Hangi Üniversiteye Gitmeli?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hangi Üniversiteye Gitmeli?

Hangi Üniversiteye Gitmeli?

İki gündür SBS sonuçlarına ve özel okul, devlet okulu seçimine değinmiştik. Bu konular devam edecek tabii. Ama bugün sırada bir büyük seçim daha var: Üniversite seçimi!

Eski düzende ben de sınava girerken tercih yapmış, sonra da sınava girip sonucu beklemiştim. Çok şükür ben ve yaşıtlarım artık çok geride bıraktık o günleri ama şimdi özellikle maddi durumu daha iyi olan ailelerin “Türkiye’de bir üniversite mi, yurtdışında bir üniversite mi?” sorusu var.

Hem açıklanmış sonuçları, hem de çevremdekilerin geldiği sonuçları paylaşacağım sizlerle.

10 Türk üniversitesi ''dünyanın en iyi ilk 500'' listesine girdi. Dünya sıralamalarında en az bir listeye giren 143 Türk üniversitesi bulunuyor.

Dünya genelinde 8 kurumca yapılan ‘dünya üniversiteler sıralaması’nın son bir yıllık raporuna göre, tüm sıralamaların en az birinde ilk 500'e giren Türk üniversiteleri, İstanbul, Ankara, ODTÜ, Hacettepe, Gazi, Ege, Bilkent, İTÜ, Boğaziçi ve Sabancı üniversiteleri oldu.

Listeye giren bütün okullarımızı kutluyor ve bu okulların seçiminde önemli bir noktanın altını çizmek istiyorum.

Okul isim olarak listede olsa bile, gençler siz ne istiyorsunuz? Eğitimini almak istediğiniz alan bu ve diğer okullarda nasıl?

Ve önemli bir soru daha: Seçtiğiniz bölümden diploma aldıktan sonra ne yapacaksınız?

Kendi şirketini kurması için ailesi tarafından çocukluktan beri büyütülen bir arkadaşım, koca adam olduktan sonra: “Keşke İşletme eğitimi almak için kalkıp Amerika’ya gitmeseydim. Şimdiki aklım olsa gitmez burada kalırdım.” demişti yıllar önce.

“Neden?” diye sormuştu meraklı tarafım. Öyle ya, binlerce gencin hayalini süsleyen bir diploma vardı elinde, bu diplomayı aldığı için yaşadığı kocaman bir de pişmanlığı!

“Burada aynı okullara gittiğimiz arkadaşlarımız yine benzer okullara girdi. Ben onlardan ayrı kaldım 4 yıl boyunca. Şimdi onların bir işi olduğunda, ‘Aaa, falanca kurumun başında da bizim okuldan mezun bilmem kim var.’ diyorlar. Benim okul arkadaşlarım ise dünyanın farklı yerlerinde. Buradaki işlerimi yaparken sanki hiç aynı geçmişi paylaşmamış gibiyim.” demişti.

Sadece para değil; seçimi etkileyen. Burslu gidip, gittiği yerde başarılı bulunarak kalmaya devam edenler de var. Bir gün, belki de ancak emekli olduklarında, geri dönüp tatil tadında hayatlar yaşamayı düşlüyorlar. Ya da ‘Ülkemin bana ve benim gibilere ihtiyacı var.’ deyip okuldan sonra hemen dönenler de var tabii…

Dünyanın en büyük seslerinden biri olduğu ispatlanmış, İbrahim Tatlıses de oğlu’nu yolladı Amerika ’ya. Babası gibi başarılı bir müzik adamı olmak isteyen İdo , dünyanın sayılı müzik okullarından biri olan Amerika'daki Berklee 'ye kayıt yaptırdı. Alacağı eğitim ve zaten içinde olduğu büyük zenginlik düşünülürse; İdo’nun geldiğinde ‘Benim okul arkadaşlarım kim bilir nerelerde? Hiç kimseyi tanımıyorum burada!’ diyeceğini sanmam. Hakkında hayırlısı olsun.

Artık yaş olarak daha büyümüş, tam sorumluluk sahibi olmak için sayılı yılı kalmış gençlerimizden bahsediyorum. Hangi okulun, hangi bölümüne gideceğiniz, mezun olduktan sonra hayalinizdeki işi mi, mecbur kaldığınız işi mi yapacağınız; lütfen daha çok kontrolünüzde olsun.

Sorun, soruşturun, mezunların tecrübelerinden de yararlanın.

Bütün gençlerimize bol şans bu seçimlerde de… Herkesin hakkında hayırlısı olsun.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraİDOİstanbulOrta Doğu Teknik ÜniversitesiTercihmüziktatil
Görüş Bildir