Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başbakan Erdoğan: 'Canlı Bomba Kafasındaki Benden Teşhis Edildi'

 > -

İmralı Sürecine İlişkin Önemli Açıklama

İmralı Sürecine İlişkin Önemli Açıklama

Teke Tek'te Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, İmralı sürecine yönelik önemli mesajlar verdi. Silahların bırakılmasından yana bir tavır sergilendiğini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

"Bölücü terör örgütünün 4 boyutu var: İmralı, Kandil, Avrupa ve parlamento. Dedikleri şey şu "İmralı ne derse biz onu yaparız". Bunda samimilerse şu anda İmralı beklentilerimizi cevap verecek şekilde adımlarını atıyor. Şu anda silahların bırakılmasından yana bir tavrın içerisine gidiliyor. Bu işin artık çıkışı yok. Biz ne dedik, 'yurtdışına çıkacaklarsa sınır noktasında biz iktidar olarak elimizden gelen bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz, bundan önce olduğu gibi dokunmaya fırsat vermeyeceğiz'. Bu bittiği zaman eğer benim Kürt vatandaşımı seviyorlarsa benim Kürt kardeşime en büyük iyiliği bunlar yapmış olacaklar. Çünkü operasyonlar bitecektir. Benim güvenlik güçlerimin tek işi operasyon değil ki. Ben...

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: Şehir Hastaneleri'nde Geç Kaldık | Haber 7

Başbakan Erdoğan, Habertürk'te Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programına konuk oldu. Başbakan Erdoğan, Ankara'daki canlı bomba olayına açıklık getirdi. Başbakan Erdoğan, zanlının kimliğine ilişkin geniş bilgiler edindiklerini ancak kesinleşmeden açıklama yapmak istemediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde İstanbul'da DHKP-C'ye yönelik yapılan operasyonda 11 çelik kapıyı kırarak içeri girdiklerini avukatların orada ele geçirildiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, medyada tutuklanan avukatlara yönelik yapılan haberlere dikkat çekerek canlı bombanın üzerinden gazeteci kimliğinin de çıkabilirdi dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamayla ilgili olarak, ''Suriye ile bu işin ilişkisi olacağı ihtimaline varmıyorum'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Teröre karşı bir ortak mücadeleyi vermemiz lazım. Teröristin iyisi kötüsü olmaz. Terörist, teröristtir. Bu mücadeleyi biz milletçe beraber, ortaklaşa omuz omuza verirsek, terörizmin belini kırarız. Terörizmin belini kırdığımız anda da Türkiye pik yapar. Her yönde yapar, demokraside de ekonomide de yapar. Bu noktada bizim önümüzü kesmeye evelallah kimsenin gücü yetmez'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Güneydoğu'da ve Türkiye'nin büyük çoğunluğunda barışa gidildiğine ilişkin bir alğının oluştuğu bunun işin sekteye vurulması endişesini de taşıdığını dile getirerek Türkiye'nin güvenlik kuvvetlerinin en üst birimden en alt birime kadar ortak bir tavır sergilendiğini söyledi.

Bölge vatandaşlarının kendilerine sahip çıkılmasını istediğini dile getirirken terör örgütünün Şanlıurfa ve Gaziantep'e giremediğini dile getirirken diğer illerin de bu olaya sahip çıkması gerektiğini söyledi. Erdoğan "Vatandaşlara kepenk kapatmayın" diyoruz. Siz de olaya sahip çıkarsanız bu sorunu daha çabuk çözeriz" dedi.

Başbakan Erdoğan, terörle mücadelede önemli bir noktaya geldiklerini İmralı, Kandil, Avrupa ve parlamento olmak üzere 4 muhatap oluştuğunu, bu muhatapların İmralı noktasında birleştiklerini, İmralı'nın da sürecin olumlu bir noktaya doğru gittiğini örgüt elemanların isterlerse yurt dışına çıkabileceklerini belirterek "Onların tavrı bizim operasyonlarımızın da tavrını belirleyecektir." Erdoğan, bölgeye yatırım yapılması ancak terörün ortadan kalkmasıyla çok başka noktaya geleceğini, bugün ise terör yüzünden yatırımcının bölgeye gelmekten korktuğunu söyledi.

10 yıl önce bugün yapılanların hayal dahi edilemediğini söyleyen Başbakan Erdoğan, Yüksekova, Cizre gibi yerlere havaalanı inşaatı tüm hızı ile sürdürdüklerini söyledi. Yabancı yatırmcının yatırım bölgesine en kısa sürede ulaşması için bu yatırımları istediğini söyledi.

ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNE KARİYER İMKANI

Her ile üniversite kurulduğunu o üniversitede görev yapan öğretim görevlerinin havaalanı olan ile çok daha ilgi gösterdiğini dile getirdi. Erdoğan, " Böylece üniversitelere daha kaliteli hocalar ders verme imkanı doğacak" dedi. Başbakan Erdoğan, " Üniversitelerde kariyer sahibi doktorlara ihtiyaç olduğunu ancak bugünkü sistemde böyle bir imkanı yok. Bugün o ildeki devlet hastanesini oradaki üniversiteye bağlayarak hocaların orada kariyer yapmalarının imkanını oluşturduk" dedi.

Sağlık sektörünün maliyetinin bire dört arttığını söyleyen Başbakan Erdoğan, maliyetin artmasından dolayı endişe içinde olmadıklarını, vatandaşa sağlık hizmeti sunmaktan dolayı endişeli olmadıklarını söyledi. Kimsenin batma endişesi taşımasının anlamı olmadığını söyledi. Erdoğan, bugüne kadar bunca yatırıma rağmen hiçbir sıkıntı doğmadı.

Şehir Hastaneleri konusunda önemli adımlar atmak istediklerini ancak yargı yüzünden gerekli adımı atamadıklarını dile getirerek "29 ilde şehir hastanelerini kurmak istiyoruz. O şehir hastaneleri üst düzey doktorlar için eğitim alacakları yerler olacaktı. İlaç firmaları bugün yakınıyorlar ancak buna alışmaları lazım.

BAKANLARIN GÖREVDEN ALINMASI GEREKİYORDU

Sağlık Bakanı Akdağ'ın görevden alınması konusuna da değinen Erdoğan, bunun bir bayrak yarışı olduğunu, bir görevde uzun süre kalmanın meslek körlüğüne yol açabileceğini dile getirerek Şehir Hastaneleri olayının çok önceden başlaması gerektiğini yeni bakanımız eski bakanın birikim ve çalışmalarından tamamiyle faydalanarak işe devam edecektir" dedi.

İçişleri eski bakanı İdris Naim Şahin'e de değinen Başbakan Erdoğan " İdris kardeşim gözü kara bir kardeşimizdir. Geçmişten beri benimle çalışmıştır ve işine çok bağlıdır. Yaptığımız bazı araştırmalarda değişmesi gerektiği düşüncesi doğdu. İyi olacak inşallah

BİZ O TÖRENİ YAPMAYA MECBURMUYDUK

Müzakere sürecine ilişkin tarih vermenin imkansız olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, "Biz Meclis'teki partiye terör örgütünün uzuntısı olduğunu söyledik, eğer barış istiyorsanız iradenizi ortaya koymanız gerekiyor. Parlamentonun içi barışın olması için mücadelenin verilmesi gereken yerdir. Silahlarla bir yere varılmaz. Silahlar barışın güvencesi değildir, Silahlar barışın en büyük düşmanıdır. Adaya gönderildiler, geldiler, geldiklerinde çok konuşmasınlar iş yapsınlar dedik. Biz Fransa'da öldürülenlerle ilgili Diyarbakır'da cenaze töreni düzenletmeye mecbur değildik. Ancak çok fazla ısrar ettiler kabul ettik. Ondan sonra da cenazede Başbakan Kürtleri bombalatıyor" dediler.

Kaynak: Haber7

Haberin Tamamı İçin:

Başbuğ`A Terör Örgütü Mensubu Diyenleri Tarih Affetmez! | Hürriyet

Başbakan Erdoğan canlı yayında Habertürk TV'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan yaptığı açıklamada Ankara'daki saldırıyı düzenleyen örgütün net olarak DHPK-C olduğunu açıkladı. Başbakan "İlker Başbuğ'un tutukluluğunu 'terör örgütü mensubu' diyenleri tarih affetmez" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları

 • Bu patlama sebebiyle kendisi malum akıbete uğruyor. Şu ana kadar sadece kafatasındaki bir ben onu açıkça ortaya koyuyor, oradan teşhis ediliyor, fakat yine de çok daha emin olabilmek için DNA testlerine gitmek suretiyle, DNA testlerini yarın sabah itibarıyla kesinleştirip, ondan sonra nihai neticeyi açıklamak istiyoruz.

 • Şu anda elimizde isim ve memleket olarak bir netice var ama Başbakan olarak her zaman prensibim, son nihai şeyi de alalım, ondan sonra açıklayalım diyorum.

 • Ama şu anda olay aslında net sayılabilecek bir yerde, DHKP-C, o kesin. DHKP-C'li olarak da böyle bir eylemi yapmasının ardında yatan gerçekler de bu DNA testiyle birlikte bunlar da çıkar.

 • Daha önce bizim vardığımız netice ise daha önce bu kişinin yapmış olduğu bazı eylemler var. Yurt dışı çıkışlar-girişler, Türkiye'de yattığı dönemler falan var. Bütün bunlar netleştikten sonra diyoruz ki bunun açıklamasını ondan sonra yapalım.”

-Ölen güvenlik elemanına Allah rahmet etsin. Bir de NTV'den bir kızımız var. Büyükelçi 'ben davet ettim' diyor. Didem Tuncay kızımızın durumu ağır. Allah'tan ona da şifalar diliyoruz, ailesine geçmiş olsun temennilerimizi iletiyoruz.

 • Suriye ile bu işin ilişkisi ihtimalini vermiyorum. Suriye Türkiye'de şu anda teröre yönelik ekstra bazı adımların içerisinde.

 • Bugünkü canlı bombanın cebinden bir tane basın kartı çıksa onun için de 'basın mensubuydu' diyecekler. Bunlar iyi yaklaşım tarzları değil. Bizim burada teröre karşı ortak mücadeleyi vermemiz lazım. Teröristin iyisi kötüsü olmaz. Biz bu mücadeleyi ortaklaşa verirsek terörizmin belini kırarız

BAŞBUĞ'A TERÖR ÖRÜTÜ DİYENİ TARİH AFFETMEZ

 • Bu bizi dilhun eden bir konu. Kuvvetler ayrılğı prensibi bir defa birbirlerinin alanına girmeye ne yazık ki çok müsait. Daha önce sayın Ahmet Necdet Sezer'in döneminde yargıyı adeta bu erkleri üzerine çıkaran bir Meclis konuşması vardı. Bu ifadeler çok eleştiri aldı.

 • Ne yargının yürütme, ne yürütmenin yargı üzerinde bir üstünlüğü olamaz. Hepsinin anayasanın tanımladığı o kategoride hizmetini vermesi lazım. Başta Genelkurmay Başkanım olmak üzere diğer generallerimiz hiçbirisine kalkıp da bir alışılmış anlamda 'terör örgütü mensubu' demek çok ciddi bir yanlıştır ve bu affedilemez. İlker Başbuğ'un tutukluluğunu 'terör örgütü mensubu' diyenleri tarih affetmez.

 • Bir defa TSK bir örgüttür ama terör örgütü değildir. Bu anayasal örgütün başıdır dersen eyvallah. Ama terör örgütü dediğin zaman affedilir bir yanı yok. Bu çok ciddi bir yanlış. Mesela orada emekli olan komutanlarımız var generaller var. Bu noktadaki yaklaşım tarzı çok yanlış.

