Londra'nın Göbeğinde Kanlı Saldırı

 > -

Londra'da Satırlı 'Terör'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Londra'da Güvenlik Önlemleri Artırıldı

İngiltere'nin başkenti Londra'da dün asker olduğu öne sürülen bir kişinin öldürülmesinden sonra güvenlik önlemleri artırıldı.

Başbakan David Cameron bu sabah kriz komitesini toplayarak önlemleri değerlendirecek.

7 Temmuz 2005'te metro ve otobüsleri hedef alan saldırılarda 52 kişi hayatını kaybetmiş yüzlerce kişi de yaralanmıştı. Guardian gazetesine göre, dünkü saldırı, 2005'ten sonra İngiltere topraklarında el Kaide'den ilham alınarak gerçekleştirilen ilk silahlı eylem.

Olay önce haberlere bir bıçaklama vakası olarak yansımış, ancak sonradan "terör saldırısı" olabileceğinin açıklanması üzerine teyakkuza geçilmişti.

Görgü tanıklarına göre, ellerinde satır ve silah bulunan iki saldırgan, asker olduğu öne sürülen kişiyi kışla çıkışında öldürdü.

Saldırganlar daha sonra bu kişinin cesedini yolun ortasına sürükledi.

Zanlılardan biri daha sonra elindeki kanlı bıçakla çevredekilere konuştu, "Kadınlar buna tanık olduğu için özür dileriz ama bizim topraklarımızda kadınlar bunlara tanık oluyor. İngiliz askerleri her gün Müslümanları öldürdüğü için bunu yaptık. Bizi rahat bırakıncaya kada sizle savaşacağız. Asla güvende olmayacaksınız' dedi.

Saldırı sırasında Allahu Ekber dedikleri belirtilen ve kaçma teşebbüsünde bulunmayan saldırganlar, 20 dakika sonra olay yerine gelen polis tarafından vuruldu ve farklı hastanelerde tedavi altına alındı.

Başbakan David Cameron, saldırı üzerine Paris ziyaretini yarıda keserek Londra'ya döndü. Başbakan 'Terör karşısında eğilmeyeceğiz' dedi.

İngiliz gazetelerine göre, saldırganları başka gruplarla bağlantıları olup olmadığı araştırılıyor. Ancak polis, olayda başka kişilerin rolü olduğunu düşünmüyor.

İngiltere Müslümanlar Konseyi, saldırıyı "barbarca bir eylem" diye niteledi.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

İşte Dünyayı Sarsan Görüntü

İNGİLTERE'nin başkenti Londra'da kışla yakınlarında bir asker iki kişinin saldırısı sonucu öldürüldü.

İngiliz polisi olayın terörist bir saldırı olduğundan şüphelenirken İngiltere Başbakanı David Cameron Fransa gezisini yarıda keserek hükümeti acil ulusal güvenlik toplantısı yapmak üzere topladı.

Londra'nın güneydoğusundaki Woolwich'de kışla yakınlarında meydana gelen olayda, sonradan asker olduğu açıklanan bir kişi kimliği belirsiz iki kişinin saldırısına uğradı.

CESEDİ CADDEYE BIRAKTILAR

Satırla saldırdıkları öğrenilen kişiler polis tarafından etkisiz hale getirilirken İngiliz basınına konuşan görgü tanıklarıi saldırganların askeri öldürdükten sonra cesedini sokağa bıraktıklarını söyledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron saldırıyı 'şok edici' olarak yorumlarken, polisin olayla ilgili inceleme yaptığını, ancak büyük bir olasılıkla terörist bir saldırı olduğu yönünde işaretler olduğunu açıkladı. Sadece acil durumlarda toplanan 'kobra' toplantısına başkanlık eden İçişleri Bakanı Teresa May ise saldırıyı 'barbarca' olarak yorumladı.

İngiliz TV kanalı ITV, bir cep telefonuyla kaydedilen görüntüleri yayınladı. Videoda siyahi bir adamın elinde kanlı bir bıçağı tuttuğu görülüyor. Kanal ayrıca Nijerya kökenli olabileceği ifade edilen adamın 'Sizinle savaşmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Bunu yapmamızın tek nedeni Müslümanların hergün ölmesi. Bu İngiliz asker, göze göz, dişe diş' dediğini aktardı. İngiliz basını görüntüleri yayınlarken adamın cihad çağrısı yaptığını iddia etti.

Guardian gazetesi ise LBC radyoya konuşan bir görgü tanığının 'bu zavallı adamı kesiyorlardı, doğruyorlardı' dediği öğrenildi. Polis saldırının gerçekleştiği caddeyi güvenlik çemberi altına aldı.

MÜSLÜMANLARDAN BİRLİK ÇAĞRISI

Olayın duyulmasının ardından İngiltere'deki Müslüman kuruluş ve derneklerden saldırıyı kınayan açıklamalar geliyor. İngiltere Müslüman Konseyi yaptığı açıklamada, barbarca olarak nitelendirdiği saldırının İslam ile ilgisi olmadığını belirterek Müslüman ve Müslüman olmayanlara nefrete ve düşmanlığa karşı birlikte hareket etme çağrısı yaptı.

Gonca YAĞCI/ LONDRA,(İngiltere),(DHA)

Haberin Tamamı İçin:

İngiliz TV kanalı ITV, bir cep telefonuyla kaydedilen görüntüleri yayınladı. Videoda siyahi bir adamın elinde kanlı bir bıçağı tuttuğu görülüyor.

Londra'nın Göbeğinde Kanlı Saldırı

İngiltere'nin başkenti Londra'nın güneydoğusundaki Woolwich semtinde sivil kıyafetli bir asker, sokak ortasında gündüz vakti iki kişi tarafından öldürüldü. Saldırganlardan birinin Nijerya asıllı Michael Adebolajo olduğu ve iki zanlının da uzun zamandır İngiliz gizli servisinin denetiminde olduğu bildirildi.

İngiliz haber kanalı ITV News saldırganlardan birine ait olduğu belirtilen görüntüler yayınladı. Görüntülerde kanlı ellerinde bir satır taşıyan genç siyahi bir erkek görülüyor.

Saldırganların, kurbana önce arabayla çarptığı ardından da bıçakladığı belirtildi. Londra polisi öldürülen kişinin asker olduğunu doğruladı.

CAMERON: İSLAM'A İHANETTİR

İngiltere Başbakanı David Cameron bugün düzenlediği basın toplantısında kurbanın ailesine başsağlığı dilerken, güvenlik güçlerine de teşekkür etti.

Guardian'ın haberine göre Afganistan'da da görev yapmış askerin öldürülmesiyle ilgili Cameron, "Bu İngiltere'ye yapılmış bir saldırı ve İslam'a bir ihanettir. İslam dininde bu gerçekten korkunç olayı meşru kılacak hiçbir şey yoktur" dedi.

Cameron saldırının sorumluluğunun sadece ve sadece "saldırıyı gerçekleştiren mide bulandırıcı bireylerde" olduğunu vurgulayarak Müslümanların hedef alınmaması yönünde bir uyarıda da bulundu.

NİJERYA BAĞLANTISI

Saldırganlardan birinin Nijerya asıllı 28 yaşındaki Michael Adebolajo olduğu öğrenildi. Polis şu anda zanlının babasının yaşadığı Lincolnshire’daki evinde arama yapıyor.

Greenwich Üniversitesi’nde sosyoloji okuyan saldırganın ne eğitimi gördüğü öğrenilemedi.

İngiltere basını Adebolajo'nun oldukça tutucu Hristiyan bir ailede büyüdüğünü ve sonradan İslam'a geçtiğini bildirdi.

İki saldırganın da İngiliz gizli servisi tarafından olaydan önce aşırı görüş ve açıklamaları nedeniyle tanındığı açıklandı.

TERÖR SALDIRISI OLABİLİR İngiltere hükümetinin olayın bir terör saldırısı olduğundan şüphelendiği bildirilirken, Paris gezisini yarıda keserek dün akşam ülkesine dönen Başbakan Cameron yaşananların "şoke edici" olduğunu söylemişti.

Cameron, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yaptığı ortak basın toplantısında, "olayın bir terör saldırısı olduğu yönünde güçlü işaretler" olduğunu belirtirken, ülkesinin böyle saldırılar karşısında pes etmeyeceğini de sözlerine eklemişti.

Cameron, "Daha önce de terör saldırıları yaşadık. Hepsinin sorumlusunu yakaladık. Kimse bizi korkutamaz. Asla boyun eğmeyeceğiz" demişti.

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, hükümetin acil durum birimi Cobra'yı toplantıya çağırdı. Savunma Bakanı Philip Hammond, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, Londra Emniyet Müdürü Bernard Hogan-Howe, yardımcısı Cressida Dick ile istihbarat kurumlarının temsilcilerinin katıldığı ve yaklaşık bir saat süren toplantı sonucu Woolwich Kışlası'na giriş-çıkışların kapatıldığı, diğer kışlalarda da güvenlik önlemlerinin artırıldığı bildirildi.

Birce BORA / LONDRA Saldırının ardından aşırı sağcı İngiliz Savunma Ligi EDL yanlıları kar maskeleri takarak geldikleri cinayet mahallinde polisle çatıştı. Polise içki şişeleri fırlatan yaklaşık 100 kişilik kalabalık kısa sürede kontrol altına alındı ve olay yerinden uzaklaştırıldı. Aşırı sağcı grup daha sonra yerel bir bara konuşlanarak milliyetçi marşlar söyledi. "İslami pisliklere teslim olmak yok" diye slogan atan grubun temsilcisi Tommy Robinson, "Bizim zayıf bir yönetimimiz var. Bunun olmasına izin verdiler. İnsanlar Müslüman kelimesini kullanmaya çekiniyor. Onları rencide etmekten korkuyor. Ama biliyor musunuz biz rahatsızız. Bu ülkenin insanlarının sabrı yeterince sınandı. Artık yeter" dedi. Bölgede yaşayan Müslümanlar, grubun bir camiye tuğla fırlattığını belirtti.

İngiltere genelinde cami saldırıları Saldırının basına yansımasından saatler sonra Essex kentinde de elindeki bıçakla bir camiye giren 43 yaşındaki bir adam tutuklandı. Kent kentinde ise bir kişi bir camiye "ırkçı nedenlerle" zarar vermekten tutuklandı. Camilere düzenlenen saldırlarda yaralanan olmadı.

"KADINLARDAN ÖZÜR DİLİYORUM"

ITV News'ün internet sitesindeki görüntülerde gri kapüşonlu bir ceket giyen erkek, "Onların bizle savaştığı gibi bizim de onlarla savaşmamız gerekiyor. Göze göz, dişe diş. Bugün bunları görmek zorunda kalan kadınlardan özür diliyorum ama bizim topraklarımızda kadınlar da aynı şeyleri görmeli. Siz insanlar hiçbir zaman güvende olmayacaksınız. Hükümetinizi devirin, onların umurunda değilsiniz" diyor.

BBC'nin aktardığına göre LBC radyosuna konuşan ve isminin James olduğu açıklanan bir görgü tanığı, iki erkeğin 20'li yaşlardaki başka bir erkeğe saldırdığını söyledi. James, saldırıya uğrayan kişinin üzerinde orduyla bağlantılı bir hayır kuruluşu olan "Help for Heroes"un tişörtü olduğunu belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanFransaİngilterePolisTerörkadınlarolay
Görüş Bildir