Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mescid-İ Aksa'nın Kovid-19 Nedeniyle Kapatılması Kararı İptal Edildi

0PAYLAŞIM

Mescid-İ Aksa'nın Kovid-19 Nedeniyle Kapatılması Kararı İptal Edildi

KUDÜS Anadolu Ajansı - Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar Konseyi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’nın yeni tip koronavirüs Kovid-19 olay rakamının çoğalışı sebebiyle 3 haftalığına imana kapatılması kararını iptal etti.

Kudüs İslami Vakıflar Konseyinden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Konseyin, İsrail polisinin fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya girişine izin vermeyi sürdürmesi sebebiyle daha evvel aldığı kararı iptal ettiğini belirtti.

Yetkili, İsrail polisinin kararı karşısında afallamışlık dinlediklerini belirterek, şunları kaydoldu:

"İsrail polisinin bu kararına doğrusu afalladık. Daha evvel aldığımız kapatma kararına uyan polis bu kere uymayı yalanladı. Dolayısıyla biz de Mescid-i Aksa’yı Müslümanların imanına sarih vazgeçeceğiz.”

Yetkili, İsrail polisinin fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskınlarını sürdürmesine izin vermesine karşılık mevzubahisi kapatma kararından bırakıldığını vurguladı.

Kudüs İslami Vakıflar Konseyi Abonesi Hatem Abdulkadir gün içinde Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Konsey, yine tırmanışa geçen Kovid-19 salgını sebebiyle Harem-i Şerif’in 3 haftalığına imana ve ziyarete kapatılması kararı aldı." demişti.

Kovid-19 sebebiyle ilk olarak 17 Mart’ta kapalı alanları, 22 Mart’ta da tamamen imana kapatılan Mescid-i Aksa, salgının düşüşe geçmesiyle birlikte 30 Mayıs’ta yine imana açılmıştı.

Kovid-19 salgınında ilk dalganın nisan ayında yaşandığı Filistin'de, ikinci dalga daha sert geçiyor. İsrail'de Kovid-19 salgınında günlük olay rakamı son 24 saatte 5 bin 500'ü geçti.

Salgında ikinci dalganın tesirli olduğu Filistin'de mayıs ayında 2 binin altına düşen etkin olay rakamı da son günlerdeki sert yükselişle 42 bin 862'ye ulaştı.

Öte yandan hadiselerdeki sert yükseliş sebebiyle İsrail'de 18 Eylül'den itibaren 3 haftalık karantina uygulanmasına karar verilmişti.

Karar kapsamında, milletin 500 metreden fazla konutlarından uzaklaşması menedilirken, marketler, eczaneler ve fırınlar dışındaki şirketlerin yanı gizeme mekteplerin kapalı kalacağı açıklandı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir