İstanbul Boğazı'na Teleferik Geliyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İstanbul Boğazı'na Teleferik Yapılacak

İstanbul Boğazı'na Teleferik Yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a yapılacak 3. köprü, Çamlıca'ya yapılacak büyük cami ile Etiler-Altunizade teleferik projesi hakkında açıklamalarda bulundu.
"3. Köprü İstanbul'a Nefes Aldırıcak"
Singapur Başbakan Yardımcısı Lee Yi Shyan'ı ve beraberindeki heyeti ağırlayan Topbaş, 3. Köprü'nün İstanbul'a nefes aldıracağını belirtti.
Topbaş, "Üçüncü köprünün İstanbul'a önemli katkı sunacak. Özellikle kış aylarında karlı ve yağmurlu havalarda ikinci köprüde trafik kazalarına sebebiyet veriyor. Çünkü 30 binin üzerinde kamyon ve TIR geçiyor. Trafiğin yoğun olduğu bir köprü. İstanbul'un, başta kazalar olmak üzere kent yoğunluğuna nefes aldıracak. 2015'e kadar yapılacak ve kente katkı sunacak. Yüklenici firmanın da başarıyla süresinde yapmasını bekliyoruz." dedi.
"Caminin Mimari Tarzının Nasıl Olacağını Söylemek İstemiyorum"
Kadir Topbaş, Çamlıca Tepesi'nde yapılacak cami hakkında açıklamalarda bulundu. Topbaş, "Sayın Başbakanımız de ifade etti. Çamlıca'da tepenin alt tarafında bir cami projesini hayat geçirmek istiyor. Konuyla ilgili çalışmalarda görüşümüz var. Caminin mimari tarzının nasıl olacağını söylemek istemiyorum. İstanbul'a önemli bir aktivite alanı kazandırılacak. Planlara caminin işlenmesi gerekiyor. Bunu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapacak." diye konuştu.
"İki Kıta Teleferikle Geçilecek, Bu Yolculuk Heyecan Verici Olacak"
Etiler-Altunizade teleferik projesi hakkında da açıklamalar yapan Topbaş, söz konusu teleferik hattının saatte 6 bin yolcu kapasiteli olacağını söyledi.
Topbaş, "Teleferik projesi, cami projesinden önce düşündüğümüz bir projeydi. Teleferik çalışmalarını dört yıl önce başlattık. Bazı dünya ülkelerinde bunu başarıyla yapanlar var. Yap-işlet olarak vermek istiyoruz. Saatte 6 bin yolcu kapasitesine sahip olacak bir sistem olacak. Ulaşımla ilgili önemli bir imkan olacak ve iki kıtayı teleferikle geçmek heyecan verici hal alacak" ifadelerini kullandı. (CİHAN)

Haberin Tamamı İçin:

Boğaz'a Teleferik Geliyor!

Boğaz'a Teleferik Geliyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çamlıca'daki televizyon kulesinin yanında inşa edileceğini açıkladığı camiyle ilgili yer tespitinin ve diğer çalışmaların yapıldığını söyledi.

Başbakanımızın da çokça önemsediği Ataşehir'de yapılandan daha büyükçe olan caminin mimarı tarzının ne olacağını söylemek istemiyorum. O konuda çalışmalar yapılacaktır. Ayrıca orada yapılacak olan bir Çamlıca Anten Kulesi var. Son aşamasına gelindi. O da bu bağlamda hayata geçirilecek. Çalışmalar yapıldı'' şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul Boğazı'na teleferik projesi Anadolu Ajansı

İstanbul Boğazı'na teleferik projesi Anadolu Ajansı

AA - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Etiler'den Altunizade'ye yapılacak teleferik projesini açıkladı.

Teleferik projesinin ulaşım ve turistik yönüyle önemli olduğunu vurgulayan Topbaş, ''İki kıtayı teleferikle geçmek önemli ve heyecan verici bir hal alacaktır. Geçenlere de sertifika verilecektir. Diğer taraftan kent içi ulaşım da önemlidir. Yani saatte 6 bin yolcu aldığınızda bayağı ciddi bir yoğunluk demektir. Bu, cami projesinden önce düşündüğümüz bir projedir. Teleferik çalışmalarını esasında 4 yıl önce başlattık. Bunu dünyada bazı kentlerde başarılı yapmış olan firmalar ve ülkeler var. Yap-işlet olarak vermek istiyoruz. Saatte 6 bin yolcu kapasiteli bir sistem olacak "dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBaşbakan Yardımcısıİstanbulİstanbul BoğazıKadir TopbaşRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir