Genç İşsizliğinde Rekor!

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

İşsizlik Verileri Açıklandı

İşsizlik Verileri Açıklandı

TÜİK verilerine göre, eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre işsizlik oranı 0,8 puanlık artış ile yüzde 9,9 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye genelinde işsizlik, bu yılın eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre 0,8 puanlık artışla yüzde 9,9 oldu. İşsiz sayısı 2013 yılı eylül döneminde geçen yılın aynı ayına göre 292 bin kişi artarak 2 milyon 831 bin kişiye yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü İstatistikleri, ''2013 Eylül Dönemi Sonuçları''na göre, işsizlik oranı, eylülde geçen yılın aynı ayına göre 0,8 puanlık artışla yüzde 9,9 olarak gerçekleşti. Bu yıl ağustosta işsizlik oranı yüzde 9,8 olmuştu.

İşsiz sayısı eylülde, geçen yılın aynı ayına göre 292 bin kişi artışla 2 milyon 831 bin kişiye yükseldi. Eylülde istihdam ise geçen yılın aynı ayına göre 336 bin kişi artışla 25 milyon 808 bin kişiye ulaştı.

İşgücüne katılma oranı, eylülde geçen yılın aynı ayına göre 0,3 puan artışla yüzde 51,3 olarak gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı, aynı dönemde 0,7 puanlık artışla yüzde 12,3, 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı ise 1,4 puanlık artışla yüzde 19,4'e çıktı.

Çağlayan: "Amacımız yüzde 5-6 seviyesine düşürmek"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan eylül ayı istihdam verilerine göre, ekonominin, son 12 ayda yaklaşık 336 bin istihdam yarattığını, 2009 başından, yani krizin en kötü günlerden bu yana toplam 6 milyona yakın istihdam artışı olduğunu belirtti.

Bakan Çağlayan, "Avrupa’da işsiz sayısında 4 milyon artış varken, bizde bundan daha fazla istihdam artışı var. Toplam istihdam hacmimiz 25,8 milyon düzeyinde. İşgücüne katılım oranı bugün itibarıyla yüzde 51,3. Kadınlarda işgücüne katılma oranı ise yüzde 31,2. Özellikle kadınlarda iş gücüne katılım oranının son 10 yılda 10 puana yakın yükselmesini önemli bir başarı olarak görmek gerekir. Ayrıca kayıtdışı istihdamla mücadele süreci de gayet başarılı gidiyor. Oran yüzde 50’lerden, yüzde 35 civarına geriledi" ifadelerini kullandı.

Eylül ayında işsizlik oranının yüzde 9,9 olduğunu anımsatan Çağlayan, her sene sonbaharda işsizlikte mevsimsel bir artış olduğunu, bu artışı da öyle görmek gerektiğini bildirdi. Talep koşullarındaki değişimin de istihdam piyasası üzerinde etkisini gösterdiğini ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:

"O yüzden geçen senekinden daha yüksek bir oran görüyoruz. Bizim işsizliği düşürmek için her yıl 600 binden fazla istihdam yaratmamız; bunun için de daha yüksek hızla büyümemiz gerekiyor. Ekonomi Bakanlığı olarak öncelikle yurtiçi üretimi ve istihdamı artırmaya yönelik geliştirilen yeni teşvik sistemi vasıtasıyla Türkiye istihdam piyasasını iyileştirmeyi amaçlıyoruz. Mal ve hizmet ihracatımızı artırmaya yönelik desteklerimiz de doğrudan ve dolaylı olarak bu amaca hizmet ediyor. Sadece yeni teşvik sistemi ile son 17 ayda 257 bin kişilik istihdam öngören teşvik belgesi düzenlendi. Bugünkü işsizlik oranımız pek çok AB ülkesinden daha düşük olsa da, neticede yüksek bir işsizlik oranımız var. Amacımız bunu yüzde 5-6 seviyesine düşürmek. Bilindiği gibi, Ulusal İstihdam Stratejisi de bunu hedefliyor. Ancak bunun için sabırla, uzun süre çalışmamız gerekiyor."

AA

Haberin Tamamı İçin:

Genç İşsizliğinde Rekor!

Genç İşsizliğinde Rekor!

Bugün yayımlanan istihdam verileri karanlık tabloyu açığa çıkardı. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik son 27 ayın, gençlerde işsizlik oranı ise son 32 ayın en yüksek düzeyinde.

TÜİK'in bugün yayımladığı Eylül ayı Hanehalkı İşgücü İstatistikleri, işsizlik oranındaki artışın vahim boyutuna işaret etti. İşsizlik Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 0,8 puan artarak yüzde 9,9'a çıktı. Başka bir ifadeyle işsizler ordusu, resmi rakamlarla, Eylül ayında eklenen 292 bin kişiyle 2 milyon 831 bin kişiye yükseldi.

Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı yüzde 10,2'ye çıkarak son 27 ayın en yüksek düzeyine ulaştı. Tarımdışı işsizlik de 0,7 puanlık artışla yüzde 12,3 oldu.

Genç işsizliği 32 ayın zirvesinde

15-24 yaş arasındakilerde görülen işsizlik oranını ifade eden genç işsizliği, 2012 Eylül ayına göre 1,4 puanlık artışla yüzde 19,4'e ulaştı. Bu da son 32 ayın en yüksek seviyesi. Genç işsizliği Ağustos ayına göre de 0,5 puan artış gösterdi.

(soL - Ekonomi)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiİşsizlikTürkiye İstatistik KurumuZafer Çağlayan
Görüş Bildir