Gösterilerde İlk Can Kaybı

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

İstanbul'da Bir Eylemci Öldü

İstanbul'un geneline yayılan çatışmalar, 7'nci gününde Beşiktaş, Ümraniye ve Sarıgazi'de gece boyunca sürdü. Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi'nde otobanı trafiğe kapatan kitlenin arasına giren bir aracın çarpması sonucu Mehmet Ayvataş (19) isimli yurttaşın yaşamını yitirdiği öğrenildi. Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nda bulunan binlerce kişi de yaktıkları ateşler etrafında sabahladı. Beylikdüzü'den Maltepe'ye, Kartal'dan Fatih'e pek çok merkezde halk sokaklara inerek eylem yaptı.

Gezi Parkı direnişi ile birlikte tüm Türkiye'ye yayılan gösteriler, İstanbul ve çevre illerde gece boyunca devam etti. Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi'nde yolu trafiğe kapatan gruptan Mehmet Ayvataş isimli yurttaş yaşamını yitirdi. İzmit, Beşiktaş ve Sarıgazi'de de çatışmalar sürerken polisin plastik mermi kullanması sonucu yaralananlar oldu. Gezi Parkı çevresinde bulunan gruplar ise yaktıkları ateşler çevresinde sabahlamaya devam etti. Öte yandan Taksim'e tüm çıkışlara da eylemciler tarafından barikatlar kurularak, yollar kapatılmaya devam ediyor.

TAKSİM

Gezi Parkı direnişinin 7'inci gününde yurttaşlar, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nda yaktıkları ateş etrafında sabahladı. "Dünyayı mücadele kurtaracak", "Taksim Tahrir olacak", "Reyhanlı'yı unutma ABD emretti AKP katletti", "Sahneme sanatıma ağacıma dokunma", "Hüsnü Encü Roboski", "Gezi uyuma İzmir Ankara Adana'yı unutma" pankart ve dövizlerinin asıldığı meydan ve park alanına çıkan bütün yollar, Taksim Yayalaştırma Projesi için kullanılan iş malzemeleri ve polis bariyerleri ile kapatılmış durumda. Gece saatlerinde Gezi Parkı'nda mumlarla "Taksim bizimdir" yazısı yazarak ortasına, "Kürt Türk Arap Ermeni BJK'li GS'li FB'li sana diyor: Tayyip istifa" yazılı dövizler bırakıldı. Direnişçiler tarafından polisin el konulan barikatları kullanılarak yapılan "serbest kürsü" ise ilginç bir görüntü oluşturdu. Kimi yurttaşlar banklarda ve ele geçirilen araçlarda uyurken, kimisi de Gezi Parkı'ndaki kafelerde haber izliyor.

BEŞİKTAŞ

Dolmabahçe İnönü Stadı'nın önünde kitlenin barikat kurmasıyla başlayan çatışmalar, gece boyu sürdü. Beşiktaş ve Dolmabahçe yönünden barikat kuran kitle polisin gaz bombalı müdahalesine karşı taş ve soda şişeleri ile karşılık verdi. Çarşı grubu, polisin barikatları yıkmak için getirdiği iş makinesini ele geçirerek polisin üstüne sürdü. Polis uzun süre Başbakanlık Ofisi önünde sıkıştı. Çatışmalarda yaralananlar Beşiktaş Kültür Merkezi'nde (BKM) kurulan revirde tedavi edildi.

ÜMRANİYE

Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi'nde toplanan kitle otobana yürüyerek yolu trafiğe kapattı. Bu sırada kalabalığın içine giren bir aracın çarptığı Mehmet Ayvataş (19) adlı genç yaşamını yitirdi. Olay yerinde bir başka aracın çarparak ağır yaraladığı Seyit Kartal (17) isimli genç de Göztepe SSK Hastanesi'nde yoğun bakıma alındı.

SARIGAZİ

Sarıgazi'de de protesto gösterisi düzenleyen kitleye polis gaz bombaları ve plastik mermilerle müdahale etti. Polisin plastik mermi kullanması sonucu Salih Çiçek isimli yurttaş yaralandı.

KOCAELİ

İzmit'te akşam saatlerinde Perşembe Pazarı'nda toplanan kitleye polis gaz bombaları ile müdahale etti. Polisin müdahalesi ile başlayan çatışmalar şehrin geneline yayıldı. Cumhuriyet Parkı, Orduevi ve Şehir Merkezi'nde biraraya gelen gruplar ile polis arsında başlayan çatışmalar ara sokaklarda devam etti. Ara sokaklarda polisin müdahalesi sonucu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Evrensel

Haberin Tamamı İçin:

Gösterilerde İlk Can Kaybı

Türk Tabipler Birliği gösterilerde ilk kez ölüm yaşandığını duyurdu: "Bu ölümün sorumlusu 'Yüzde elliyi evlerinde zor tutuyoruz' diyerek iç savaş kışkırtıcılığı yapan siyasi iktidardır.

TTB yurt çapında devam eden gösterilerle ilgili bir rapor yayınladı. Yapılan açıklama şöyle:

Taksim Gezi Parkı’nda tamamen barışçıl olarak başlayan bir çevre duyarlılığı eylemine vahşice saldırılarak karşılık verilmesi sonucu başlayan olaylarda ne yazık ki ilk ölüm haberi geldi. Dün gece İstanbul 1 Mayıs Mahallesi’nde, bir otomobilin bütün uyarılara rağmen durmayarak TEM Otoyolu’nda gösteri yapan kitlenin arasına dalması nedeniyle Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) üyesi Mehmet Ayvalıtaş isimli genç hayatını kaybetti.

Öncelikle yaşamını kaybeden genç yurttaşımızın yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Açık olarak ilan ediyoruz:

Bu ölümün sorumlusu; günlerdir süren demokratik gösterileri vahşice bir şiddetle durdurmaya çalışan, göstericilerin haklı taleplerine kulak vermek yerine onları “üç beş çapulcu” diyerek tahrik eden; bununla da yetinmeyip “Yüzde elliyi evlerinde zor tutuyoruz” diyerek iç savaş kışkırtıcılığı yapan siyasi iktidardır.

Hükümet’in acilen yapması gerekenler açıktır:

  • Polis şiddeti durdurulmalı, polis geri çekilmelidir.

  • Binlerce yurttaşımızın yaralanmasına ve Mehmet Ayvalıtaş isimli gencimizin ölümüne neden olan yöneticiler; İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdürü, İstanbul Valisi ve İstanbul Emniyet Müdürü, başta Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir, Balıkesir, Antalya, Kocaeli olmak üzere vatandaşlara şiddet uygulanan bütün illerin vali ve emniyet müdürleri derhal görevden alınmalıdır.

  • Gözaltına alınan bütün yurttaşlar serbest bırakılmalıdır.

  • Gezi Parkı halka açılmalı; AVM ve Topçu kışlası yapılması planlarından vazgeçildiği bizzat Başbakan tarafından resmen açıklanmalıdır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı uyarıyoruz:

Taksim Gezi Parkı’nı korumak için demokratik haklarını kullanarak barışçıl bir şekilde gösteri yapan yurttaşlara karşı bu insanlık dışı şiddet, bu zulüm, bu vahşet durmadığı takdirde korkarız ki çok daha fazla can kaybı meydana gelecektir ve bu ölümlerin sorumlusu AKP İktidar olacaktır ve

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısAdalet ve Kalkınma PartisiAdanaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraAntalyaBaşbakanBeşiktaş Jimnastik KulübüEskişehirGezi ParkıİstanbulİzmirPolisRecep Tayyip ErdoğanReyhanlıSavaşolay
Görüş Bildir