ABD, Karzai'yi Sakinleştirmeye Çalışıyor

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Kerry'den Karzai'ye 'Gerilimi Düşür' Çağrısı

Kerry'den Karzai'ye 'Gerilimi Düşür' Çağrısı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai'yi Taliban'la görüşme konusunda yaşanan gerilimi düşürme çağrısı yaptı.

BBC'ye bilgi veren bir bir Afgan kaynak görüşmenin ardından Karzai'nin Katar'da yeni bir Taliban ofisinin açılması konusundaki çekincelerinin kısmen giderilmiş olabileceğini söyledi.

Washington ve Kabil Katar'da açılacak yeni Taliban ofisi konusunda anlaşma sağlayamamışlardı.

Karzai, Katar'da açılacak ofisin ABD'nin Afganistan hükümetine verdiği güvenlik garantilerine aykırı olduğunu savunuyordu.

Taliban'ın Katar'daki ofisi NATO'nun tüm Afganistan'daki güvenliği Afgan hükümetine devrettiği Salı günü açılmıştı.

Afganistan Devlet Başkanı Karzai, dün bir açıklama yaparak "ülkedeki barış süreciyle ilgili tutarsızlıklar olduğunu" belirtmiş, ABD’yle yürüttüğü çift taraflı güvenlik görüşmelerini askıya almıştı.

ABD-Afganistan görüşmeleri Afganistan’daki yabancı askeri güçlerin 2014’te çekilmesinin ardından ABD ordusunun ülkedeki varlığı konusuyla ilgiliydi.

ABD ile Taliban arasındaki doğrudan görüşmelerin yarın Katar’da başlaması bekleniyor.

Afgan hükümetini en fazla rahatsız olduğu konunun Taliban'ın bu görüşmeler öncesinde dün Katar'da açtığı ofise verilen isim olduğu belirtiliyor.

Karzai ayrıca bu ofiste Taliban bayrağının dalgalanmasına da karşı çıkıyor.

Bu arada Beyaz Saray'ın Taliban ile doğrudan görüşmelerin başlayacağı açıklamasından kısa bir süre sonra, Afganistan'daki bir Amerikan üssü Taliban saldırısına uğradı.

Dün Bagram Hava Üssü'ne yapılan saldırıda dört ABD askeri öldü.

Taliban sözcüsü Zabühullah Mücaid saldırının arkasında kendilerinin olduğunu açıkladı.

Mücaid, Taliban militanlarının üsse iki büyük roketle saldırdıklarını söyledi.

Afganistan’ın başkenti Kabil’in yakınlarında bulunan Bagram, ABD’nin bu ülkedeki en büyük askeri üssü.

BBC muhabiri Jonathan Beale, ateşkesin yarın başlaması beklenen görüşmelerde bir önkoşul olmadığını ve saldırının bunu hatırlattığını belirtiyor.

Amerika Birleşik Devletleri dün, Taliban'la doğrudan görüşmelere birkaç gün içinde başlayacaklarını açıklamıştı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre Taliban, Katar'ın başkenti Doha'da bir irtibat bürosu açacak ve ilk doğrudan görüşmeler de Doha'da yapılacak.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai de, Afgan hükümetinin, Taliban'la görüşmek üzere Doha'ya bir heyet göndereceğini açıklamıştı.

Ancak Karzai'yi 'Amerika Birleşik Devletleri'nin kuklası' olarak tanımlayan Taliban, Karzai'yle ya da onun hükümetiyle görüşmeler yapmayı bugüne kadar reddediyordu.

Amerikalı yetkililer, esir değiş tokuşunun Taliban'la yapılacak görüşmelerde konulardan birisi olacağını belirtiyorlar ancak görüşmelerin ilk birkaç haftasının, tarafların birbirlerinin gündemini anlamakla geçeceğini vurguluyorlar.

Görüşmelerin başlaması için Amerikalı yetkililer, Taliban'ın, Afganistan topraklarını başka ülkeleri tehdit etmek için kullanmayacağını ve Afganistan barış sürecine bağlı olduklarını açıklamasını istiyor.

Beyaz Saray yetkilileri, bu gelişmenin, uzun bir yolun ilk adımı olduğunu belirtiyorlar ve görüşmelerin bir başarıyla sonuçlanacağının herhangi bir garantisi olmadığını hatırlatıyorlar.

Bu açıklamanın ardından Taliban da bir duyuru yapmıştı.

Taliban sözcüsü Muhammed Naim, Doha'daki büronun aslî amacının 'Afganlarla buluşmak' olduğunu söyledi.

Naim, Taliban örgütünün Afganistan'ın komşularıyla iyi ilişkiler kurmak istediğini söyledi ve büronun Birleşmiş Milletler, bölgesel ve uluslararası örgütler ve sivil toplum örgütleriyle de temasa geçeceğini belirtti.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

ABD, Karzai'yi Sakinleştirmeye Çalışıyor

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Taliban'ın Katar'da düzenlediği basın toplantısında kendisini "sürgündeki bir hükümet" olarak yansıttığını öne sürerek, Washington'la olan uzun vadeli güvenlik görüşmelerini askıya aldığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Karzai'yi defalarca şahsen aramasına karşın, Obama yönetimini ikili oynamakla suçlayan Kabil'in öfkesi geçecek gibi görünmüyor.

ABD ve Taliban’ın salı günü masaya oturacağının açıklanması, Afganistan’daki savaşın sona erebileceğine dair umut ışığı yakmıştı.

Taliban’ın El Kaide ile bağlantısını kesebileceği mesajını verirken Kabil hükümetiyle görüşmeye ve yasalar çerçevesinde davranmaya dair ışık yakmaması Karzai’nin tepkisine neden oldu. Açıklamaların beyaz Taliban bayrağı önünde yapılması ve grubun kendisini iktidardayken kullandığı “Afganistan İslam Emirliği” ifadesiyle tanımlaması da Karzai’yi rahatsız etti.

Taliban, Karzai'nin görüşmeleri askıya almak için açıklama yaptığı sırada, dün dört ABD'linin hayatını kaybettiği Bagram askeri üssüne yapılan saldırıları üstlendi.

Bunun üzerine ABD yönetimi de Taliban'la Katar’ın başkenti Doha’da yapılması beklenen görüşmeleri askıya aldı. ABD’nin Pakistan ve Afganistan ilişkilerinden sorumlu elçisi James Dobbins'in yeni bir talimata kadar Washington’da kalacağı açıklandı.

"O AMBLEMİ ÇIKARIN"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin Katar hükümetinden Taliban’ın Doha’daki yeni ofisinin önünde bulunan ‘Afganistan İslam Emirliği’ amblemini çıkarmasını istediğini söyledi.

“Gelecekte atılacak uygun adımların ne olabileceğine dair Afganistan hükümetiyle tartışma içindeyiz” diyen Psaki, Dobbins’in Washington’da kalacağını teyit etti ancak elçinin görüşmeler için ne zaman nereye gideceğine dair bir bilgisi olmadığını belirtti.

Karzai, 19 Haziran’dan itibaren ülkesindeki bütün askeri operasyonları Afgan Ulusal Ordusu’nun yürüteceğini söyledi.

Karzai dün eğer ABD görüşmelerden çekilmezse Taliban’la barış için masaya oturmayacağını söyledi.

ABD, Katar da dahil tüm tarafların, Taliban’ın Doha’daki ofisinin adını “Afganistan Talibanı'nın siyasi bürosu” olarak değiştireceği ve Afgan hükümeti dışında bir diplomatik tanınma talep eden ifadelerden kaçınacağı üzerine uzlaştığını belirtti.

"TALİBAN SÖZÜNDE DURMADI"

Mevcut durum, 12 yıldır Afganistan’da devam eden savaşları sonlandıracak barış müzakerelerinin üzerine gölge düşürdü. ABD Dışişleri Bakanlığı, sarsıntılı bir başlangıç yaptıklarının farkında olduğunu fakat ülkenin barış müzakerelerini yapmakta ısrarcı olacağını belirtti.

Bir Afgan yetkili Guardian gazetesine, Taliban’ın Doha’daki ofisi yalnızca görüşmeler için kullanacağına dair söz verdiğini ancak salı günü yapılan basın toplantısıyla bu sözün aşılmış olduğunu söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBirleşmiş MilletlerKatarNATO
Görüş Bildir