Denizdeki Tabuta 61 Cinayet Davası

 > -

İzmir'de Mülteci Teknesi Battı: En Az 20 Ölü

İzmir'de Mülteci Teknesi Battı: En Az 20 Ölü

İzmir'in Menderes İlçesi Ahmetbeyli Beldesi yakınlarında içinde 102 mültecinin bulunduğu tekne battı. İlk belirlemelere göre en az 20 ölü var.

İZMİR - İzmir 'in Menderes İlçesi Ahmetbeyli Beldesi yakınlarında içinde yüzden fazla mültecinin bulunduğu tekne battı. 50 kadar mülteci kendi olanaklarıyla kıyıya çıkmayı başarırken çok sayıda mültecinin kayıp olduğu, bir cesedin bulunduğu belirtiliyor. Kurtulanların Irak ve Suriye uyruklu olduğu anlaşıldı.

EN AZ 20 CESET VAR

İçinde çoğu çocuk ve kadın 102 kaçağın bulunduğu balıkçı teknesi, kayalıklara çarparak battı. Teknenin güvertesinde bulunan ve yüzerek kıyıya ulaşan 51 kaçak, bölgeye sevk edilen ekipler tarafından kurtarılırken, olay yerinde ilk belirlemelere göre 20 kişinin cesedine ulaşıldığı belirtildi. Kurtarılan kaçakların, teknenin alt bölmesinde kilitli alanda çok sayıda kişinin bulunduğunu söyledikleri öğrenilirken, olayla ilgili iki Türk organizatör gözaltına alındı.

Menderes İlçesi Ahmetbeyli Beldesi ile Yoncaköy arasında bugün sabah saatlerinde, kıyıda tekne parçaları görenler durumu jandarma ve Sahil Güvenlik ekiplerine haber verdi. Jandarmanın kıyıda, Sahil Güvenlik ekiplerinin de denizde yaptığı aramalar sonucunda 1’i kadın 2 çocuğun da aralarında bulunduğu 51 kişi kurtarıldı. Bir kişinin de cesedi kıyıya vurdu. Kurtarılan kişilerin Irak ve Suriye uyruklu oldukları belirlendi.

Kürtçe bilen askerler aracılığıyla kaçakların alınan ilk ifadelerinde, İzmir ’in Basmane Semti’ndeki otellerde kaldıkları, burada insan tacirleriyle irtibat kurduktan sonra da İngiltere’ye gitmek üzere anlaştıklarını söyledikleri bildirildi. Balıkçı teknesinin denize açıldıktan yaklaşık 50 metre sonra kayalıklara çarpıp su alarak battığı saptandı. Bir kısmı yüzerek kıyıya çıkan kaçakların, teknenin güvertesinde bulundukları öğrenildi. Ancak yine kaçakların verdiği bilgiye göre teknenin kilitli olan alt bölmesinde kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin olduğunun belirtilmesi üzerine Sahil Güvenlik dalgıçları, su altında arama ve kurtarma çalışması başlattı.

Haberin Tamamı İçin:

Mülteci Taşıyan Tekne battı: 58 Ölü

Mülteci Taşıyan Tekne battı: 58 Ölü

İzmir'in Menderes ilçesi Ahmetbeyli Beldesi yakınlarında içinde 100'den fazla mültecinin bulunduğu tekne battı. Teknenin kapalı bölümünde kilitli bulunduğu belirtilen kısmından 58 kişinin cesedi çıkarıldı. Kazada 45 kişi denizden sağ olarak kurtarıldı. Yetkililer ölü sayısının artabileceğini belirtti.

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli beldesinde, Avrupa’ya yasadışı yollardan çıkmak isteyen ve ilk belirlemelere göre içinde çoğu çocuk ve kadın 100'e yakın kaçağın bulunduğu sanılan balıkçı teknesi kayalıklara çarparak battı. Batan tekneden şu ana kadar 58 kişinin cesedi çıkarıldı.

58 kişinin cesedi çıkarıldı

İzmir Vali Vekili Ardahan Totuk, Sahil güvenlik ekiplerince yapılan deniz polisinin de destek verdiği çalışmalarda ilk anda 24 cesede ulaşıldığını bildirdi. Totuk, ölenlerin arasında kadın ve çocukların da bulunduğunu açıkladı. Devam eden arama kurtarma çalışmaları sonucu, cesedine ulaşılan kişi sayısı 58'e yükseldi. Ölenlerin tamamına yakınının teknenin ambar kısmında bulunan yolcular olduğu belirtildi.

Çoğunluğu Filistin uyruklu

Menderes Kaymakamı Tahsin Kurtoğlu da kaçakların 15 metre boyundaki tekneyle sabah saat 05.30'da denize açıldığının tespit edildiğini, teknedekilerin nereye gittiklerinin belli olmadığını dile getirdi. Kaçaklardan çoğunluğunun Filistin uyruklu olduğunu belirten Kurtoğlu, Ortadoğu ülkelerinden olduğu anlaşılan diğer kaçakların da uyruklarının ve kimlik tespit çalışmalarının sürdüğünü ifade eti.

Kaza gerçekleştiğinde teknenin güvertesinde bulunanlardan bazılara yüzerek kıyıya ulaştı. Bu kişilerin de aralarında bulunduğu 45 kişi, bölgeye sevk edilen ekipler tarafından kurtarıldı. Bir kişinin cesedi ise kıyıya vurdu.

Kurtarılan kaçakların, teknenin alt bölmesinde kilitli alanda çok sayıda kişinin bulunduğunu söyledikleri öğrenilirken, olayla ilgili iki Türk organizatör gözaltına alındı.

Menderes ilçesi Ahmetbeyli Beldesi ile Yoncaköy arasında bugün sabah saatlerinde, kıyıda tekne parçaları görenler durumu jandarma ve Sahil Güvenlik ekiplerine haber verdi. Jandarmanın kıyıda, Sahil Güvenlik ekiplerinin de denizde yaptığı aramalar sonucunda 1’i kadın 2 çocuğun da aralarında bulunduğu 45 kişi kurtarıldı. Bir kişinin de cesedi kıyıya vurdu.

Kurtarılan kişilerin Irak ve Suriye uyruklu oldukları tespit edildi. Kürtçe bilen askerler aracılığıyla kaçakların alınan ilk ifadelerinde, İzmir’in Basmane Semti’ndeki otellerde kaldıkları, burada insan tacirleriyle irtibat kurduktan sonra da İngiltere’ye gitmek üzere anlaştıklarını söyledikleri bildirildi.

Balıkçı teknesinin denize açıldıktan kısa bir süre sonra, kayalıklara çarpıp su alarak battığı saptandı. Bir kısmı yüzerek kıyıya çıkan kaçakların, teknenin güvertesinde bulundukları öğrenildi. Ancak yine kaçakların verdiği bilgiye göre, teknenin kilitli olan alt bölmesinde kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda kişinin olduğunun belirtilmesi üzerine Sahil Güvenlik dalgıçları, su altında arama ve kurtarma çalışması başlattı.

Haberin Tamamı İçin:

İzmir'de Mülteci Teknesi Battı: 60 Kişi Öldü

İzmir'de Mülteci Teknesi Battı: 60 Kişi Öldü

İZMİR’in Menderes İlçesi’ne bağlı Ahmetbeyli Beldesi'nde, Avrupa’ya yasadışı yollardan çıkmak isteyen, içinde çoğu çocuk ve kadın onlarca kaçağın bulunduğu 15 metrelik balıkçı teknesi aşırı yük nedeniyle su alıp kayalıklara çarptıktan sonra battı. Tekne faciasında 44 kaçak ve 2'si organizatör 46 kişi kurtulurken, 11'i erkek, 18'i kadın, 29'u çocuk ve 2'si de bebek olmak üzere 60 kişi yaşamını yitirdi.

Menderes İlçesi Ahmetbeyli Beldesi ile Yoncaköy arasındaki Baradan Koyu’nda bu sabah kıyıda tekne parçaları görenler durumu Sahil Güvenlik ve jandarmaya bildirdi. Jandarmanın kıyıda, Sahil Güvenlik ekiplerinin de denizde yaptığı aramalar sonucunda 1’i kadın 2 çocuk ve 2 Türk organizatörün de aralarında bulunduğu 45 kişi kurtarıldı. Bir kaçak da olay yerinin açığında yüzerken bulundu. Böylelikle sağ olarak ulaşılan kişi sayıyı 46’ya çıktı. Kurtarılan kaçakların Filistin, Irak ve Suriye uyruklu oldukları belirlendi.

Kaçakların, Kürtçe bilen askerler aracılığıyla alınan ilk ifadelerinde, İzmir’in Basmane Semti’ndeki otellerde kaldıkları, burada insan tacirleriyle irtibat kurduktan sonra da İngiltere’ye gitmek üzere anlaştıkları belirlendi. Bir kısmı yüzerek kıyıya çıkarak faciadan kurtulanların teknenin güvertesinde bulundukları anlaşıldı.

İNSANIN KANINI DONDURAN İFADE

Olayın hemen ardından harekete geçen jandarma, kıyıya yüzmeye çalışan kişiler arasında bulunan tekne kaptanı Burhan Yılmaz ve makine sorumlusu Mustafa Mucuk'u gözaltına aldı.

Jandarmada işlemleri süren iki organizatörden tekne kaptanı Burhan Yılmaz'ın ilk ifadesinde teknenin alt bölümünde bulunan gizli alandaki kaçaklardan söz etmedi. İnsanın kanının donduran bu ifadede Yılmaz, teknede 60 kişinin bulunduğunu, teknenin tur teknesi olduğunu ve mavi tura çıkardığını da söyledi.

GERÇEK KISA SÜREDE ANLAŞILDI

Bu arada, 15 metrelik teknenin İstanbul’daki bir balıkçı barınağından kiralayan insan tacirlerinin, deniz yoluyla İzmir’in Ahmetbeyli beldesine geldikleri kısa sürede anlaşıldı.

Burada kaçakların tekneye bindirilmesinden kısa süre önce teknenin arıza yaptığı ve iki görevliden Mustafa Mucuk arızayı giderdikten sonra kaçakların tekneye alındığı bilgisine ulaşıldı.

Tekne, hareket edip kıyıdan yaklaşık 50 metre uzaklaştıktan sonra aşırı yük nedeniyle su aldı, ardından kayalıklara çarpıp battı. Sahil Güvenlik ekiplerinin yaptığı arama kurtarma çalışmalarında, teknenin alt bölmesindeki kilitli alanda ilk olarak 20’si çocuk 43 kişinin cesedine ulaşıldı. Sahil Güvenlik botuna alınan cesetler, Özdere Balıkçı Barınağı’na götürüldü. Balık adamların teknede yürüttüğü aramalarda, 17 kişinin daha cesedine ulaşıldı. Böylece toplam ölü sayısı da 60'a ulaştı. Tekne faciasında ölenlerin 11'inin erkek, 18'inin kadın, 29'unrun çocuk ve 2'sinin bebek olduğu açıklandı.

KURTBEYOĞLU: BU TÜR OLAYLAR YAŞANABİLİYOR

Haberin Tamamı İçin:

61 göçmenin öldüğü faciada kaptan teknede 44 kişi daha olduğunu gizledi

Tekne faciasında 44 kaçak ve 2’si organizatör 46 kişi kurtulurken, 11’i erkek, 18’i kadın, 28’i çocuk ve 3’ü de bebek olmak üzere 61 kişi yaşamını yitirdi.

İzmir açıklarında mülteci teknesi battı, 11 erkek, 18 kadın, 28 çocuk, 3 bebek olmak üzere 61 kişi hayatını kaybetti. Teknenin kaptanı B.Y.’nin, teknenin alt bölmesindeki alanda kilitli olan kişilerden söz etmeyip teknede 60 kişinin bulunduğunu, ayrıca teknenin tur teknesi olduğunu ve söz konusu kişileri mavi tura çıkarttığı şeklinde ifade verdiği ortaya çıktı.

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli beldesinde, Avrupa’ya yasadışı yollardan çıkmak isteyen, içinde çoğu çocuk ve kadın onlarca kaçağın bulunduğu 15 metrelik balıkçı teknesi aşırı yük nedeniyle su alıp kayalıklara çarptıktan sonra battı. Tekne faciasında 44 kaçak ve 2’si organizatör 46 kişi kurtulurken, 11’i erkek, 18’i kadın, 28’i çocuk ve 3’ü de bebek olmak üzere 61 kişi yaşamını yitirdi. Gözaltına alınan iki Türk organizatörden tekne kaptanı B.Y., jandarmada verdiği ilk ifade kan dondurdu.

İzmir Vali Vekili Ardahan Totuk, Menderes ilçesi açıklarında kaçakları taşıyan teknenin batması sonucu çoğu kadın ve çocuk ölü sayısının 24'e yükseldiğini bildirmişti. Son yapılan açıklamayla ölü sayısının 61'e yükseldiği bildirildi.

Totuk, yaptığı açıklamada, Menderes ilçesi Ahmetbeyli Mahallesi açıklarında kaçakları taşıyan bir teknenin batmasıyla ilgili bölgede arama ve kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Kaptan ve yardımcısı gözaltında

Totuk, olay sonrası kurtarılan 45 kişiden birinin tekne kaptanı, diğerinin de yardımcısı olduğunun belirlendiğini ve gözaltına alındıklarını kaydetti. Bu arada, kurtarılan kaçakların sağlık durumlarının iyi olduğunu bildirildi.

Kaçaklar 200 kişiymiş

İzmir’in Menderes İlçesi Ahmetbeyli’de yaşanan facia ardından bölgede arama yapan jandarma ekipleri, Suriyeli 2 kişiyi facianın meydan geldiği koyun yakınlarında gizlenirken buldu. Gözaltına alınan iki Suriyeli, kazada kendi çocuklarının da hayatını kaybettiğini söyleyip gözyaşı döktü. İki kaçağın verdiği bilgiye göre, minibüslerle 200 kaçağın koya getirildiği ancak, tekneye 104’ünün alınabildiği, kalanlarının ikinci kez yapılacak olan turda Yunan adasına götürülmeyi beklediklerini, ancak teknenin kıyıdan açıldıktan kısa süre sonra battığını, bölgeye jandarma ekiplerinin gelmesiyle kaçtıklarını söyledikleri ifade edildi.

Tekne kaptanı kaçakları suçladı

Olayın hemen ardından harekete geçen jandarma, kıyıya yüzmeye çalışan kişiler arasında bulunan tekne kaptanı Burhan Yılmaz ve makine sorumlusu Mustafa Mucuk’u gözaltına aldı. Tekne kaptanı B.Y.’nin ilk ifadesinde, teknede 60 kişinin bulunduğunu, teknenin tur teknesi olduğunu ve mavi tura çıkardığını da söyledi.

Sulara gömülen 'Sylor' adlı teknede balık adamların arama çalışmaları sona erdi. Sahil Güvenlik ekiplerinin hava kararıncaya kadar, başka bir ceset bulunabileceği olasılığı ihtimali üzerine çalışmalarına devam edecekleri bildiririldi. İstanbul’daki balıkçı barınağından kiraladıkları tekneyi İzmir’e getirip faciaya yol açan kaptan 40 yaşındaki B.Y. ifadesinde kaçakları suçladı. Yolculuk sırasında üşümemeleri için ilk önce kadın ve çocukları teknenin alt bölümüne alıp bu alana başka kaçakların girmemesi için de kilitlediklerini anlatan B.Y., ifadesinde, şöyle dedi:

"Kaçakları tekneye aldığımız sırada, kargaşa yaşandı. Bir anda hepsi binmek istedi. Kaçaklar teknede aşırı yük olmasına neden oldu. Bu şekilde yola çıkarken de tekne kayalıklara çarpıp su alarak battı. Tekne batarken alt taraftaki kilitleri açmaya çalıştık ancak başaramadık. Daha sonra da kendimizi denize attık."

Kaza ardından yapılan araştırmada tekne kaptanının, çapayı bile su yüzüne çıkartmadan hareket ettiği ileri sürüldü. Teknede bulunan M.M.’nin de yine görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, "Ölüyoruz kaçın" diye bağırdıktan sonra suya atladığı öne sürüldü.

Menderes Kaymakamı: Bu tür şeyler oluyor

Kaçakların, Kürtçe bilen askerler aracılığıyla alınan ilk ifadelerinde, İzmir’in Basmane Semti’ndeki otellerde kaldıkları, burada insan tacirleriyle irtibat kurduktan sonra da İngiltere’ye gitmek üzere anlaştıkları belirlendi.

Bu arada, 15 metrelik teknenin İstanbul’daki bir balıkçı barınağından kiralayan insan tacirlerinin, deniz yoluyla İzmir’in Ahmetbeyli beldesine geldikleri kısa sürede anlaşıldı. Burada kaçakların tekneye bindirilmesinden kısa süre önce teknenin arıza yaptığı ve iki görevliden Mustafa Mucuk arızayı giderdikten sonra kaçakların tekneye alındığı bilgisine ulaşıldı. Tekne, hareket edip kıyıdan yaklaşık 50 metre uzaklaştıktan sonra aşırı yük nedeniyle su aldı, ardından kayalıklara çarpıp battı. Sahil Güvenlik ekiplerinin yaptığı arama kurtarma çalışmalarında, teknenin alt bölmesindeki kilitli alanda ilk olarak 20’si çocuk 43 kişinin cesedine ulaşıldı. Balık adamların teknede yürüttüğü aramalarda, 18 kişinin daha cesedine ulaşıldı. Böylece toplam ölü sayısı da 61’e ulaştı.

Menderes Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, olay yerinde yaptığı açıklamada, “Bugün saat 05.20’de tekne yola çıktıktan sonra battığını tespit ettik. Bu bölgede bu tür kaçak geçmeye çalışanlar olabiliyor. Ancak kısa süre içinde bize kaçak geçiş olacağı yönünde ihbar gelmedi. Araştırmalarımız sürüyor” diye konuştu.

Ölü sayısı 61'e yükseldi

İzmir Valiliği'nin akşam saatlerinde yaptığı açıklamada batan teknede ölen kaçak sayısının 61'e yükseldiği bildirildi. Açıklamada, "11 erkek, 18 kadın, 28 çocuk, 3 bebek olmak üzere toplam ölü sayısı 61’dir. Kurtarılan Filistin ve Suriyeli kaçaklar Ahmetbeyli Jandarma Karakoluna getirilmiş, sağlık kontrolünden geçirilmiş, 2 kişi hastaneye sevk edilmiştir. Kurtarılanların beslenme ve giyim ihtiyaçları karşılanmıştır. Konu ile ilgili Menderes Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma devam etmektedir" denildi.

Kayalıklara çarparak battı

Avrupa’ya yasa dışı yollardan çıkmak isteyen ve ilk belirlemelere göre içinde çoğu çocuk ve kadın kaçakların bulunduğu balıkçı teknesi, kayalıklara çarparak battı. Teknenin güvertesinde bulunan ve yüzerek kıyıya ulaşan kaçaklar, bölgeye sevk edilen ekipler tarafından kurtarıldı. Olay sonrası çok sayıda kaçağın halen kayıp olduğu öğrenildi. Kurtarılan kişilerin Irak ve Suriye uyruklu oldukları belirlendi.

