Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İlk Açıklaması Bir Hayli Sert Oldu

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İlk Açıklaması Bir Hayli Sert Oldu

İlk Açıklaması Bir Hayli Sert Oldu

Ertuğrul Günay'ın yerine Kültür ve Turizm Bakanı olarak görevlendirilen Ömer Çelik, ilk kez konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın kabine değişikliği kararının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine gelen Ömer Çelik , ilk röportajında CHP'li Birgül Ayman Güler 'e ateş püskürdü.

"Baştan sona ırkçılık."

NTV canlı yayınına katılan Ömer Çelik, başta İmralı ile görüşmeler olmak üzere siyasetin sıcak gündemi üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İMRALI İLE YENİ SÜREÇ

İmralı ile yürütülen görüşmeleri değerlendiren Çelik, Türkiye'nin sorunu kendine has bir iradeyle çözmeye çalıştığını dile getirdi.

BDP 'nin görüşmelerle ilgili yaptığı " Bu süreç ilerlesin AK Parti iktidarı kaybetmeyi göze alsın" açıklamasını hatırlatan Ömer Çelik, "Siyasiler konuşmalı ancak sağduyulu ve soğuk kanlı olmak gerekir. Hiçbir iktidarın atamadığı adımları bizim hükümetimiz atıyor. Takvim ve tarif koymak sürecin doğasına aykırı" diye konuştu.

CHP'Lİ GÜLER'İN SÖZLERİ

Çelik, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in "Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz" sözler için ise ''Baştan sona ırkçılık'' değerlendirmesi yaptı.

TUTUKLU ASKERLER

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik , Başbakan Erdoğan'ın Ergenekon ve Balyoz davaları nedeniyle tutuklu komutanları kastederek "Atayacak komutan bulamıyoruz" sözlerini ise şöyle değerlendirdi:

"Bugün tutukluluk sürelerinin bu kadar uzun olması dikkat kaymasına yol açıyor. Birisi suçluysa deliller gerçekleşsin ve cezası verilsin. Ama cezanın bile süresini aşacak şekilde tutukluluk süresinin olması çağdaş bir yargılamanın dışına çıkıyor. Mücadelenin meşruiyetine gölge düşürmeye çalışıyor. Uzun tutukluluklar sona ermelidir. Suçlu varsa sonuna kadar cezalandırılmasının arkasındayız. Fakat Türkiye insan malzemesini de hoyratça harcamamalıdır.''

SURİYE'DEKİ İÇ SAVAŞ

''Sanki mesele Türkiye ile Suriye 'nin ikili meselesi gibi algılanıyor'' diyen Çelik, bunun Türkiye-Suriye ikili meselesi olmadığını ifade etti.

Çelik sözlerine şöyle devam etti:

'' Başbakanımız yaptığı her görüşmede Beyyar Esad 'a bir reform süreci başlatmasını söyledi. Türkiye uluslararası toplumla birlikte hareket etti. Suriye'de Batı ile Rusya-Çin ekseninde bir soğuk savaş devam ediyor. Suriye adeta katliamın devam etmesine oynayan güçlerin desteğiyle bu süreç devam ediyor. Bugünden yarına biter diyemiyoruz.''

SURİYE SINIRINA PATRIOT

Türkiye'nin NATO 'nun kurucu üyesi olduğunu hatırlatan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, ''Türkiye tabii ki kendi güvenliği için bu tür tedbirleri alacaktır. Türkiye'nin güvenliği için aldığı bir önlemdir. Sıcak tehdit gündemimizde olduğu sürece bunun kalması gerekir. Ne zaman risk kalkarsa o zaman kalkar. Bu patriot sistemi Türkiye'nin asgari güvenliğe ile ilgilidir'' dedi.

Ömer Çelik Kimdir?

Ömer Çelik, 15 Haziran 1968 Adana doğumlu.

Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde tamamlayan Çelik, yüksek lisansını Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Siyaset Bilimi alanında yapmıştır; siyaset bilimci, stratejist ve dış politika uzmanıdır.

22. ve 23. ve 24. dönemde Adana Milletvekili seçilen Çelik, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu ve TBMM Dışişleri Komisyonu üyelikleri görevlerinde bulunmuştur. Hali hazırda Türkiye – ABD Dostluk Grubu Başkanıdır.

AK Parti kurulduğundan beri Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) &uu...

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAdanaAmerika Birleşik DevletleriBalyoz DavasıBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBeşer EsadÇinCumhuriyet Halk PartisiErgenekonErtuğrul GünayİmralıİzmirNATOÖmer ÇelikRecep Tayyip ErdoğanRusyaSavaşSuriyeTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir