Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İsrail'in Bae Ve Bahreyn'le İmzaladığı Normalleşme Anlaşması Gazze'de Protesto Edildi

0PAYLAŞIM

İsrail'in Bae Ve Bahreyn'le İmzaladığı Normalleşme Anlaşması Gazze'de Protesto Edildi

GAZZE Anadolu Ajansı - İsrail'in Beyaz Saray'da Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ile imza attığı olağanlaşma uyuşmaları Gazze'de protesto edildi.

Göstericiler, Filistin sancaklarının yanı gizeme üzerinde İsrail ile ilişkilerin bayağılaştırılması karşıtı sloganların yazılı olduğu pankartlar taşıdı.

Protestolar sırasında İsrail sancakları ve olağanlaşma uyuşmasını temsil eden tabutlar ateşe verildi.

Hamas idareyicilerinden Halid el-Batş, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, tertip edilen bu protestonun emelinin Arap ülkelerinin vahim tutumunu, her türlü olağanlaşma sürecini ve İsrail'i tanımayı yalanladıklarını vurgulamak olduğunu söyledi.

Filistin milletinin sabitelerine, prensiplerine, geri dönüş hakkına ve bu haklarından bırakmamaya sımsıkı tutunacağının altını çizen Batş, bunun yolunun ise birlik ve direnişten geçtiğini dile getirdi.

"Filistin ve Kudüs, pazarlık mevzusu veya Siyonist işgalcilere satılık değildir." diyen Batş, olağanlaşma uyuşmasının, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu ülke içinde düştüğü krizden kurtarmak ve Siyonist lobinin tercih kampanyasında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ı desteklemesini sağlamak için yapıldığını ifade etti.

Bazı Arapların Netanyahu ve Trump'ı desteklemek istediğini kaydolan Batş, bunun Filistin milletinin Filistin'deki hakları üzerinden hakikatleştirilmemesi gerektiğini vurguladı.

  • Fetih idareyicisinden bayağılaşmaya karşı "birlik" vurgusu

Öte yandan Fetih Hareketi idareyicilerinden Munzir el-Hayik de olağanlaşma uyuşmasının Filistin milletinin kalbine ve Arap Barış Teşebbüsü'ne saplanan bir hançer olduğunu söyledi.

Filistin milletinin, sıradanlaşmayı ve koltukların korunması karşılığında koşar adımlarla "sulha" yönelmeyi yalanladığını vurgulayan Hayik, bayağılaşmaya karşı birlik olduklarını, Filistinliler arasındaki ayrılınmışlığın geride kaldığını ve Filistin milletinin her türlü tasfiye tasarısına karşı koymak için milli birliğin artta duracağını kaydoldu.

  • Trump, olağanlaşma uyuşmalarıyla İsrail'in ana taraf olduğu bir ittifak kurmaya çalışıyor

    Filistin Demokratik Ulus Kurtuluş Cephesi FDHKC Politik Ofis Abonesi Talal Ebu Zarife de Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'ta tertip edilen şov sırasında yaptığı açıklamada, Trump idaresinin, olağanlaşma uyuşmalarıyla İsrail'in ana taraf olduğu bir ittifak kurarak, kendi çıkarlarına hizmet edecek biçimde bölgenin haritasını yine çizmeye çalıştığını belirtti.

İsrail'e karşı her türlü çabayı vereceklerini kaydolan Ebu Zarife, İsrail'in Filistin topraklarını terk etmekten başka bir seçeceği olmadığını ifade etti.

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında varılan "ilişkilerin bayağılaştırılması"ne müteveccih uyuşmalar, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın konut sahipliğinde Beyaz Saray'da tertip edilen bir merasimle imza atılmıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir