İncirlik Üssü'nde Grev Hazırlığı

 > -

İncirlik Üssü'nde Grev Hazırlığı

İncirlik Üssü'nde Grev Hazırlığı

Adana'daki İncirlik Üssü ile Ankara ve İzmir'deki askeri tesislerde faaliyet gösteren ABD'ye bağlı 39'uncu Kanat Komutanlığı, WBR, AAFES ve TUSLOG adlı şirketlerde çalışan Türk işçiler adına Türkiye Harb Sanayii ve Yardımcı İşkolları İşçileri Sendikası (Türk Harb-İş) ile ABD'li işveren arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı.

Yaklaşık 1200 işçi adına 16 Nisan’da başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, işverenin enflasyon oranının da altında zam önerdiğini söyleyen Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Bozal şöyle dedi:

"2 yıllık süreyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde zam ve mesai ücretleri dahil olmak üzere 14 maddede anlaşmazlık yaşandı. Atanan arabulucu da çözüm olmadı. Çarşamba günü (29 Ağustos) grev kararı alabiliriz. Grev kararı aldıktan sonra 60 gün içinde greve çıkabiliriz. ABD’li işverene grev kararı aldıktan sonra da görüşmeye açık olduğumuzu ilettik. Çözüm bulunacağına inanıyoruz."

Türk işçilerin ABD’li şirketlerde elektrik, marangozhane, yemekhane, hastane, mağaza ve itfaiye gibi birimlerde çalıştığını, işverenin 2 yılda gerçekleşen enflasyon oranı ve mesai saatlerine 60 kuruş zam istemini kabul etmediğini aktaran Bozal, Türk Harb-İş Sendikası Adana Şubesi’nde toplantı yaparak, üyelerine toplu sözleşme görüşmeleriyle ilgili son durumu paylaştıklarını vurguladı.

’TEPKİSİZ KALAMAZDIK’

İşçilerle sendikanın bir bütün olduğunu, her koşulda birlikte hareket edeceklerini ifade eden Bozal, şöyle konuştu:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraİzmirZamzam
Görüş Bildir