Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hüseyin Çelik: 'Erken Seçim Yok'

 > -

Hüseyin Çelik: Erken Seçim Yok, 2 Dev Miting Var

Hüseyin Çelik: Erken Seçim Yok, 2 Dev Miting Var

İstanbul il binasında toplanan AK Parti MKYK toplantısının ardından, AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, açıklamalarda bulundu. Demokratik taleplerin dile getirilebileceğini ama vandalizmin karşısında olduklarını yineleyen Çelik, Bahçeli'nin erken seçim çağrısına da yanıt verdi. "Erken seçimi gerektirecek bir ortam yok" diyen Çelik, Başbakan'ın "çapulcu" tanımlamasına da açıklık getirdi.

Gezi parkı meselesi nedeniyle olumlu atmosfer karartılmaya çalışılmıştır. Gezi Parkı'ndaki duyarlı tepkileri anladığımızı ilk gün söyledik. Orada ağaç katledilerek bildiğimiz tarzda bir AVM yapılırsa oraya ben de giderim dedim. Bu bir çevre duyarlılığı olmaktan çıkarıldı. Halkımız izliyor. Daha önce de belirli zamanlarda söyledik. Demokrasi vatandaş memnuniyetine dayanır. Bugüne kadar bu halk her zaman AK Parti kadrosunu ve liderini takdir etmiştir.

Demokratik tekileri her zaman anlamlı bulduk. Ama camı indirilen esnafı, devrilen ambulansları hiç mi görmüyoruz. 70 milyar gibi bir zarar meydana gelmiştir. Hayatını kaybeden insanlar olmuştur. Bunu maddiyatla telafi edemezsiniz. Masum bir hareketi bir vandalizme dönüştürenler millet vicdanında mahkum edileceklerdir. Başbakanımız birkaç çapulcu dedikleri bunlardır.

2011'de İngiltere'de benzer bir hadise meydana geldi. Polis bir vatandaşı öldürdü. Halk sokağa döküldü. O zaman da yakıp yıkanları İngiltere Başbakanı çapulcu olarak nitelendirdi.

Demokratik yollarla tepkisini koyanlara da çapulcu denilmiş gibi öfke kabartıldı. Sosyal medyada ne tür yalanların ortaya atıldığını, ne tür hakaretlerin havada uçuştuğunu takip ettik. Kendi kendimize zarar vermeyelim. Polis bizimdir, ülke bizimdir. Ak Parti'ye zarar verdiklerini zannediyorlar ama ülkeye zarar veriyorlar. Talebi olanlar, bir şeye itiraz edenler insanları elbette demokratik usullerle ortaya koymalarından rahatsız olmayız. Gösterici işi terör derecesindeki şiddete götürürse haklı olduğu konuda bile haksiz konuma düşer.

İçki düzenlemesi yasak olarak sunulduysa burada iyi niyet aranamaz. ABD'den gelenler yasaklamışsınız dediler, içki yaşının 18 olduğunu söylediğimde hayret ettiler.

12 Eylül 1980 darbesindne önce kaşınan bazı hassasiyetler bugünlerde tahrik ediliyor. Bazı illerimizde mezhep çatışmasına dönebilecek kışkırtmalar yapılıyor. Biz herkesin mezhebine saygı duyarız. Sükunetle, çocuklarımızın geleceğine zarar vermeyecek şekilde yolumuza devam etmeliyiz.

MKYK'da erken seçim gündeme gelmemiştir. Bugün erken seçime ihtiyaç yok. Parlamento saat gibi çalışıyor. Hükümet saat gibi çalışıyor. Dünya ekonomik krizle kasıp kavrulurken Türkiye'de işler yolunda gidiyor. Erken seçimi gerektirecek hiçbir şey yok. Sokaklarda yürüyüş yapılıyor diye bugün seçim yapılmaz.

Haberin Tamamı İçin:

AKP De Meydanlara İniyor

AKP, son MKYK toplantısında önemli bir karar aldı. Parti, son Gezi Parkı eylemlerine karşılık, biri Ankara'da biri İstanbul'da olmak üzere 2 dev mitinig yapma kararı aldı. AKP, 15 Haziran Cumartesi Ankara'da, 16 Haziran Pazar günü de İstanbul'da AKP miting yapacak.

Ensonhaber.com'un haberine göre, AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında İstanbul'da toplandı. Toplantının büyük bir kısmında Gezi Parkı olayları konuşuldu. Yaşanan olaylara ilişkin kararlar alındı.

AKP sözcüsü Hüseyin Çelik, MKYK sonrası alınan kararları açıkladı. Erken seçim iddialarına yanıt veren Çelik, erken seçim olmayacağını ifade etti. Çelik'in açıklamasına göre erken seçim olmayacak ama, AKP Ankara ve İstanbul'da miting yapacak.

Haberin Tamamı İçin:

Hüseyin Çelik: Erken Seçim Yok

Başbakan Erdoğan'ın da katılımıyla ve 'Gezi Parkı eylemleri' gündemiyle yapılan AK Parti MKYK toplantısı sonrası partinin Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Hüseyin Çelik bir açıklama yaptı. Çelik gündemlerinde erken seçim olmadığını Gezi Parkı'na AVM yapılmaycağnı söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın da katılımıyla bugün İstanbul'da toplanan, AK Parti'nin en üst düzey karar organı olan Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) sonrası, partinin Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik bir açıklama yaptı.

Sütlüce'de bulunan AK Parti İl Başkanlığı’nda saat 13.00'te başlayan ve yaklaşık 5 saat süren toplantıda 12 gündür devam eden Gezi Parkı eylemleri masaya yatırılmıştı. Çelik'in gündeminde de Gezi eylemleri ve erken seçim iddiaları vardı.

Konuşmasının başında, erken seçime ilişkin çıkan haberlere değinen Çelik, "Bazı basın yayın organlarında bir erken seçimden söz edilmektedir, erken seçim iddiası var. Bu iddia tamamen, mesnetsiz, gereksiz, hayal mahsulü olan bir iddia olduğunu ifade etmek isterim. Önümüzde bir seçim var, o da Mart 2014'te mahalli seçimler yapılacak. Daha sonra Ağustos ayında ülkemiz cumhurbaşkanını seçecek. 2015 Haziran ayında genel milletvekili seçimi yapılacak. Artık Türkiye'de istikrar var,siyasi istikrar var. AK Parti ile birlikte belirsizlikler ortadan kalkmıştır, seçimlerin zamanında yapıldığı ve mutlaka zamanında yapılması gereken bir dönemdeyiz. Hangi amaçla olursa olsun bu haberleri çıkaranların, böyle iddiada bulunanların amacı ne olursa olsun, bunların doğru olmadığını, hayal mahsulü olduğunu kesin bir dille ifade etmek istedim. Bizim gündemimizde böyle bir şey yok, böyle bir düşünce de eylem de yok" dedi.

‘İNGİLİZ BAŞBAKANI DA ÇAPULCU DEMİŞTİ’

Çelik, toplantıda Gezi Parkı eylemlerinin masaya yatırıldığını aktararak, konunun yarın Bakanlar Kurulu'nda, Salı günü ise MYK toplantısında yeniden ele alınacağını söyledi. Mayıs ayında Türkiye'de 3. Köprü, 3. havalimanı, IMF'ye olan borcun sıfırlanması, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin notunu yükseltmesi gibi olumlu gelişmelerin yaşandığını anlatan Çelik, "Bu kadar güzel gelişme yaşanırken, Türkiye bölgesinin yıldızı bir ülke olarak yükselirken, Türkiye siyasi istikrarla yoluna devam ederken, bu vatandaşımıza ekonomik istikrar olarak yansırken, bütün dünyayı ve Avrupa’yı küresel ekonomik kriz kasıp kavururken, Türkiye bu kadar güzel Gezi Parkı meselesiyle birlikte bu olumlu algı karartılmaya çalışılmıştır" dedi. Çelik, olayların çevre, yeşil duyarlılığından çıkarılarak farklı mecralara götürüldüğünü, demokratik kurallar çerçevesinde, şiddete başvurmadan tepkilerin dile getirilmesini saygıdeğer bulduklarını belirterek, şunları söyledi: "Masum bir taleple başlayan bir hareketi bir vandalizme dönüştürülenler millet vicdanında mahkum edilecektir. Sayın Başbakanın, 'birkaç çapulcu' diye nitelendirdiği insanlar bunlardır. Sayın Başbakan bu olaylara katılanların 3-5 kişi olmadığının farkındadır. İngiltere Tottenham'da bir polis bir İngiliz vatandaşını öldürdü. İnsanlar sokağa döküldü, ortalık savaş yerine çevrildi. O günlerde İngiliz Başbakanı bu yakıp yıkanları '3-5 çapulcu' diye isimlendirdi. Çapulcu kelimesinin sözlükteki karşılığı bellidir. Sayın Başbakan sanki bütün bu eylemlere katılan insanlara, çevre duyarlılığı olanlara, demokratik yollarla, efendice, olması gerektiği gibi tepkisini ortaya koyan insanlara sanki çapulcu demiş gibi sosyal medyada fırtına koparıldı."

‘MAKUL TALEPLERLE GELENE KAPIMIZ AÇIK’

Sürecin hükümetin kontrolü altında olduğunu belirten Çelik, "Tahripkarların ayıklanıp kenara itilmesiyle süreç normal seyrinde devam edecektir. Bizimle meselesini paylaşmak isteyen, makul, meşru, mantıklı taleplerle gelen herkese gönlümüz de açık kapımız da açık. Ancak, yeniçerilerin kelle istemesi gibi eğer gelirse kusura bakmayın bu da hükümet nezdinde yansıma bulmaz. Sayın Başbakan, suçlu olmadığına inandığı bir arkadaşının kellesini, birileri istiyor diye hiçbir zaman vermedi ve vermez. Eğer birinin hatası, kusuru, kastı varsa, birisi göz göre göre yanlış yaptıysa kimsenin bir şey söylemesine gerek yok, hükümet kendisi onu zaten cezalandırır. Ama görevini yapan insanların da sabah akşam birileri tarafından kellesinin istenmesi doğru bir yaklaşım değildir" dedi.

Türkiye'de her şeye karşı çıkan hastalıklı bir zihniyet olduğunu söyleyen Çelik, "Yarın istemezükçü lobi, Kanal İstanbul, 3. köprü, 3. havalimanı, kentsel dönüşüm de yapılmasın, o da yapılmasın, bu da yapılmasın. Bunların kimin ekmeğine yağ sürdüğünü hepimiz izleyelim ve ona göre değerlendirmesini yapalım. Biz, 76 milyonun iktidarıyız. Biz halkımızın yüreğine dokunarak siyaset yapıyoruz. Halka dayalı olmayan, vatandaş memnuniyetine dayanmayan bir iktidar kalıcı olamaz. İnsanların hayat tarzı, hayatlarını düzenleme biçimi, şahsi tercihleri, inançları, dinleri, mezhepleri bizim için saygı değerdir. Demokratik ve laik bir ülkede bunlar hiçbir zaman problem olmamıştır. Eğer bu konuda algı sıkıntısı varsa, bizim kendimizi anlatamadığımız hususlar varsa, biz bu meseleleri herkesle konuşmaya, bir arıza varsa bu arızaları gidermeye her zaman hazırız" diye konuştu.

CHP 'yi de eleştiren Çelik, "CHP sandıkta bulamadığını sokakta aramamalıdır. Son 7 seçimde değil, 63 yıldır siz sandıkta kaybediyorsunuz. Milletin vicdanında mahkum ediliyorsunuz. Tahrik etmeyin, varsa bir mesele, gelin bizlerle paylaşın" dedi.

ERKEN SEÇİME İHTİYAÇ YOK

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Çelik, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin erken seçim gerektiği yönündeki açıklamasının sorulması üzerine, "Kendisi 57. Hükümetin Başbakan Yardımcısıydı. Kendisiyle herhalde Sayın Başbakanı karıştırıyor. O gün, 'Biz bu işi yapamıyoruz, Türkiye'yi yönetemiyoruz' dediler. Derhal erken seçim kararı aldılar. 3 Kasım 2002 seçimlerinde de AK Parti tek başına iktidar oldu. Bugün, erken seçime ihtiyaç yok. Parlamento, hükümet saat gibi çalışıyor. Eskiden Bakanlar Kurulu toplanamıyordu. Şu anda bütün dünya ekonomik krizle kasıp kavrulurken ekonomimiz son derece yolunda gidiyor. Siyasi istikrar var. Bu ekonomik istikrar olarak bize yansıyor. Çok şükür memleketimizde bir erken seçimi gerektirecek hiçbir sebep yok. Sokaklarda bazı gösteriler yapıldı diye, birileri yürüyüş yaptı diye ertesi gün seçim kararı alınmaz. Bunu gerektirecek ortam kesinlikle söz konusu değil. Ama bu haberleri ortaya atanlar hangi amaçla atıyorlar, o haberleri yazanlara bunu sormanızda fayda var" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBakanlar KuruluBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiFırtınaGezi ParkıHadiseHüseyin ÇelikIMFİngiltereİstanbulMilliyetçi Hareket PartisiPolisRecep Tayyip ErdoğanSavaşTerör
Görüş Bildir