Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gülen Mi Daha Demokrat? Demirtaş Mı?

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gülen mi daha demokrat? Demirtaş mı?

Gülen mi daha demokrat? Demirtaş mı?

Hür Haber'den M. Fatih Gediman'ın haberi

Bir yanda Kürt hareketinin demokratik siyasi kolu olduğunu söyleyen BDP, diğer yanda tüm zamanlarda İslami gruplar dahil bir çok kesim tarafından eleştiri oklarının hedefinde olmuş bir dini lider olarak Fethullah Gülen... İki tarafın da girilen yeni barış süreci için ilk net açıklamaları bugün geldi. Peki kimin tavrı daha demokratik? Kim daha çok barış istiyor? İşte iki ismin açıklamaları ve ilginç bir görüş analizine sahip olacağınız maddeler.

“NE GEREKİYORSA” TAVRINA KARŞILIK “O OLMAZ BU OLMAZ” TAVRI
Bilindiği gibi bu sabah gündeme düşen ilk açıklama Pensilvanya’dan gelen barış çıkışı oldu. Hocaefendi unvanı ile bilinen M. Fethullah Gülen, bir toplumda barışın tesisi için Asr-ı Saadet’i işaret ederek “Hudeybiye Barışı” örneğini gösterdi ve hem cemaate hem de Türkiye’ye sürece destek çağrısında bulundu. “Barış için gerekirse el-etek bile öpülür” diyen Gülen hiçbirşeyin artık kanun durmasının önünde engel olmaması gerektiğini bildirdi.

Buna karşılık görüşmelerin bu denli yumuşak ve topyekün desteklendiği bir ortama gelmesine rağmen BDP grup toplantısında konuşan Selahattin Demirtaş izleyenleri şaşırttı. Sürece kendilerinin de dahil edilmesi ve dokunulmazlık gibi gerginlik sebebi konuların ortadan kaldırılmasına rağmen bugün konuşan Demirtaş sürecin kendileri ile başlatılmaması ile başladığı eleştiri rüzgarını bir çok madde ile de devam ettirdi.

İşte şehit ailelerinin bile ‘YETER Kİ KAN DURSUN’ dediği süreçte Demirtaş’ın ilk açıklamasındaki “Ama ve Fakat”ları:

  • Ak Parti bizimle bir süreç başlatmadı!
  • Ak Partililer dışarıdayken diğer taraf olan Öcalan İmralı’da! Öcalan çıkmalı
  • Daha müzakere diye birşey yok. Şartlar yapılmazsa müzakere başlamaz!
  • KCK sürece dahil edilmeli!
  • Askeri operasyonlar dursun!
  • Tutuklamalar dursun
  • Biz yendik denilecekse kimse birbirini yormasın...
Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiFethullah GülenİmralıŞehitSelahattin Demirtaş
Görüş Bildir