Hollanda'ya Kemer Sıkma Yanlısı Hükümet

-

Hollanda'ya Kemer Sıkma Yanlısı Hükümet

Hollanda'ya Kemer Sıkma Yanlısı Hükümet

Hollanda'da Başbakan Mark Rutte başkanlığındaki koalisyon hükümeti and içerek görevine başladı.

Koalisyon, 12 Eylül seçimlerinden önde çıkan Rutte'nin liberal VVD partisi ile merkez soldaki İşçi Partisi'nden oluşuyor.

Yine Rutte liderliğindeki bir önceki koalisyon hükümeti, Avrupa Birliği'ni sarsan mali bunalım ardından yapılacak 16 milyon euro kesintiyle ilgili anlaşmazlık yüzünden çökmüştü.

Yeni hükümetin ise kemer sıkma önlemlerine daha sıcak baktığı bildiriliyor.

Kraliçe Beatrix'in huzurunda Lahey'deki sarayda yapılan and içme töreni ile göreve başlayan yeni hükümet, alınacak önlemlerin 'can yakacağı' uyarısında bulunuyor.

Ancak halkı ülkenin gelecekte daha güçlü olması için kısa vadede bazı fedakarlıklar yapılması gerektiğine ikna etmeye çalışıyor.

Başbakan Rutte, Hollanda'nın bütçe açığını kapatacağını ve ekonomiyi altyapı projelerine yatırım yaparak yeniden canlandıracağını söylüyor.

Hollanda 2017 yılına kadar ulusal bütçeden 16 milyar euro tasarruf etmeyi amaçlıyor. Bunun için iki koalisyon partisinin kemer sıkma önlemleri üzerinde anlaştıkları bildirildi.

Gözlemciler önlem paketini Hollanda'nın Avrupa Birliği içinde muhafazakâr mali politikalar izleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel'i izleyeceği şeklinde yorumladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAngela MerkelAvrupa BirliğiBaşbakan
Görüş Bildir