Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İngiltere Başbakanı Johnson AB'yi "İyi Niyetli Olmamakla" Suçladı

0PAYLAŞIM

İngiltere Başbakanı Johnson AB'yi "İyi Niyetli Olmamakla" Suçladı

LONDRA Anadolu Ajansı - İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği'nin AB İngiltere ile yürüttüğü röportajlarda iyi maksatla hareket ettiğine inanmadığını söyledi.

Johnson, bir meclis kurulunda yaptığı konuşmada, AB ile varılan Brexit uyuşmasını tek taraflı değiştirecek İç Piyasalar Yasa Tasarısı'nın emelinin Brüksel'in "anlamsız" bir biçimde davranmasını yasaklamak olduğunu belirtti.

Tasarının Birleşik Kraliyet'ın toprak tamlığını gözetmek için zorunlu olduğunu korunan Johnson, AB'nin röportajlarda iyi maksatla hareket ettiğini düşünüp düşünmediği istikametinde bir sual üzerine "Öyle olduğuna inanmıyorum." dedi.

Uyuşmasız bir ayrılık istemediklerini, AB'deki arkadaşları ve ortaklarının da İngiltere'den temennisinin bu olmadığını belirten Johnson, "Bu sebeple neticenin böyle olmayacağına dair her türlü umut ve temennim var." ifadesini kullandı.

  • Rahatsız vekillerle uyuşmaya varıldı

Öte yandan hükümet, yalnızca AB'nin değil Johnson'ın lideri olduğu Tutucu Parti abonesi bazı milletvekillerinin de tepkisini sürükleyen yasa tasarısında taviz verdi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, alakalı bakanların AB ile varılan uyuşmayı ihlal edecek yetkileri ancak meclisin onayıyla kullanabileceğini öngören bir farklılık önergesine destekledineceği belirtildi.

Böylece Johnson, taviz verse de tasarının geçmesini büyük oranda garanti altına almış oldu.

  • Müzakereli yasa tasarısı

İngiliz hükümeti, geçen hafta meclise sunduğu İç Piyasalar Yasa Tasarısı ile AB ile daha evvel uzlaştığı Brexit ayrılık uyuşmasını "tek taraflı" olarak değiştireceğini açıklamıştı.

Birleşik Kraliyet'ı oluşturan İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda arasındaki hür ticaretin topallamadan sürdürülmesini öngören tasarı, İngiliz bakanlara Kuzey İrlanda ve Birleşik Kraliyet'ın geri kalanı arasındaki ticaret mevzusunda daha fazla yetki veriyor.

Geçen yıl varılan Brexit uyuşmasına göre, İngiltere AB'den parçalasa da Kuzey İrlanda AB ile Gümrük Birliği içinde kalmayı sürdürecek.

İki taraf arasında bir ticaret uyuşmasına varılamaması vaziyetinde, AB, Kuzey İrlanda ve Birleşik Kraliyet'ın geri kalanı arasındaki ticarete mani olabilecek.

  • AB tepkili

AB ise bu teşebbüsü, "imza atılmış, onaylanmış ve yürürlükte olan Brexit uyuşmasının ve İrlanda protokolünün ihlali" olarak nitelemişti.

Brexit uyuşmasına geçimin "legal mükelleflik" olduğuna dikkati sürükleyen AB, İngiltere'nin son teşebbüsüyle beynelmilel hukuku ihlal ettiğini ve geri adım atılmazsa mevzuyu duruşmaya taşıyacağını bildirmişti.

  • Brexit süreci

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Kraliyet'ta, Haziran 2016'da yapılan AB halkoylamasında yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı.

İngiltere'de uzun süren müzakerelerin ardından AB ile varılan uyuşma geçen yıl aralık ayında mecliste kabul edilmiş ve İngiltere 31 Ocak'ta AB'den ayrılmıştı.

Taraflar daha sonra başta ticaret olmak üzere her alandaki ilişkileri tanımlayacak uyuşmalar için masaya oturmuş ancak görüşmelerde ilerleme kaydedilememişti.

31 Aralık'ta sona erecek geçiş sürecinde uyuşmaya varılamaması vaziyetinde İngiltere AB'den uyuşmasız olarak ufalayacak ve iki taraf arasındaki ticaret Dünya Ticaret Teşkilatı kaidelerine göre yürütülecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir