Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kürt Diasporası Unutulmasın

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kürt Diasporası Unutulmasın

Kürt Diasporası Unutulmasın

Diaspora bugün devlete güvenmiyor, Öcalan'ın çözüm projesine de tutukluluk koşullarından dolayı kaygıyla bakıyor.

“Kürt sorununun bir parçası Kandil’e, bir parçası ise Avrupa’ya bağlı” dedi Abdullah Öcalan ve 23 Şubat’ta kendisini ziyaret eden BDP milletvekillerine biri Avrupa’ya olmak üzere üç mektup verdi. Avrupa’nın rolünü devlet de baştan beri biliyor. 12 Eylül cuntasının Diyarbakır Cezaevi güvenlik amiri Yzb. Esat Oktay Yıldıran o tarihlerde PKK ’nin üç ayağından söz eder: Dağlar, cezaevleri ve Avrupa örgütü. O günden bugüne, inkar ve baskı politikalarına siyasi irade eksikliği de eklenince, sorun bu aşamaya geldi. Bu tabloda, bir buçuk milyonluk Kürt diasporası, bugün kontroldışı en radikal aktör.

Kürt örgütlenmesi

Üç ayaklı yapıda, cezaevlerindeki baskı ve işkencelerden bir halk hareketi ve onun parlamentoya uzayan siyasal kurumları doğdu. Dağdaki militanlar “silahlı propaganda grupları”ndan Ortadoğu’da etkin gerilla birliklerine dönüştü. Avrupa ise sadece “Serxwebun/Bağımsızlık” ideolojik ilk ve tek yayın organının basıldığı, maddi destek sağlanan alandan Kürt diasporası doğdu. Bugün onbinlerce kişi aynı anda sokaklara dökülüp Türkiye ’yi protesto eden siyasi, ekonomik ve medyatik bir Kürt örgütlenmesi var Avrupa’da. Öcalan’ın Roma’da olduğu 1999 Şubatı’nda on binlerce Kürt, İtalya’ya akın etti. 9 Ocak’ta Paris’te üç Kürt kadın öldürüldüğünde, bir hafta boyunca on binler Paris caddelerinde yürüdü. Birçok ülkede yapılan festival ve yürüyüşlere katılım bazen 50 bini aşıyor. Bu kesintisiz siyasi dinamik karşısında Avrupalılar bile şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Son yıllarda sosyal bilimlerde Kürt diasporası ve dinamik yapısı üzerine birçok tez yazıldı. Her ne kadar bunların bir kısmı “güvenlik” konseptleriyle analiz edildiyse de Avrupa’da yaşayan 1.5 milyondan fazla Kürt, artık sadece sosyal bilimcilerin değil, iktidarların da ilgisini çekiyor.

Diaspora radikal olur

Sosyal bilimciler, diasporaların radikal ve demokratik özelliklerine dikkat çeker. Radikallikleri kimlikleri, siyasal tercihler, ülkeye duyulan nostalji ve buna bağlı travamalardan kaynaklanırken, demokratik yapılarını ise yaşadıkları ülkelerin çoğulcu sistemlerinden alırlar. Anavatanlarındaki mücadeleyi ekonomik, siyasal ve psikolojik olarak etkileyen diasporalar, yaşadıkları ülkelerin hükümetleri ile anayurtlarındaki iktidar arasında ciddi siyasi krizlere yol açabilirler. Tel Aviv Üniversitesi siyaset bilimcisi Yossi Shain, müzakere ve barış süreçlerinde genelde unutulan diasporaların, “barışı boşa çıkaranlar/peace spoilers” veya “barışı doğuranlar/peace harbingers” rollerine dikkat çeker. Çatışma bölgesinden uzak, tehlikenin içinde olmayan diaspora, maddi kaynaklarını kullanarak kendi çözümünü dayatabilir. Bu politika, müzakere eden tarafla tamamen farklılık gösterebilir. ABD’deki Yahudi diasporasının Filistin konusundaki muhalefeti ve Ermeni diasporasının Yukarı Karabağ politikasının, Tel-Aviv ve Erivan iktidarlarına geri adımlar attırdığı biliniyor.

Kürt diasporası

Başta Almanya (yaklaşık 1 milyon), İngiltere (200 bin), Fransa (150 bin), İsviçre (80 bin) olmak üzere, Avrupa’da yaklaşık 1,5 milyon Kürt yaşıyor. Bir kısmı 1960’lı, 70’lı yıllarda işçi olarak Avrupa’ya çıkarken, büyük çoğunluk 1988’lerde başlayıp 1990’larda doruğa çıkan faili meçhul cinayetlerin, köy boşaltmaların sonucu. Bugün Avrupa’da ikinci ve üçüncü nesil yetişiyor. 1980’lere dek Türk ve Kürt isçiler aynı cami ve derneklerde buluşurken, 12 Eylül askeri darbesi ve akabinde PKK’nin başlattığı silahlı mücadeleyle bir kopuş yaşandı. Dernekler, camiler, cemevleri, inanç değil, etnik kimliklere göre ayrıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAlmanyaAmerika Birleşik DevletleriBarış ve Demokrasi PartisiDiyarbakırFestivalFilistinFransaİngiltereİsviçreİtalya
Görüş Bildir