 • Belli makamlarda olan insanlar bazı insanaları artık öyle bir hale getirmiştir ki, bu kaçar mı, durur mu bunu bilir.

İSTİHBARAT PAYLAŞIMI İYİ

 • Biz 10 yıldır terörle mücadele ediyoruz. Şimdi birkaç yıldır terörle mücadelede istihbarat paylaşımında iyi bir noktaya geldik. Geçmişte paslaşmalar olmuyordu, ciddi sıkıntılar yaşıyorduk.

 • Gerek Genelkurmay Başkanım, gerek kuvvet komutanların, üst komuta kademesi araziden çıkmıyor. Genelkurmay Başkanı operasyonu yürütüyorsa, kuvvet komutanları o operasyonu yürütüyorsa moral başka oluyor. Sürekli içiçeyiz, benimle olsun, Cumhurbaşkanımızla olsun. Bu aşağıya güven veriyor.

BAZI ÖZELLEŞTİRMELER İPTAL EDİLEBİLİR

 • İdeolojik hareket edemezsiniz. Batan ülkeleri artıda gösteriyorsunuz bizi hala ekside. Bütün bu olanlardan gelişmiş ülkeler de şikayetçi. Biz ne diyoruz 'Verseniz de vermeseniz de'. Yatırımcı Türkiye'nin güvenilir ve inanılır olduğunu biliyor.

 • Şimdi fonlar da gelecek. Kredi kuruluşları itibar kaybına uğradı. Biz şimdi Fich'le anlaşma yapacağız. Şimdi Türkiye bazı kredi kuruluşlarıyla ilişkisini kesti. Şimdi arkadaşlarımız Körfez'e gidiyor. Demosrasyonlar ikili görüşmeler yapılıyor. Ben inanıyorum ki çok ciddi fonlar Türkiye'ye gelmeye başlayacak.

 • Biz belki bazı özelleştirmeleri iptal edeceğiz. Örneğin otoyol meselesi, köprüler meselesini tekrar masaya yatıracağız. Daha yüksek beklentilerimiz var.

İÇİŞLERİ BAKANI NEDEN DEĞİŞTİ

 • İdris Bey benim çok çok eski arkadaşım. İmam Hatip'ten sınıf arkadaşım. Çalışkan, pek diplomaya doyan bir arkadaşımız değil, gayretlidir. Bu süreç içerisinde herşeyi değerlendiriyoruz. Bu değerlendirmeler içerisinde de, istişarelerimiz vs. bu süreç içerisinde böyle bir değişim. Terör olayı bizim için çok çok önemli bir süreç. İdris kardeşim aslında gözü kara bir kardeşimdir. Terör bölgelerinde görülmesiyle vs. Bu noktada herhangi bir sıkıntı sözkonusu değil. Fakat böyle bir değişimin olması ihtiyacı yaptığımız araştırmalar neticesinde doğmuştur.

 • Benim Sağlık Bakanımdan hiçbir şikayetim yoktur. Bir devir teslim süreci. Biz bir taraftan insan yetiştirmemiz lazım. Bir taraftan da zaman zaman meslek körlüğü başlar. Bizim şehir hastaneleri meselemiz yeni değil. 5-6 senelik bir mesele. Bizim önümüzdeki süreci şimdiden hazırlamamız lazım. Bu gerek bakanlık olsun gerek yeni yetişecek arkadaşlarımız için olsun. Şimdi Recep Bey'in üçüncü dönemiydi. Recep Bey bu dönem gidiyor. Şimdi seçimden sonra devir teslim yapması farklı ama bunu bir parlamentoda olan bir arkadaşımızın alması başka. İki bakanla birbirinin alakaları bir farklılığı görülüyor. Yeni bakanımız Mehmet Bey, Recep Bey'in birikiminden istifa edecek. Burada herhangi bir ters bakma, olumsuz yaklaşım böyle bir şey sözkonusu değil. Ben de yine kendisinden birikimlerinden gerek parti içinde, parlamentoda istifade edeceğiz.

BU İŞİN ARTIK ÇIKIŞI YOK

 • Bölücü terör örgütünün 4 boyutu var: İmralı, Kandil, Avrupa ve parlamento. Dedikleri şey şu "İmralı ne derse biz onu yaparız". Bunda samimilerse şu anda İmralı beklentilerimizi cevap verecek şekilde adımlarını atıyor. Şu anda silahların bırakılmasından yana bir tavrın içerisine gidiliyor. Bu işin artık çıkışı yok.

 • Biz ne dedik, 'yurtdışına çıkacaklarsa sınır noktasında biz iktidar olarak elimizden gelen bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz, bundan önce olduğu gibi dokunmaya fırsat vermeyeceğiz'.

 • Bu bittiği zaman eğer benim Kürt vatandaşımı seviyorlarsa benim Kürt kardeşime en büyük iyiliği bunlar yapmış olacaklar. Çünkü operasyonlar bitecektir.

 • Buna bir zaman vermek mümkün değil. Bu her an olabilir uzayabilir. Ama biz her an olması için çalışıyoruz. Şu anda bizim proje ilerliyor. Bazıları 'adaya niye gidilir' diye bizi hesaba çekmeye çalışıyor. Biz buna hiç aldırmadan istihbarat teşkilatımı buraya gönderiyorum.

 • Biz siyasi uzantısı olan parlamentodaki ekibe de bazı şeyleri söylüyoruz. 'Siz şu anda bölücü terör örgütünün uzantısınız. Siz de kabul ettiniz. Siz de barış istiyorsanız bu cesaret işidir. Onun için bir yerlerden korkarak iradenizi geciktirirseniz barış gecikir' diyoruz

GERİ DÖNÜŞ BAŞLADI

 • Bu dönemde gerek devlet gerekse vakıf üniversitelerinde kalite artıyor. Şimdi bizim tıptaki açığımızı inşallah kısa zamanda kapatacağız. Bizim tıpta beyin gücümüz iyi. Artık göç vermiyoruz. Şimdi artık dönüş başladı.

 • Teknolojiyi devlet olarak biz de alıyoruz özel sektörde transfer ediyoruz. Bu tabii bize bir başka güzellik getirdi.

 • Artık MR için 7-8 ay beklemek bitti. Devletin sağlık maliyeti 4 kat arttı ama benim insanımın sağlığı için herşey feda olsun.

 • Biz yolsuzluğu kestik. İlaçlarda olan yolsuzluklar vardı. Bunların hepsi gitti. İlaç firmalarına diyoruz ki, 'Çok kazanma arkadaş az kazan'.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

 • Biz başta iyi niyet ortaya koyduk. Anayasa çalışmalarında 324 milletveki ile komisyonu 3 kişi temsil ediyoruz. İlk etapta 26 paketi dillerine doladılar. Bu paket millete gitti ve yüzde 58'le evet dendi. Ufak tefek bazı yerlerde takılıyorlar. Önce uzlaştıklarımıza bakalım yola devam edelim dedik.

 • Başkanlık sistemi gündeme geldi, hemen bir isyan başladı. Ana muhalefet olsun, ikinci muhalefet olsun. Kabul edersin veya etmezsin. 324 milletvekili olan partinin önerisidir. Kabul etme, koyalım bir kenara yola devam edelim ama bu toplumun içinde Başkanlık sistemi tartışılsın. Biz mevcuta bakarız, yanlışlara doğrulara bakarız, tartışılır, benim toplumum da başkanlık sistemi nedir, parlamenter demokrasi nedir öğrenir. Ana muhalefet lideri Başkanlık sisteminde parlamento yoktur diyor. Biz buna rağmen 'sabredin arkadaşlar' dedik.

 • Ama bizim Mart sonuna kadar onlar ne getiriyor, anlaştık anlaştık. Anlaşmadık illa 4'lü anlaşmamız şart değil. Anayasayı çıkaracağımız şekilde 2 partiyle anlaşabiliyorsak, azami müşterekte birleşebileceğimiz anayasayı yaparız.

 • Bunlar olmazsa referandum için ortak ararız. Zaten bizim anayasa çalışmamız var daha da ileri götürebiliriz. Biz referanduma gidebiliriz diyen hangi partiyse oturur konuşuruz. Ortak yeni anayasayı hazırladıktan sonra Meclis'e sunarız. Milletimizden başkanlık sistemi bu gücünü alırsa çok başlılıktan kurtuluruz ve çok seri karar alma imkanını getirecektir. Diyelim yarı başkanlık sistemi. Kendine has bazı doğruları var, ABD'deki sistemin kendine has doğruları var biz de bunları alalım Türk tipi başkanlık sistemi getirelim. Bizim geleneklerimiz var, göreneklerimiz var. Burada bütün mesele asıl iradenin halkta olmasıdır. Halk seçimini yapıp istediğini indirebiliyorsa mesele bitmiştir. Halkın iradesinin üstünde bir irade biz bu sistem içerisinde tanımıyoruz. Halkın kararına herkesin saygı duyması lazım.

BELEDİYELERE SORUŞTURMA

 • Görev süremiz içerisinde ne kadar belediye izin verildi söyleyeyim. Partimizdeki belediyilerden 599 belediye hakkında biz soruşturma izni vermişiz. CHP'yle ilgili 454 belediye, MHP'yle ilgili 231, BDP'yle ilgili 96, diğerleri 141 soruşturma. Böyle bir tablo var.

 • Bizim belediyelerimizle ilgili olarak üzerinde ısrarla durduğumuz şey; yolsuzluğa, çıkar ilişkilerine, personelle ilgili girdi çıktılara hassasiyetimiz çok fazla. Burada AK Partili belediyelerin sayısal olarak fazla. En fazla belediye bizde olduğu halde. En son Eskişehir ve Antalya. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ile ilgili soruşturmayı bizzat savcı kendisi davet ederek yapıyor.

 • Eskişehir'le ilgili olarak yargı bu süreci açıyor. Ve yargı bunu başlatıyor. Ana muhalefet bu olayı bizimle ilişki kurmak suretiyle kendine göre oraya bir güç devşirmek istiyor. Burada bir sıkıntı yoksa yargıda ortaya çıkacaktır.

KANALİSTANBUL PROJESİ

 • Kanalistanbul bittiği zaman boğaz rahatlayacak. Eskilerin ifadesiyle tenezzüh alanı olacak. Proje çalışmaları bitmek üzere. Allah göstermesin boğazda bir kaza olursa. Bizim bunları yaşamamız lazım.
Haberin Tamamı İçin:

Kafasındaki benden tanıdılar! | CNN Türk

Başbakan Erdoğan, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamayla ilgili olarak, "Suriye ile bu işin ilişkisi olacağı ihtimaline varmıyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, Habertürk Televizyonu'nda canlı yayınlanan "Teke Tek Özel" programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamayla ilgili soru üzerine Başbakan Erdoğan, gelinen son noktada canlı bombanın personel bölümündeki ilk girişi geçtikten sonra kendisini patlattığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu patlama sebebiyle kendisi malum akıbete uğruyor. Şu ana kadar sadece kafasındaki bir ben onu açıkça ortaya koyuyor, oradan teşhis ediliyor, fakat yine de çok daha emin olabilmek için DNA testlerine gitmek suretiyle, DNA testlerini yarın sabah itibarıyla kesinleştirip, ondan sonra nihai neticeyi açıklamak istiyoruz. Şu anda elimizde isim ve memleket olarak bir netice var ama Başbakan olarak her zaman prensibim, son nihai şeyi de alalım, ondan sonra açıklayalım diyorum.

Ama şu anda olay aslında net sayılabilecek bir yerde, DHKP-C, o kesin. DHKP-C'li olarak da böyle bir eylemi yapmasının ardında yatan gerçekler de bu DNA testiyle birlikte bunlar da çıkar. Daha önce bizim vardığımız netice ise daha önce bu kişinin yapmış olduğu bazı eylemler var. Yurt dışı çıkışlar-girişler, Türkiye'de yattığı dönemler falan var. Bütün bunlar netleştikten sonra diyoruz ki bunun açıklamasını ondan sonra yapalım."