Kürtçe bilen askerler aracılığıyla kaçakların alınan ilk ifadelerinde, İzmir’in Basmane Semti’ndeki otellerde kaldıkları, burada insan tacirleriyle irtibat kurduktan sonra da İngiltere’ye gitmek üzere anlaştıklarını söyledikleri bildirildi. Balıkçı teknesinin denize açıldıktan yaklaşık 50 metre sonra kayalıklara çarpıp su alarak battığı saptandı. Bir kısmı yüzerek kıyıya çıkan kaçakların, teknenin güvertesinde bulundukları öğrenildi. Ancak yine kaçakların verdiği bilgiye göre teknenin kilitli olan alt bölmesinde kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin olduğunun belirtilmesi üzerine Sahil Güvenlik dalgıçları, su altında arama ve kurtarma çalışması başlattı.

İki organizatör gözaltında

Olayın hemen ardından harekete geçen jandarma ekipleri, organizatör oldukları belirlenen iki Türk’ü yakaladı. Gözaltına alınan şüphelilerden birinin Burhan Y. olduğu belirtildi. Organizatörlerin tekneyi Aydın’ın Kuşadası İlçesi’ndeki balıkçılardan kiralayıp Ahmetbeyli’ye getirdikleri öğrenildi. Kaçakların bağlantı kurduğu diğer insan tacirlerinin kimlikleri ve kaldıkları otellerin belirlenmesi için soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Haberin Tamamı İçin:

Faciayla ilgili 3'ü Türk 6 kişi gözaltına alındı

İzmir’in Menderes İlçesi’ne bağlı Ahmetbeyli Beldesi'nde, 61 kaçağın ölümüyle sonuçlanan tekne faciası ile ilgili Türk kaptan ve yardımcısının gözaltına alınmasının ardından Jandarma olayla ilgili 4 kişiyi daha gözaltına aldı.

Gözalına alınan 6 kişiden 3'ünün Türk, birinin Suriyeli, ikisinin Filistinli olduğu öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

Denizdeki Tabuta 61 Cinayet Davası

Ege'deki mülteci faciasında şüpheliler insan kaçakçılığının yanı sıra 61 kez adam öldürmekten yargılanacak. Facianın ardından yapılan denetimlerde 75 kişi lastik botlarda boğulmak üzereyken kurtarıldı.

İzmir ’in Menderes ilçesi yakınlarında, Baradan Koyu’nda meydana gelen 61 ölümlü kaçak mülteci faciasının ardından gözaltına alınanların sayısı 6’ya yükseldi. Savcının talebi üzerine şüpheliler hakkında göçmen kaçakçılığının yanı sıra ‘bilinçli taksirle adam öldürme’den de işlem başlatıldığı, şüphelilerin bu nedenle 61 kez adam öldürmekten yargılanacakları öğrenildi. Facianın ardından Ege ’de yapılan denetimlerde aralarında kadın ve çocuklar da bulunan 75 kişi, boğulmak üzereyken kurtarıldı.
Marmaris Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı’na bağlı botlar, Marmaris’in Bozburun beldesi ile Yunanistan ’ın Sömbeki (Simi) Adası arasında batmak üzere olan bir lastik bot tespit etti. 32’si Filistin , 4’ü İran , 3’ü Afgan uyruklu toplam 39 kişi boğulmak üzereyken kurtarılarak Marmaris Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı’na getirildi. Aydın ’ın Didim ilçesinde de bir teknede 28 kaçak yakalandı.
Sahil Güvenlik ekipleri dün saat 02.00 sularında Çanakkale ’nin Ayvacık ilçesi açıklarında motoru arızalanan ve aşırı yük aldığı için batmak üzere olan bir lastik bottan 1’i çocuk, 3’ü kadın toplam 36 kaçağı kurtardı.

36 kaçak mültecinin Midilli’ye gitmek üzere balıkistifi halde bindikleri 5 metrelik şişme botun motorunun yaklaşık 2 mil açıkta durduğu, rüzgârın etkisiyle sürüklenen botu kaçaklardan birinin kullandığı, insan tacirlerinin 36 kaçağı ölüme terk ettiği öğrenildi.
Baradan Koyu’ndaki faciayla ilgili soruşturmada ise Türk kaptan ve yardımcısının ardından 4 kişi daha gözaltına aldı. Gözaltına alınan 6 kişiden 3 Türk, bir Suriyeli, iki Filistinli hakkında göçmen kaçakçılığının yanı sıra ‘bilinçli taksirle adam öldürme’ suçlamasıyla da işlem başlatıldığı, şüphelilerin her birinin bu suçtan 61 kez ayrı ayrı yargılanacağı öğrenildi.

Gemiyi ilk kaptan terk etmiş

Kurtulanların verdiği bilgiye göre, ölüm teknesinin yolcuları İstanbul ve İzmir ’de 1 aydır bu yolculuk için bekliyordu. Adana , Hatay çevresinde faaliyet gösteren organizatörler, İngiltere veya İtalya ’ya götürme sözü verdikleri kaçaklarla kişi başı 6 bin euro veya 5 bin dolara anlaştı. Kaptan ise tekneyi ilk terk eden kişi oldu. Jandarma dün İstanbul ve İzmir ’de kaçakların yoğun bulunduğu Basmane semtinde baskınlar yaptı.

Ölenlerin neredeyse tamamı Suriyeli

İzmir Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, batan teknede can veren 61 kaçaktan 43’ünün kimliği tespit edildi. Kimliği tespit edilen 43 kişiden 42’si Suriye , 1’i Irak uyruklu. 18 kişinin kimlik tespiti sürüyor. Dün Radikal ’e konuşan Suriyeli bir Kürt kaynak, faciada ölenlerin çoğunun Suriye ’nin Amude ve Haseke bölgesinden olduğunu, kaçaklar arasında bulunan 20 kişilik bir Kürt ailenin 12 ferdinin öldüğünü söylemişti.

Oğlunun fotoğrafını görünce sevindi

Abdülaziz Hüseyin Suriye ’deki karışıklık nedeniyle 5 çocuğu ve eşini Türkiye ’ye göndermişti. Kaza haberini alınca İzmir ’e gelen Hüseyin’in gazetecilerin çektiği fotoğraflarda kazada kurtulan iki oğlundan birini görünce yaşadığı mutluluk İzmir ’e ulaştığında eşi ve 3 kızının ölüm haberiyle bitti. Suriye ’de iç çatışmadan kaçtıktan sonra ölüm teknesinde güvertede yer bulabilen Ömer Şeho’nun da faciadan kurtulduğu, kamarada kilitli tutulan eşi Suzan Ramo ile çocukları Ahmet Ömer ile Hedin Ömer’in öldüğü ortaya çıktı.

Ölenler 1 ay önce kurtarılmış!

İzmir ’in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli beldesinde 61 kaçağın ölümüyle sonuçlanan tekne faciasının ardından kaçakların Türkiye ve Suriye ’de yaşayan yakınları bölgeye akın etti. Yakınların anlatımlarının ardından Ege ’de hayatını yitiren kaçakların bir kısmının sadece 1 ay önce Ege ’nin uluslararası sularında Yunan Sahil Güvenliği tarafından boğulmaktan son anda kurtarılıp Türkiye ’ye iade edildikleri ancak ikinci denemelerinde öldükleri ortaya çıktı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAydınFilistinHatayİngiltereIrakİranİstanbulİtalyaİzmirMarmarisSahil GüvenlikSuriyeYunanistanolay
Görüş Bildir