Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'İlliyet Bağı Kurmak Çap Gerektirir'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

'İlliyet Bağı Kurmak Çap Gerektirir'

'İlliyet Bağı Kurmak Çap Gerektirir'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun, hükümetin Suriye politikasıyla ilgili eleştirilerine, "Olayların illiyet bağını kurmak çap gerektirir" yanıtını verdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi temaslarda bulunacağı Myanmar'a giderken uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hükümetin Suriye politikasına ilişkin eleştirileri hakkında Davutoğlu, ''Olayların illiyet bağını kurmak bir çap gerektirir. İlliyet bağı kurmak yok. Her gün kalkıyor, Kılıçdaroğlu için yeni bir dünya doğuyor. O gün bakıyor, 'Ben nereden Davutoğlu'na vurayım, nereden Sayın Başbakan'a vurayım?' O günkü gerçeklik üzerinden birşey söylüyor. Kılıçdaroğlu'nun, hep söylüyorum, zihninde 'sequence' gelişmemiş. Yani sıralama düşüncesi yok. Olayları arka arkaya sıralayıp bir sonuca ulaşma bu değil. Ama madem 'çapsız' dedi. Matematikte çapı hatırlatmak lazım'' dedi.

İran

Türkiye-İran ilişkileri hakkındaki soru üzerine Davutoğlu, ''Tarihi ve yoğun ilişkilere sahip olduğumuz bir ülkeden saygı beklemek ve o ülkenin yetkililerinin açıklamalarında Türkiye ile olan ilişkilerine verilen değeri görmek bizim hakkımız'' diye konuştu.

Suriye konusunda Türkiye'nin İran'la farklı kanaatleri olduğunu belirten Davutoğlu, ancak İran'la kanalları da hiçbir zaman kapatmadıklarını hep açık ve net görüşlerini ifade ettiklerini söyledi. Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Tabii açıklamalarda bizi rahatsız eden husus, Suriye'deki olayların sorumluluğunu Türkiye'ye yükleme çabası. Bunu kabul etmemiz veya bu açıklamayı mazur görmemiz mümkün değil. Görüş ayrılığı anlaşılabilir ama, Suriye'de on binlerce insanın ölümünden sorumlu olan bir yönetimle ilişkiyi sürdüreceksiniz, o yönetime destek vereceksiniz, sonra dönüp Türkiye'yi tehdit edeceksiniz. Bunun samimiyetle, dürüstlükle alakası yok. Ben dün bütün bu konuları açık bir şekilde Sayın Salihi ile konuştum. Suriye'de bu akan kanın sorumlusu rejimdir ve o rejime destek verenlerdir, eğer bir sorumlu aranacaksa...

Hayali harita

Şu anda Suriye'de herhangi bir yerde herhangi bir olay üzerinde Türkiye'nin etki gücünün zayıflamadığını belirten Davutoğlu, Haseke'den Lazkiye'ye kadar bir Kürt kuşağı olmadığını, pekçok farklı Kürt, Arap, Nusayri, Türkmen bölgesinin bulunduğunu söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiİranKemal KılıçdaroğluSuriyeolay
Görüş Bildir