Suriye mi?

Patlamanın Suriye ile ilişkisi olup olmadığı sorulan Erdoğan, şunları kaydetti: "Suriye ile bu işin ilişkisi olacağı ihtimaline varmıyorum. Biliyorsunuz DHKP-C son dönemlerde bazı girişimlerin içerisinde, bazı adımlar atıyor. Türkiye'de şu anda teröre yönelik o da ekstra bazı adımların içerisinde. Tabii bizim en çok üzüldüğümüz nokta, biz DHKP-C ile ilgili atılan adımlara yönelik güvenlik güçlerimizin çok önemli operasyonları oldu son dönemde, İstanbul operasyonu biliyorsunuz çok ciddi bir operasyondu. Bundan dolayı polisimizi kutluyorum. Hele hele bir daireye giriyorsunuz ve bu dairede 11 çelik kapı var.

Bu çelik kapıyı siz tabii kıracaksınız veya keseceksiniz, kaynaklarla bunları kesmeye çalışıyorlar. Açmakta zorlanıyorlar. Bu defa itfaiye merdiveni ile dışarıdan camlar kırılarak içeri giriliyor. İçeri girildiğinde, bakıyorsunuz sabah 5'e doğru orada 11 avukat ve evraklar... Evrakları orada bir kısmını yakılma gayretine girilmiş. Ondan sonra bilgisayarlar oradaki bütün hafızalar alınmış durumda.

Ama ne yazık ki Türkiye'de bakıyorsunuz, dışarıda avukatım diye gezenler, kalkıp onları sahiplenme durumuna gidiyorlar. Bazıları adliye önünde falan gösteri falan yapıyorlar. Ana muhalefetin genel başkanı da kalkıp bu işi sahiplenme noktasına gidiyor. Nasıl olur da böyle bunlara şey yapılır diye. Bunlar biliyorsunuz bir de şöyle bir yaklaşım tarzı ortaya koydular; 'medya içeride, basın mensupları içeride'. Şu anda içerideki basın mensuplarının ciddi bir kısmı, Adalet Bakanım da bunu defaetle söyledi, DHKP-C'lidir. PKK'lı da bir kısım var. Bunlar içinde mahkum olanlar var, hükümlü olan var, tutuklu olan var. Bugünkü canlı bombanın cebinden basın kartı çıksa onun için de basın mensubuydu diyecekler. Basın mensubu bu hale düştü diyecekler. Bunu sahiplenecekler."

Erdoğan, bunların güzel şeyler olmadığını, iyi yaklaşım tarzları olmadığını vurgulayarak, "Teröre karşı bir ortak mücadeleyi vermemiz lazım. Teröristin iyisi kötüsü olmaz. Terörist, teröristtir. Bu mücadeleyi biz milletçe beraber, ortaklaşa omuz omuza verirsek, terörizmin belini kırarız. Terörizmin belini kırdığımız anda da Türkiye pik yapar. Her yönde yapar, demokraside de ekonomide de yapar. Bu noktada bizim önümüzü kesmeye evelallah kimsenin gücü yetmez" diye konuştu.

"İmralı beklentilerimize cevap verecek adım atıyor"

"Sizin gördüğünüz takvimde silahların bırakılması, örgütün sınır dışına çıkması nasıl bir takvim içerisinde gerçekleşebilir? Mesela Nevruz'da bir müjde olabilir, İmralı'dan ateşkes talimatı çıkabilir deniyor" sözü üzerine Erdoğan, bölücü terör örgütünün 4 boyutu olduğunu, eskiden 3 dediğini şimdi 4 diyeceğini, bu boyutların İmralı, Kandil, Avrupa ve parlamento uzantısı olduğunu dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, bu boyutlarla farklı farklı görüşüldüğünde kendilerine hepsinin "İmralı ne derse biz onu yaparız" dediğini bildirdi.

