Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İspanyollar Siyasi Alternatif Arayışında

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İspanyollar, siyasi alternatif arayışında

İspanyollar, siyasi alternatif arayışında

İspanya'nın yüksek tirajlı gazetelerinden El Pais'in yayınladığı bir anket, ekonomik krizden dolayı İspanyolların iktidardaki Halk Partisi'ne (PP) güvenini ne kadar çok yitirdiğini gözler önüne serdi.

Kasım 2011'de yapılan genel seçimlerde oyların yüzde 44,6'sını alarak tarihi bir başarıyla tek başına iktidara gelen Halk Partisi, göreve başladıktan yalnızca 7 ay sonra 14,6 puan kaybetti. El Pais'in yayınladığı ankette, mevcut durumda seçim olması halinde PP'nin oy oranı yüzde 30 olarak gösterilirken, son seçimlerde yüzde 28,7 oy alan ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi'ne (PSOE) gidecek oylar yüzde 24,7'ye geriledi.

İspanya'da demokrasi tarihinden bu yana iktidar yarışı yalnızca PP ve PSOE arasında geçerken, ekonomik krizin etkisiyle yeni siyasi alternatif arayışına giren İspanyolların komünist görüşlü Birleşik Sol (IU) ve İlerici Birlik ve Demokrasi (UPyD) partilerinin oy oranını yükselttiği görüldü. Son seçimlerde yüzde 7,7 olan IU'nun yüzde 12,3'e, yüzde 4,6 olan UPyD'nin ise yüzde 9,9'a çıkması dikkati çekti.

Kamu açığını düşürmek için arka arkaya tedbirler paketleri alan, memurların maaşlarını azaltan, işsizlik maaşını düşüren, vergileri yükselten hükümetin ekonomi politikasına tepkili olan İspanyolların yüzde 69'u, Başbakan Mariano Rajoy'un kararlarını onaylamadı.

Anket sonucunda, yüzde 78 Başbakan Rajoy'un ekonomik durumu kontrolü altında tutamadığına inanırken, yüzde 64'lük kesim de Başbakan'ın artık ne yapacağını bilmediğini savundu. Başbakan Rajoy'un İspanyol vatandaşlarını rahatlatamadığını düşünenlerin oranı yüzde 70 olarak verilirken, yüzde 59 da AB ile İspanyol hükümeti arasındaki müzakerelerin iyi yönetilemediğini belirtti.

Gelecekten ümitsiz oldukları gözlenen İspanyolların yüzde 80'i ise ekonomik krizin sorumlularının ortaya çıkarılamayacağı görüşünü savundu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiBaşbakanİspanya
Görüş Bildir