Yarattığı Kriz Kendine Yaradı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Hz. Muhammed Karikatürü Yayınlayacak

Hz. Muhammed Karikatürü Yayınlayacak

Fransız haftalık mizah gazetesi Charlie Hebdo, yarın (çarşamba) piyasaya çıkacak sayısında Hz. Muhammed karikatürleri olacağını duyurdu.

Editör "...

Haberin Tamamı İçin:

Bu Kez Fransa'da Hz. Muhammed Karikatürü

Bu Kez Fransa'da Hz. Muhammed Karikatürü

Fransız haftalık mizah dergisi "Charlie Hebdo" son sayısında, Hazreti Muhammed'i tasvir ettiği iddia edilen karikatürleri bastı.

Başbakan Jean-Marc Ayrault, söz konusu karikatürleri "aşırı" bulduğunu ve onaylamadığını söyledi.

Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, "mevcut konjonktür içinde başbakan bu tür aşırılıkları onaylamıyor ve herkesi sorumlu olmaya davet ediyor" ifadesi kullanıldı.

"İfade özgürlüğünün, cumhuriyetin temel ilkelerinden birisi olduğu" bildirilen açıklamada, "bu özgürlüğün yasaların belirlediği sınırlar çerçevesinde kullanılması gerektiği" görüşü savunuldu.

Açıklamada, "laiklik ilkesi, hoşgörü değerleri ile din ve inanç özgürlüğüne saygının, cumhuriyet sözleşmesinin kalbinde yatan en önemli unsurlar olduğu" ifade edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Fransa'dan Yeni Provokasyon Adımı

Fransa'dan Yeni Provokasyon Adımı

Hz. Muhammed'e hakaret eden 'Müslümanların Masumiyeti' adlı filme olan tepkiler devam ederken, Fransız 'Charlie Hebdo' dergisi Hz. Muhammed'i çıplak tasvir ettiği karikatürlere yer verdi.

Tüm dünyada Müslümanların büyük tepkisine neden olan ve çıkan olaylarda onlarca insanın hayatını kaybettiği 'Müslümanların Masumiyeti' adlı filmin internette yayınlanmasının ardından kriz yaratacak bir gelişmede Fransa 'da yaşandı.

2006 ve 2011 yıllarında yayınladığı karikatürlerle krizlere neden olan haftalık mizah dergisi 'Charlie Hebdo' yarın yayımlanacak son sayısında, Hazreti Muhammed'i tasvir ettiği iddia edilen karikatürleri bastı.

Derginin kapağında bir Musevi'nin ittiği tekerlekli sandalyeye oturtulmuş bir Müslüman görünüyor.

İç sayfalarda ise Hz. Muhammed'i temsil eden ve kendisini çıplak gösteren bir karikatüre yer veriliyor.

Dergi, bugün piyasaya çıkacak son sayısıyla 'Müslümanların Masumiyeti' adlı tartışmalı filme Fransa 'da radikal İslamcıların düzenlediği gösterilere tepki verdiğini söylüyor.

BAŞBAKAN AYRAULT'DAN ELEŞTİRİ
Fransız yetkililer karikatürün şiddet olaylarına neden olmasından endişe ediyor.

Başbakan Jean-Marc Ayrault, söz konusu karikatürleri ''aşırı'' bulduğunu ve onaylamadığını söyledi.

Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, ''mevcut konjonktür içinde başbakan bu tür aşırılıkları onaylamıyor ve herkesi sorumlu olmaya davet ediyor'' ifadesi kullanıldı.

''İfade özgürlüğünün, cumhuriyetin temel ilkelerinden birisi olduğu'' bildirilen açıklamada, ''bu özgürlüğün yasaların belirlediği sınırlar çerçevesinde kullanılması gerektiği'' görüşü savunuldu.

Açıklamada, ''laiklik ilkesi, hoşgörü değerleri ile din ve inanç özgürlüğüne saygının, cumhuriyet sözleşmesinin kalbinde yatan en önemli unsurlar olduğu'' ifade edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Vatikan: Ateşe Benzin Döktüler

Vatikan: Ateşe Benzin Döktüler

Hz. Muhammed’le alay eden filme tepkiler dinmeden Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo İslam peygamberine hakaret içeren karikatürleri basması Müslüman âleminin yanı sıra Fransız ve Vatikan basınında da tepki çekti.Le Monde Gazetesi karikatürleri ‘zevksiz ve korkunç’ diye niteledi. Le Monde, Fransa Dışişleri Bakanı ve Vatikan’ın yayın organı karikatürleri, “ateşe benzin dökmek” diye niteledi. Ancak karikatürleri ifade özgürlüğü sayan Fransa, gösterileri yasakladı.

AVRUPA’nın en büyük Müslüman nüfusuna sahip ülkesi Fransa’da yayınlanan mizah dergisi Charlie Hebdo, geçen hafta Hz. Muhammed’le alay eden “Müslümanların Masumiyeti” adlı filmin yarattığı şiddet olaylarına aldırış etmeden yeni bir provokasyona imza attı. Dergi, Hz.Muhammed’e hakaret eden film kriziyle dalga geçen içinde çıplak bir tasvirin de yer aldığı karikatürleri kapaktan, iç ve son sayfadan yayınladı. Dergi, gazete bayilerinde sabah erken saatlerde tükenirken, Fransa’nın en saygın gazetesi Le Monde yayını “ateşe benzin dökmek” diye niteledi.

Le Monde’daki yorumda, “Karikatür hassas bir sanat, provokasyon da öyle, kahkaha patlayıcı olabilir. Biz ifade ve düşünce özgürlüğünün olduğu laik bir demokraside yaşıyoruz. Ancak Charlie Hebdo’nun editoryal seçimi, tarzının hassaslığı ve estetiği Müslümanların Masumiyeti filmine tepkilerden daha da kötüsü ile karşı karşıya. Karikatürler zevksiz ve korkunç. Tam da zamanında ateşe benzin döktü” ifadelerini kullandı. Haftalık mizah dergisi 2006 yılında Danimarka gazetesinde yayınlanan karikatürleri de basmıştı.

Fransızlar alarmda

Karikatürler Fransız hükümetini alarma geçirdi. Fransa Dışişleri Bakanlığı, olası tepkiler nedeniyle, 20 kadar ülkede büyükelçilik, konsolosluk binası, Fransız okulu ve kültür merkezini cuma günü için kapatma kararı aldı. Başbakan Jean-Marc Ayrault, “aşırı” bulduğunu ve onaylamadığını söyledi. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise, “Bir aptal film yüzünden dünyada pek çok Müslüman ülkede tepkiler yoğun. Şimdi ateşe benzin dökmek akıllıca ya da gerekli mi? Yanıt elbette hayır” dedi. Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, karikatürleri ifade özgürlüğü diye niteleyerek ‘kamu düzenini bozacak protestolara izin vermeyeceklerini’ söyledi. Vatikan’ın resmi gazeteci Osservatore Romano, Hz.Muhammed’in karikatürlerinin yayınlanmasını “ateşe benzin dökmek” diye niteledi.

Haberin Tamamı İçin:

Yarattığı Kriz Kendine Yaradı

Yarattığı Kriz Kendine Yaradı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtBaşbakanFransaMüslümanların Masumiyeti
Görüş Bildir