Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İddianame: Ali İsmail Korkmaz'ı 4 Polis ve 4 Esnaf Öldürdü

 > -

İddianamede 4 Polis Var!

Eskişehir'de Gezi eylemleri sırasında polislerin ve polislerce organize edilen kişilerin saldırısı sonucu hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz soruşturmasında iddianame tamamlandı.

Ali İsmail Korkmaz'ın soruşturması tamamlanırken, savcı hazırladığı iddianemeyi mahkeye sundu. Ali İsmail Korkmaz'ın avukataları iddianameye ulaşamazken, Cihan Haber Ajansı iddianemeye ilişkin bilgileri yayınladı.

Buna göre 21 sayfalık iddianamede, 5'i tutuklu 8 sanığın 'suç kastıyla kasten adam öldürme' ve 'adam öldürme suçuna iştirak' suçlarından yargılanmaları istendi. Savcı Hakan Ali Erkan tarafından hazırlanan iddianamede, Korkmaz'ın ölümünde bir numaralı fail olarak polis M.S. gösterildi, diğer şüphelilerin ise olayı destekleyici rol oynadığına vurgu yapıldı. İddianamede, 4'ü polis, 4'ü esnaf olmak üzere toplam 8 kişinin cezalandırılması talep edildi.

Şüphelilerden M.S.’nin Korkmaz'ın kafa bölgesine birden fazla tekme attığı belirtilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi: "Şüphelinin yerde yatan maktulün göğüs ve baş kısmına 3-4 defa şiddetle tekme atmasının sonucunda yaralanmanın haricinde ağır neticenin ortaya çıkabileceğini ön görebileceği, şüphelinin öngörebileceği bu durumlarda meydana gelen ağır netice açısından kastla hareket ettiği, tekme atması sonucu maktulün ölebileceğinin tahmin etmesi gerektiği, şüphelinin maktulün hiç beklemediği bir şekilde çok sert bir tekme atması, yerde yaralanmış vaziyette yatan maktulün hiç beklemediği bu darbeden dolayı yaralanması, akabinde gördüğü tedaviye rağmen ölmesi olayında şüphelinin maktulün ölmesine neden olduğu anlaşıldığından şüpheli M.S.'nin TCK’nin 81/1 maddesi gereğince cezalandırılmasına..."

İddianamede, diğer şüphelilerden kamu görevlisi Ş.G., H.E. ve Y.A.'nın Korkmaz'ın meydana gelen ölüm olayında suçun icrasını kolaylaştırdığı, şüphelilerden M.S.'nin eylemini destekleyici, hazırlayıcı ve kolaylaştırıcı eylemlerde bulundukları ve bu suretle adam öldürme suçunu iştirak ettikleri belirtildi. İddianamede, şüpheli esnaflardan İ.K., R.K., M. V. ve E.H.' nin ise şüpheli M.S. ile fikir ve eylem birliği içinde hareket ettiklerini kabule yetecek kesin deliler bulunmadığı vurgulandı. Şüpheli esnaflardan İ.K., R.K., M.V.ve E.H.' nin ani gelişen olayda Korkmaz'a tekme, sopa ile vurma şeklindeki eylemlerinin şüpheli M.S.'nin eylemine doğrudan katılma olarak kabul edilemeyeceğinin belirtildiği iddianamede, şöyle denildi: "Suçun icrasında rolleri ve katkıları, taşıdığı önem göz önünde bulundurulduğunda, şüphelilerin M.S.'in eylemine nazaran suçun yaratıcısı ve yapıcı niteliklerini taşımayan ama onu destekleyici, hazırlayıcı, veya kolaylaştırıcı bir durum arz ettiği anlaşıldığından adam öldürme suçuna iştirak ettikleri, şüphelilerin üzerilerine atılı suçlardan yargılanmalarının yapılarak eylemlerine uyan yasa ve sevk maddeleri gereğin ayrı ayrı cezalandırılmalarına kamu adına talep ve iddia olunur."

İddianamede başsavcılığın maktul üzerinde olay günü yaptığı klasik otopsi raporuna da yer verildi. İddianamede, Korkmaz'ın ölümünü ilişkin şu ifadeler kullanıldı: "Cumhuriyet başsavcılığımızca maktul üzerinde aynı gün yapılan klasik otopsi işlemi sonucu, kişinin ölümünün kafa travmasına bağlı beyin kanaması ve buna bağlı komplikasyonlar sonucu husule geldiği, kalp rahatsızlığı nedeniyle kullandığı ilaçların (Kumadin) kafa travması sonucu oluşan beyin kanaması ile irtibatlı bulunabileceği, yani kendisinde mevcut hastalık nedeniyle kafa travmasının ölümünü hızlandırdığı, kafa travması husule gelmeseydi ölümün de husule gelmeyeceği... Maktulün üzerinde ateşli, ateşsiz silah yarası, kesici, delici, alet izi, zehirlenme, boğma ve boğulmaya ait iz ve bulgulara rastlanmamıştır."

Haberin Tamamı İçin:

Ali İsmail Davasında Savcı Kime Hangi Cezayı İstedi?

Ali İsmail Korkmaz olayı ile ilgili Cumhuriyet Savcısı Hakan Ali Erkan tarafından hazırlanan iddianamenin de yer aldığı soruşturmayla ilgili 6 klasörlük dosya Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı 'na bugün akşam saatlerinde teslim edildi. Başsavcılık tarafından incelenecek olan dosyanın onaylanmasının ardından ağır ceza mahkemesine gönderileceği belirtildi.

3 POLİS DAHA YARGILANACAK

Cumhuriyet Savcısı Hakan Ali Erkan tarafından hazırlanan ve 21 sayfalık olduğu belirtilen iddianamede Ali İsmail Korkmaz'ın ölümü ile ilgili olarak tutuklu sanıklar polis memuru Mevlüt Saldoğan, fırın sahibi İsmail Koyuncu, akrabaları Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatanseven ile pidecide çalışan Ebubekir Harlar'ın yanısına ifadeleri alınıp serbest bırakılan polis memurları Şaban G., Hüseyin E. ve Yalçın A.'nın da tutuksuz olarak yargılanmaları talep edildi.

TUTUKLU POLİS MEMURU İÇİN ÖMÜR BOYU HAPİS İSTEMİ

İddianamede tutuklu polis memur Mevlüt Saldoğan için ömür boyu hapis cezasıyla cezalandırılması istenilerek şöyle denildiği öğrenildi:

"Yerde yatan maktulün göğüs ve baş kısmına 3-4 defa şiddetle tekme atmasının sonucunda yaralanmanın haricinde ağır neticenin ortaya çıkabileceğini ön görebileceği, şüphelinin öngörebileceği bu durumlarda meydana gelen ağır netice açısından kastla hareket ettiği, tekme atması sonucu maktulün ölebileceğinin tahmin etmesi gerektiği, şüphelinin maktulün hiç beklemediği bir şekilde çok sert bir tekme atması, yerde yaralanmış vaziyette yatan maktulün hiç beklemediği bu darbeden dolayı yaralanması, akabinde gördüğü tedaviye rağmen ölmesi olayında şüphelinin maktulün ölmesine neden olduğu anlaşıldığından şüpheli Mevlüt Saldoğan'ın TCK'nin 81/1 maddesi gereğince cezalandırılmasına."

TUTUKSUZ 3 POLİS ÖDÜRME SUÇUNA İŞTİRAK ETTİ

İddianamede tutuksuz polis memurları Şaban G., Hüseyin E. ve Yalçın A.'nın Ali İsmail Korkmaz'ın ölümü ilgili olayda suçun icrasını kolaylaştırdıkları, tutuklu polis memuru Mevlüt Saldoğan'ın eylemini destekleyici, hazırlayıcı ve kolaylaştırıcı eylemlerde bulundukları ve bu suretle adam öldürme suçunu iştirak ettikleri kaydedildi.

FIRIN SAHİBİ VE YANINDAKİLERE EYLEMİ KOLAYLAŞTIRMA SUÇLAMASI

Savcılığın hazırladığı iddianamede ayrıca tutuklu olan fırın sahibi İsmail Koyuncu, akrabaları Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatanseven ile pidecide çalışan Ebubekir Harlar için de "Suçun icrasında rolleri ve katkıları, taşıdığı önem göz önünde bulundurulduğunda, şüphelilerin Mevlüt Saldoğan'ın eylemine nazaran suçun yaratıcısı ve yapıcı niteliklerini taşımayan ama onu destekleyici, hazırlayıcı veya kolaylaştırıcı bir durum arz ettiği anlaşıldığından adam öldürme suçuna iştirak ettikleri, şüphelilerin üzerilerine atılı suçlardan yargılanmalarının yapılarak eylemlerine uyan yasa ve sevk maddeleri gereğin ayrı ayrı cezalandırılmalarına kamu adına talep ve iddia olunur" denildi.

KULLANDIĞI İLAÇLAR ÖLÜMÜNÜ HIZLANDIRDI

Cumhuriyet Savcısı Hakan Ali Erkan'ın hazırladığı iddianamede üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüyle ilgili olarak da şöyle denildi:

"Cumhuriyet başsavcılığımızca maktul üzerinde aynı gün yapılan klasik otopsi işlemi sonucu, kişinin ölümünün kafa travmasına bağlı beyin kanaması ve buna bağlı komplikasyonlar sonucu husule geldiği, kalp rahatsızlığı nedeniyle kullandığı ilaçların kafa travması sonucu oluşan beyin kanaması ile irtibatlı bulunabileceği, yani kendisinde mevcut hastalık nedeniyle kafa travmasının ölümünü hızlandırdığı, kafa travması husule gelmeseydi ölümün de husule gelmeyeceği, maktulün üzerinde ateşli, ateşsiz silah yarası, kesici, delici, alet izi, zehirlenme, boğma ve boğulmaya ait iz ve bulgulara rastlanmamıştır."

TÜBİTAK 'TAN RAPOR GELMEDİ

Bu arada silinip jandarma kriminal biriminde kurtarılan Harman Fırını'nın kamerası görüntülerinde dövülen kişinin Ali İsmail Korkmaz olup olmadığının belirlenmesi için TÜBİTAK'a gönderilen görüntülerle ilgili henüz rapor gelmediği öğrenildi.Cumhuriyet savcılığı yetkilileri TÜBİTAK'tan gelecek raporun dosyaya konulacağını ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

Ali İsmail Korkmaz'ın İddianamesi Tamam

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İddianameye Göre Korkmaz, 4 Kamu Görevlisi ve 4 Esnaf Tarafından Öldürüldü

İddianameye göre Korkmaz, 4 kamu görevlisi ve 4 esnaf tarafından öldürüldü Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında eli sopalı kişilerce dövülerek öldürüldüğü iddia edilen üniversiteli Ali İsmail Korkmaz soruşturmasıyla ilgili hazırlanan iddianame, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından onaylanarak 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

21 sayfalık iddianamede, 5'i tutuklu 8 sanığın 'suç kastıyla kasten adam öldürme' ve 'adam öldürme suçuna iştirak' suçlarından yargılanmaları istendi. Savcı Hakan Ali Erkan tarafından hazırlanan iddianamede, Korkmaz'ın ölümünde bir numaralı fail olarak kamu görevlisi M.S. gösterildi, diğer şüphelilerin ise olayı destekleyici rol oynadığına vurgu yapıldı. İddianamede, 4'ü kamu görevlisi, 4'ü esnaf olmak üzere toplam 8 kişinin cezalandırılması talep edildi.

Şüphelilerden M.S.’nin maktul Korkmaz'ın kafa bölgesine birden fazla tekme attığı belirtilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi: "Şüphelinin yerde yatan maktulün göğüs ve baş kısmına 3-4 defa şiddetle tekme atmasının sonucunda yaralanmanın haricinde ağır neticenin ortaya çıkabileceğini ön görebileceği, şüphelinin öngörebileceği bu durumlarda meydana gelen ağır netice açısından kastla hareket ettiği, tekme atması sonucu maktulün ölebileceğinin tahmin etmesi gerektiği, şüphelinin maktulün hiç beklemediği bir şekilde çok sert bir tekme atması, yerde yaralanmış vaziyette yatan maktulün hiç beklemediği bu darbeden dolayı yaralanması, akabinde gördüğü tedaviye rağmen ölmesi olayında şüphelinin maktulün ölmesine neden olduğu anlaşıldığından şüpheli M.S.'nin TCK’nin 81/1 maddesi gereğince cezalandırılmasına..."

DİĞER ŞÜPHELİLER

İddianamede, diğer şüphelilerden kamu görevlisi Ş.G., H.E. ve Y.A.'nın maktul Korkmaz'ın meydana gelen ölüm olayında suçun icrasını kolaylaştırdığı, şüphelilerden M.S.'nin eylemini destekleyici, hazırlayıcı ve kolaylaştırıcı eylemlerde bulundukları ve bu suretle adam öldürme suçunu iştirak ettikleri belirtildi. İddianamede, şüpheli esnaflardan İ.K., R.K., M. V. ve E.H.' nin ise şüpheli M.S. ile fikir ve eylem birliği içinde hareket ettiklerini kabule yetecek kesin deliler bulunmadığı vurgulandı. Şüpheli esnaflardan İ.K., R.K., M.V.ve E.H.' nin ani gelişen olayda maktule tekme, sopa ile vurma şeklindeki eylemlerinin şüpheli M.S.'nin eylemine doğrudan katılma olarak kabul edilemeyeceğinin belirtildiği iddianamede, şöyle denildi: "Suçun icrasında rolleri ve katkıları, taşıdığı önem göz önünde bulundurulduğunda, şüphelilerin M.S.'in eylemine nazaran suçun yaratıcısı ve yapıcı niteliklerini taşımayan ama onu destekleyici, hazırlayıcı, veya kolaylaştırıcı bir durum arz ettiği anlaşıldığından adam öldürme suçuna iştirak ettikleri, şüphelilerin üzerilerine atılı suçlardan yargılanmalarının yapılarak eylemlerine uyan yasa ve sevk maddeleri gereğin ayrı ayrı cezalandırılmalarına kamu adına talep ve iddia olunur."

Cihan

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

EskişehirGezi ParkıPolismemurolay
Görüş Bildir