"Bunda eğer samimiyseler şu anda İmralı, beklentilerimize cevap verecek noktaya doğru bir defa adımlarını atıyor. Nedir o? Bizim şu anda gördüğümüz şey, o da silahların bırakılmasından yana bir tavrın içerisine girmiş. Çünkü bakıyor ki, bu işin artık çıkışı bu" diyen Erdoğan, iktidar olarak yurt dışına çıkacaklar için eski hataları tekrarlamayacaklarını ve gitmeleri için ellerinden gelen bütün imkanları seferber edeceklerini ifade etti.

İlker Başbuğ çıkışı

Altaylı, Başbakan Erdoğan'a "Hapishanede tutuklu bulunan komutanlar, anladım ki ciddi biçimde sizde de sıkıntı yaratmış. Çünkü bu komutanların Genelkurmay Başkanı, sizin Genelkurmay Başkanı sonuçta. Nasıl ki MİT Müsteşarı'nı 'benim MİT Müsteşarım' diye koruduysanız, Genelkurmay Başkanı sizin Genelkurmay Başkanınız. Her mevkideki insan suç işleyebilir ama terör örgütü üyesi olma sıfatı kendisine de çok ağır gelmişti. Bize de çok garip gelmişti. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan bir amiral, sefere çıkamayacak yarın öbür gün ihtiyaç olsa çünkü yurt dışına çıkış yasağı var. Bu sorun nasıl çözülür? Bir süredir söylüyorsunuz ama sanki kimse bunu 'ne demek istiyor' diye dinlemiyor. Herkes bir yargı paketi bekliyor, siz '3. Yargı Paketi buna zaten yeterli, sorun çözülebilir' diyorsunuz. Hapiste milletvekilleri var, bazıları neredeyse 5 senedir tutuklu. Ceza haline geldi tutukluluklar. Bu sorunun nasıl çözüleceğini düşünüyorsunuz? Diyelim ki mahkemeler bu konuda hareket etmediler, savcılar veya hakimler bu konuda yasaların kendilerine vermiş olduğu yetkileri tutuklular lehine kullanmadılar. Ne olacak?" sorusunu yöneltti.

Erdoğan, bu konunun dilhun eden bir konu olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Türkiye'de kuvvetler ayrılığı prensibi, yasama yürütme yargı olarak birbirlerinin alanına girmeye çok müsait. Daha önce biliyorsunuz Sezer'in döneminde de yargıyı adeta bu erklerin üzerine çıkaran bir meclis konuşması vardı. Çok da eleştiri aldı o ifadeler. Çünkü hiçbir zaman ne yargının yürütme üzerinde, ne yürütmenin yargı üzerinde, ne yasamanın diğerleri üzerinde üstünlüğü olamaz. Hepsinin kendi anayasanın tanımladığı o kategoride hizmetini vermesi lazım.

Bu süreç içinde, başta eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ olmak üzere, diğer generallerimizin hiçbirine alışılmış anlamda 'terör örgütü mensubu' demek bir defa çok ciddi bir yanlıştır. Bu affedilemez. Bu tanımlamayı yapanlar şu anda bulundukları makam itibarıyla, kendilerini sağlamda görseler bile tarih onları affetmez. Türk Silahlı Kuvvetleri, bir örgüttür ama terör örgütü değildir, anayasal bir örgüttür. Bu anayasal örgütün başıdır dersen eyvallah. Ama terör örgütüdür dediğin zaman, sen o zaman geliyorsun Türk Silahlı Kuvvetleri'mizi bu hale getiriyorsun. Bunun affedilir bir yanı yok, çok ciddi bir yanlış."

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraAntalyaBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırEskişehirFatih AltaylıFransaGenelkurmay Başkanıİlker BaşbuğİmralıİstanbulMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanŞanlıurfaSuriyeTerörTürk Silahlı Kuvvetleriolaytransfer
Görüş Bildir