Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İranlı Ajanlar Kendilerine Turist Süsü Vermiş

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Iğdır’da İranlı ajan operasyonu

Iğdır’da İranlı ajan operasyonu

Iğdır’da, İran istihbarat örgütü SAVAK’a ajanlık yaptığı iddia edilen 1’i İranlı 9 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin Doğu ve Güneydoğu’da halk hareketi başlatmaya çalıştıkları, Suriyeli muhaliflerle ilgili SAVAK’a bilgi aktardıkları ileri sürülüyor. İstihbarat birimlerini harekete geçiren şüphelilere yönelik soruşturma, yaklaşık 1 yıl önce 04 D 3759 plakalı bir minibüsün içinden, Iğdır İl Jandarma Komutanlığı’na ait binanın fotoğraflarının çekildiğini tespit edilmesiyle başladı. Polisler, takibe aldıkları minibüsü şehir merkezi dışında durdurarak, içindeki İran uyruklu 2 şüpheliyi gözaltına aldı. Shahram Zargham Kohei ve Mohammed Reza Esmaeılpour Ali Malek isimli İranlı şüphelilerin bölgede stratejik öneme sahip birçok askeri birlik ve polis merkezinin fotoğraflarını çektiği tespit edildi.

Haberin Tamamı İçin:

İran Ajanları Böyle Yakalandı

ERZURUM Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü casusluk soruşturması kapsamında gözaltına alınan 9 şüpheliden 7’si önceki gün çıkarıldıkları mahkemece İran için casusluk yaptıkları iddiasıyla tutuklandı. İstihbarat birimlerinin 1 yıl süreyle takibe aldığı şüphelilerin, para karşılığında topladıkları bilgileri SAVAMA’ya aktardıkları belirlendi. İranlı ajanlarla sınırda buluşup bilgi aktaran bazı Türk vatandaşları ise polislerce adım adım izlendi. Soruşturma dosyasına giren takip fotoğraflarında, casusluk suçlamasıyla tutuklanan Timur A.’nın, operasyon sırasında İran’a kaçan ajan Yaghoub Ahnou Khos ile bir motorsiklete binip daha önceden belirlenen stratejik öneme sahip alanların fotoğraflarını çektikleri ve bilgi topladıkları tespit edildi.

Sınırda buluşma

Başka bir fotoğrafta ise Timur A. İran sınırından içeri girerek devrim muhafızlarının koruması eşliğinde daha önceden topladıkları bilgi notlarını SAVAMA’ya çalıştığı belirlenen Z.A. isimli ajana verirken görülüyor. Timur A.nın el yazısıyla hazırladığı notlarda, PKK’nın eylemleri hakkında bilgilerin bulunduğu tespit edildi. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Timur A. yeniden sınırın Türkiye tarafına geçerek Iğdır’da geri döndü.

Teröristlere sorgu

Soruşturmada, şüphelilerin evlerinde yapılan aramada çok ilginç görüntüler de ele geçirildi. Görüntülerde 2 PKK’lı kadın teröristi çapraz sorguya alan İran ajanları, örgüt hakkında ve Türkiye’deki yapılanmasına ilişkin çeşitli sorular yöneltiyor. Kadın teröristler, 8 Türk askerinin kaçırılması ve bazı askerlerin şehit edilmesiyle ilgili ajanlara bilgi veriyor.

Para karşılığı bilgi

Timur A. sorgusunda SAVAMA ajanlarının bölgedeki devlet kurumlarına ait bilgi topladığını aktararak, şunları söyledi: “İran Devrim Muhafızları’na bağlı Pastar ve askeri istihbarata bağlı Sipah, Türkiye’nin doğusuna yönelik bilgiler topluyordu. Doğu sınırında mazot kaçakçılığı yapan gruplara kolaylık sağlanıyor ve bunun karşılığında istihbarat bilgileri alınıyordu. Geçen yıl İran’dan Suriye’ye gönderilirken Kilis’te yakalanan TIR’da ele geçirilen silah, sodyum sülfat ve silindirik tanklarıyla ilgili bilgiler istediler. Bu TIR’ı kimin takip ettiğini ve operasyonu kimin düzenlediğini bulmamız için para verdiler.

İran’da eğitim

Bizimle genellikle İran’da yaşayan Azeri uyruklu şahıslar görüşüyordu. Onlarla daha rahat iletişim kuruyorduk. Kuryelik görevini genelde Yaghoub Anhou Khosh yürütüyordu. İran’ın Caferi olması nedeniyle, Türkiye’deki muhbirler genelde Iğdır’da yaşayan Caferilerden seçiliyor. Caferiler, din eğitimi adı altında İran’a getirildikten sonra casusluk öğretiliyordu. Bilgiler karşılığında verilen paralar ise banka hesapları üzerinden değil, döviz büroları aracılığıyla casuslara ulaştırılıyordu.”

Haberin Tamamı İçin:

İranlı Ajanlar Kendilerine Turist Süsü Vermiş

İranlı Ajanlar Kendilerine Turist Süsü Vermiş

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtCasusDövizErzurumİranKilisPolisŞehitSuriye
Görüş Bildir