Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İsrail'e 'Süper' Başbakan

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İsrail'e 'Süper' Başbakan

İsrail'e 'Süper' Başbakan

İsrail'in sonbaharda İran'ın nükleer tesislerini vuracağı yönündeki haberler her geçen gün biraz daha artarken, İsrail Başbakan'ı Binyamin Netanyahu da hükümetten, elindeki yetkilerin ülke tarihinde görülmemiş şekilde artırılmasını istedi. İsrail hükümeti talep doğrultusunda Netanyahu'nun yetkilerini artıran değişik paketi hazırladı.

SÜPER BAŞBAKAN

Değişiklik paketi Netanyahu'yu adeta 'Süper Başbakan' konumuna getiriyor. Pakete göre; bakanlar kurulunun gündemini belirleme, gerekli gördüğünde bakanlar kurulunu toplantıya çağırma ya da toplantıyı iptal etme yetkisi koalisyon hükümetinin başındaki Netanyahu'ya veriliyor. Böylelikle İsrail başbakanı dilediği bir konuyu tekrar tekrar bakanlar kurulu gündemine getirebilecek ya da istemediği bir konunun kabine gündemine gelmesini engelleyebilecek.

TELEFON ÜZERİNDEN OY

Yeni düzenleme Netanyahu'ya bakanlar kurulu kararlarını veto etme ya da veto edilen bir konuyu tekrar oya sunma hakkını da veriyor. 51 sayfalık değişiklik paketi ayrıca Netanyahu'ya, telefon üzerinden bakanların oylarını alma imkanı da sağlıyor.

SAVAŞ HAZIRLIĞI MI?

Hazırlanan düzenleme bazı çevrelerce, İran'a yönelik bir saldırı öncesinde Netanyahu'nun yasal yetkilerinin güçlendirilmesi olarak değerlendiriliyor. İsrail ordu radyosuna konuşan hükümet sözcüsü Tzvi Hauser ise bu iddiaları reddederek, başbakanın yetkilerinin 1948'den beri değişmediğini ve yapılacak küçük değişikliklerle 'de facto' durumlardaki karar sürecine standart getireceğini açıkladı. Hauser ayrıca, revizyon çalışmalarının bir buçuk yıl önce başladığını belirtti.

Jeusalem Post'a konuşan üst düzey bir Likud yetkilisi de, Netanyahu'nun yetkilerinin arttırılması konusunda problem yaşamayacağını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluBaşbakanİranİsrailSavaş
Görüş Bildir