Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İşte Köşk'ün Atama Listesi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İşte Köşk'ün Atama Listesi

İşte Köşk'ün Atama Listesi

Cumhurbaşkanlığı"nın bir yıllık atama dökümü

Türkiye"nin yeni yılın başından itibaren hem yerel seçim hem de Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi atmosferine girecek olması, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı"nın başlattığı soruşturmanın siyasi boyutu ve yankıları, Köşk ile hükümet arasındaki ilişkileri de yeniden gündemde öne çıkardı. Köşk ile hükümet ilişkilerinin mahiyetiyle ilgili farklı siyasi kesimler tarafından değişik senaryolar dile getirilmeye başlandı. Ancak, Cumhurbaşkanlığı"nın yılbaşından 18 Aralık tarihine kadar Meclis ve hükümetten gelen yasa ve diğer kararlarla ilgili işlemlerinin dökümü, bu ilişkiler hakkında sağlıklı fikir verme özelliği taşıyor.

İstanbul"daki soruşturmanın ardından bazı yayın organlarında 2013 Temmuz ayından bu yana bazı İl Emniyet Müdürlerinin değiştirilmelerini öngören kararnamelerin Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nden döndüğü yönünde haberler yer almıştı. Cumhurbaşkanlığı"ndan 20 Aralık"ta yapılan açıklamada, bu haberler asılsız olarak nitelendirilerek, "İl Emniyet Müdürlüklerine atama yapılmasına ilişkin 21 Mayıs 2013 tarihinde onaylanan kararnameden sonra, Sayın Cumhurbaşkanımızın onayına sunulmuş herhangi bir kararname bulunmamaktadır" denildi. Peki gerçek tablo nedir?. Gerçek tablo, Cumhurbaşkanlığı"nın verilerinde gizli. Bu veriler, Köşk ile hükümet ilişkileri konusunda da fikir verici nitelikte.

Köşk"ün onay dökümü

Cumhurbaşkanlığı Kanunlar Kararlar ve Hukuk İşleri Başkanlığı"nın 1 Ocak 2013 ile 18 Aralık 2103 tarihleri arasında yapılan işlemlerinin genel dökümü özetle şöyle:

Hiç bir kanunu iade etmedi

*1 Ocak ile 18 Aralık 2013 tarihleri arasında Köşk"e 147 yasa onay için gönderildi. Gül, bu yasaların tümünü onayladı.

*Bu dönem içinde Köşk"e kanun hükmünde kararname gönderilmedi.

Tümünü onayladı

*Aynı dönem içinde Köşk"e, 22 Bakanlar Kurulu atama kararnamesi gönderildi. Bu tür kararnameler valiler ve büyükelçiler gibi görevlerdeki bürokratların atanmaları için düzenleniyor. Gül, bu kararnamelerin tümünü onayladı.

*Aynı dönemde gönderilen bin 559 Bakanlar Kurulu Kararnamesi"nin tümünü Gül onayladı.

İki müşterek kararnameyi iade etti

*Köşk"e 1 Ocak ile 18 Aralık tarihleri arasında 597 müşterek kararname gönderildi. Bunlar üçlü imza gerektiren bürokrat atama kararnameleri. Gül, bu tür 597 kararnameden 594"ünü onayladı. İki kararnameyi hükümete iade etti. Bir adet kararname ise hala işlemde bulunuyor.

*Gül, bu dönem içinde Bakanlar Kurulu üyeleriyle ilgili 368 vekalet tezkeresine onay verdi. Bunnlar, yurtdışına giden hükümet üyelerine vekalet edeceklerle ilgili onaylar.

*Aynı dönemde Gül, bir kez hükümet değişikliği ve yeni üç bakanın görevine başlaması için onay verdi. Yeni yılın ilk günlerinde Ertuğrul Günay, İdris Naim Şahin ve Recep Akdağ, kabine dışında bırakılmıştı. Yerlerine de, Ömer Çelik, Muammer Güler ve Mehmet Müezzinoğlu getirilmişti. Cumhurbaşkanlığı"nın onayı, bu kabine değişikliğine işaret ediyor.

8 mahkumdan ikisini afetti

*Af etme yetkisi anayasadaki hükümlerle sınırlı olan Gül"e, 1 Ocak ile 18 Aralık tarihleri arasında 8 af dosyası gönderildi. Gül, bu dosyalar içinden sadece iki mahkumu sakatlık gibi nedenlerle afetti. 6 dosyayı ise iade etti.

Milliyet

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluErtuğrul GünayİstanbulMuammer GülerÖmer ÇelikYerel Seçimrecep akdağ
Görüş Bildir