Güler: Türkiye'nin Yaptığı Yardımı BM Yapmadı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Güler: Türkiye'nin Yaptığı Yardımı Bm Yapmadı

Güler: Türkiye'nin Yaptığı Yardımı Bm Yapmadı

Beraberinde Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Mardin Valisi Turhan Ayvaz ve AK Parti Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ ile helikopterle Nusaybin İlçe Jandarma Komutanlığı'na, ardından karayoluyla Hükümet Konağı'na gelen Bakan Güler, Kaymakam Murat Girgin ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Kaymakam Girgin'i makamında ziyaret eden Bakan Güler, Nusaybin'in kendileri için çok önemli olduğunu belirtti.

Suriye'de yaşanan olayları değerlendiren Bakan Güler, 2 yıl aradan sonra ilk defa insani yardımlar için açılan Nusaybin Sınır Kapısı'nın önemli olduğunu aktardı.

Kızılay üzerinden insani, Başbakanlık üzerinden de nakdi yardımları ulaştırdıklarını, şu anda Mardin'de de çok büyük bir kampanya sürdürüldüğünü belirten Güler, Türkiye'de çok büyük bir kampanyanın bulunduğunu, Valiliğin ve Kaymakamlığın kontrolünde, Kızılay'ın koordinesinde ayni yardımları Nusaybin Sınır Kapısı'ndan ulaştırılması gereken yerlere ulaştırdıklarını anlattı.

'Evvelsi gün bize böyle bir müracaat oldu. O müracaatı da yerine getirdik. Usul dairesinde olmak kaydıyla bütün yardımlara elbetteki sıcak bakıyoruz. Dünkü rakam itibarıyla sadece kamplarımızda 177 bin, dışarıda da kamp dışında da 70-80 bin insanımızı düşünürsek neredeyse 250-260 bine yaklaşan Suriyeli kardeşimiz bizim şefkat kucağımızdadır' diyen Güler, her geçen gün de bu sayının artığını dile getirdi.

Bakan Güler, şöyle konuştu

'O kardeşlerimize götürülecek her türlü insani yardıma Türkiye Cumhuriyeti izin verdi, fırsat verdi. Türkiye'nin yaptığı yardımı hiç bir devlet, Birleşmiş Milletler dahi kimse yapmadı. Oradaki insanları biz kardeşlerimiz, dindaşlarımız olarak görüyoruz. Bir komşuluk hukukunun gerektirdiği, üzerimize düşen insani görevi yapıyoruz. Suriye'deki iş inşallah normale dönecek. Bizim oradaki etkinliğimiz, ticari münasebetlerimiz, kardeşliğimiz mutlaka sürecek.'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından ilçede yapılan yeni sınır kapısına da değinen Bakan Güler, kapının Kamışlı tarafından şu ana kadar herhangi bir çalışmanın olmadığını bildirdi.

Türkiye'nin en modern kapısının Nusaybin'e yapıldığını belirten Güler, Nusaybin tarafındaki gümrüğü bitirdiklerini, TOBB'un karşı taraftaki gümrüğü de yapmaya hazır olduğunu aktardı.

'Yeni Nusaybin Gümrük Kapısı karşısında bulunan Kamışlı'daki Gümrük binaları ve yolunu da biz yapacağız. Suriye'nin normale dönmesini bekliyoruz' diyen Güler, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Hatta Irak'a doğru giden bir yol var. O yolu da yapacağız. Bu vesileyle o araç nakilleri konusunda çok yüklü gelen masraftan da vatandaşı kurtaracağız. Çünkü Kuzey Irak bölgesinde malınızı ancak bir firmaya devrederek geçebiliyorsunuz. O da çok büyük bir nakliye masrafı getiriyor. İnşallah Suriye'de gündem normalleşir ve biz bu kapıyı da faaliyete koyarız'

Kaymakam Girgin, Bakan Güler'e duvar saati, Nusaybin Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsun Özmen de plaket verdi.

Bakan Güler, daha sonra AK Parti İlçe Başkanı Osman Doğru'yu ziyaret etti. İlçe teşkilatı binası önünde toplanan vatandaşlara seslenen Güler, Nusaybin sorunlarını en yakın zamanda çözmek için çaba göstereceğini vurguladı.

Esnafı ziyaret eden Güler, Aydınlar Tesisleri'nde de kanaat önderleriyle bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Haberin kaynağı » yenisafak.com.tr

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBirleşmiş MilletlerIrakMardinSuriyeTOBBTürk KızılayıTürkiye Odalar ve Borsalar Birliğigündem
Görüş Bildir