Jerusalem Post: 'Türkiye Bize Özür Borçlu'

 > -

Jerusalem Post: 'Türkiye Bize Özür Borçlu'

Jerusalem Post, 1942 yılında Karadeniz”de batan “Struma” gemisi olayını, “Türkiye, “Struma’ İçin Bize Bir Özür Borçlu” başlıklı bir makale irdeledi. Malakede Likud milletvekili Feiglin’in başlattığı kampanyaya da yer verildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun kanlı Mavi Marmara baskını konusunda Türkiye’den özür dilemesinin ardından tazminat müzakerelerinin başlamasına kısa bir süre kala İsrail’de 1942 yılında Karadeniz’de batan, “Struma” gemisi ile ilgili bir kampanya başlatılması dikkat çekiyor.

Jerusalem Post gazetesince yayınlanan bir makalede Romanya’daki faşist rejimden kaçıp Filistin'e gitmek isteyen yüzlerce Yahudiyi taşıyan “Struma” gemisinin motorunun bozulmasından sonra Türk makamlarınca yanaştırıldığı Türkiye’nin sahillerinden birkaç ay sonra “zorla denize açılmasına zorlanmasının” ardından battığı anlatılıyor.

“Türkiye, ‘Struma’ konusunda Bize Bir Özür Borçlu” başlığının kullandığı makalede sadece iki kişinin kurtulduğu kaydedilen “Struma” gemisinin batışı için “Filistin’e kaçak göç tarihinin en kötü trajedisi”, “2. Dünya Savaşı sırasında Türklerin karıştığı utanç verici olay”, “Türkler onları ölüme gönderdi” gibi savlar dile getiriliyor. Bu arada, makalede Netanyahu’nun başında bulunduğu koalisyonun en büyük ortağı Likud’un milletvekillerinden Moşe Feiglin, Facebook’ta “Struma” olayını, “Türklerden bir Özür Talebi” başlığı altında kaleme aldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookFilistinİsrailRomanyaolay
Görüş Bildir