K.Irak Petrolü Türkiye Üzerinden Taşınacak

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

K.Irak Petrolü Türkiye Üzerinden Taşınacak

K.Irak Petrolü Türkiye Üzerinden Taşınacak

ABD Enerji Bakanı Ponemon,Türkiye'nin enerji güvenliğindeki rolüne dikkat çekti. Washington'da düzenlenen 31'inci Amerikan Türk Konseyi'nde önemli başlıklarından biri de enerjiydi.
Amerikan Enerji Bakan yardımcısı Daniel Poneman Türkiye'nin stratejik konumuna dikkat çekerek, enerji güvenliğindeki rolüne dikkat çekti.
Toplantıda, Irak petrolünün uluslararası piyasalara sevki de gündeme geldi. Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin Washington Temsilcisi Kubat Talabani, petrolü Türkiye üzerinden taşıma isteklerini yineledi
Enerji, uluslararası toplumun en önemli gündem başlıklarından. Tabii varlığıyla birlikte, bu enerjinin güvenilir şekilde uluslararası piyasalara arzı da önem taşıyor.
Türkiye de, konumuyla bu noktada stratejik önemde.
Dünyanın kanıtlanmış petrol ve doğalgaz rezervlerinin yüzde 72'sinin yeraldığı bölgelerin kesişme noktasındaki Türkiye giderek enerji politikalarının da merkez ülkesi rolüne bürünüyor.
Amerikan Enerji Bakan Yardımcısı Daniel Poneman, Washington'da başlayan Türk Amerikan Konseyi'nin 31'nci yıllık konferansında bu konu üzerinde durdu.
Poneman, Avrupa'ya giden enerji akışının kavşak noktasındaki Türkiye'nin enerji güvenliğinin sağlanmasında önemli rol oynadığını vurguladı.
Türkiye'nin 2 bin 23'e kadar enerji ihtiyacının yüzde 30'unu yenilenebilir enerjiden sağlamayı planladığını da hatırlatan Daniel Poneman, Amerika Birleşik Devletleri olarak bu konuda yatırım ve işbirliğinin desteklenmesinde birlikte çalışmaktan duydukları heyecanı dile getirdi.
Konferansta konuşan bir başka isim de Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Yönetimin Washington Temsilcisi Kubat Talabani'ydi.
Talabani'nin konuşmasında vurgu yaptığı konu: bölgedeki petrolün Türkiye üzerinden uluslararası piyasalara sevki oldu.
Kubat Talabani, daha önce bölgesel yönetimin Enerji Bakanı Aşti Havrami'nin bir boru hattı ile 2 bin 013'ten itibaren Türkiye üzerinden petrol ihracatı yapacakları açıklamasını yineledi.
Ancak kuzeyin petrol ihracı konusundaki girişimleri, Bağdat'ın tepkisini çekiyor. Bağdat, kuzeydeki bölgesel yönetimin tekbaşına enerji politikaları yürütmesini kabul edilemez olarak niteliyor.
Bölgesel yönetim ise, petrol ihracının, bölgenin gelişimi için önemine dikkat çekerek, anayasal hakkın kullanıldığını ve Türkiye üzerinden satılacak petrol gelirinin %17'sinin kuzeyde kalacağını, kalan miktarın da, Bağdat yönetimine aktarılacağını söylüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriIrakgündem
Görüş Bildir