Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul Barosu’nda Seçim Yarışı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

İstanbul Barosu'nda Seçim Yarışı

İstanbul Barosu'nda Seçim Yarışı

**Dünyanın ikinci büyük barosu olan İstanbul Barosu’nun yeni başkanı önümüzdeki hafta seçilecek.

Dört başkan adayı Filiz Kerestecioğlu, Ümit Kocasakal, Muammer Aydın ve Rıza Saka vaatlerini anlattı**

BURCU KARAKAŞ

Haliç Kongre Merkezi’nde 13-14 Ekim tarihlerinde yapılacak İstanbul Barosu Genel Kurulu’nda bu yıl baro başkanlığı için dört aday yarışacak. 30 bine yakın avukatla dünyanın en büyük ikinci barosu olan İstanbul Barosu’nda başkanlık seçimleri için mevcut başkan Doç. Dr. Ümit Kocasakal Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adına yeniden aday oldu. Eski Baro Başkanı Muammer Aydın da aynı gruptan aday gösterildi. Türkiye’de kadına şiddet için ilk kez 1987’de düzenlenen ‘Dayağa Karşı Dayanışma Yürüyüşü’nün sembol isimlerinden, kadın hakları savunucusu avukat Filiz Kerestecioğlu ise, Çağdaş Avukatlar Grubu, Katılımcı Avukatlar ve Özgürlükçü Hukuk Platformu’nun ortak adayı olarak seçimlerde yer alacak. Hukukun Üstünlüğü Platformu adayı Rıza Saka da başkanlık için yarışacak dördüncü isim. Milliyet’e konuşan adaylar, şunları söyledi:

‘Adliyelere kreş açılacak’

Filiz Kerestecioğlu: “Genç avukatların büro açana kadar kullanabilecekleri ortak çalışma mekanları kurmayı planlıyoruz. Sürekli eğitim merkezleri kurarak kanun değişiklikleri konusunda güncelleme eğitimleri verilmesini sağlayacağız. İstanbul’un tarihi bir mekanında her tür hukuk yayınına erişim sağlanabilecek, dijital ortama da aktarılacak baro kütüphanesi açacağız. Çağlayan Adliyesi’nde engelli meslektaşlarımız için gerekli düzenlemelerin yapılması için çalışacağız. Adliyelerde kreş açarak sadece kadın meslektaşlarımız için değil, erkekler için de önemli bir eksikliği gidereceğiz. Baro, iktidara karşı elden bırakılmaması gereken bir mevzi olarak görülerek içi boş siyaset yapılıyor. Ben proje insanıyım. ‘Adalet minibüsü’ adında her hafta bir semte giderek hukuki açıdan bilgilendirici broşürler dağıtılmasını öngören bir hayalim var. 1980’lerde evlilik öncesi soyadını kullanmak isteyen bir müvekkilim için anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık iddiası ile başvurduğumda hakimin, ‘O sizin dediğiniz asma kabağı, eşitlik her zaman olmaz’ dediğini unutmuyorum. Şu anda da yargı çok farklı durumda değil. Yasaları etkin uygulama sorunumuz var. Yargılamalar taraflı ve bağımsız olmamalarının yanı sıra yaratıcı da değil. İnsan hakları geleneğinden geliyorum. Baronun kadın cinayetleri ve çocuk istismarı gibi birçok davada müdahil olarak kamuoyu oluşumunda etkin olması, meslektaşları tutuklandığı zaman siyasi görüş ayırt etmeden yanlarında bulunması gerektiğine inanıyorum.”

‘Üniter devleti koruyoruz’

Doç. Dr. Ümit Kocasakal: “Sloganımız, ‘Ülkemize, ilkemize, cüppemize sahip çıkacağız’ idi. Cumhuriyet değerlerinden beslenen bir grubuz. Dolayısıyla üniter devleti, ülkenin bölünmez bütünlüğünü koruyup kollama görevimizi yerine getirdiğimize inanıyorum. Cüppemize de sahip çıktık. Meslek onurumuz her şeyin üzerindedir. Bizim adımıza çizilmeye çalışılan fotoğrafların içinde yer almadık. Avukatlar Günü’nde cezaevindeki tutuklu meslektaşlarımızla görüştük. Bazı serzenişleri olanlara nedenlerini anlattık. Bize ‘Mahkeme önünde toplanılacak, siz de gelin’ diyen kişiler Ergenekon, Balyoz davalarındaki hukuksuzluklara ses çıkarmamış kişiler. Kimse kusura bakmasın, BDP başta olmak üzere Diyarbakır Barosu’nun da bulunduğu fotoğrafın içinde yer almam. Kanun açık, biz ana dilde savunmadan yana değiliz. Türkçe’yi bildiğiniz halde ana dilde savunma yapacağım demek hakkı suistimaldir. Bizim sınırlarımız çok net. Yüksek siyaset yapıyor diyorlar. Biz zaten siyaset yaparsak yükseğini yaparız, alçağıyla işimiz olmaz. GDO eylemlerinde de, HES davalarında da vardık. İki sene içerisinde yaptıklarımız ortada. Ücretsiz baro bilgi bankası kurduk. Haftada 12 bin kişi taşıyan adliyeler arası ücretsiz servis koyduk. İlk sosyal tesisi Kanlıca’da biz açtık. İyi niyet ve özveriyle çalıştık. Vicdanım çok rahat.”

‘Genç avukatlar örgütlenecek’

Muammer Aydın: “Staj eğitim merkezini yeni yapıya kavuşturacağız. Genç avukatları daha örgütlü hale getirmeyi planlıyoruz. Meslektaşlarımızın hak kayıpları ile ilgili avukat hakları merkezini daha güçlü yapacağız. Geçen dönem baro içinde yer alan komisyon ve merkezler ile yönetim hiç ilgilenmedi ancak biz bu birimleri etkin çalışır hale getireceğiz. Meslek içi seminer ve eğitimlere ağırlık vereceğiz. Baro odalarında cüppe dahil tüm hizmetleri ücretsiz olarak avukatların hizmetine sunacağız. Avukatlık mesleğinin bağımsızlığının geliştirilmesi için çalışmalar yapacağız. Hak kaybı yaratan davaları yakından takip edip etkin çalışmalar düzenleyeceğiz. CMK ve adli yardım sistemini güncelleyerek eksik sorunlar için baro eliyle bakanlık nezdinde çalışmalar hazırlayacağız.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınBalyoz DavasıBarış ve Demokrasi PartisiDiyarbakırErgenekonEvlilikİstanbul
Görüş Bildir