Guardian: 'Coco Chanel ve İslamiyet Birbirine Uyar mı?'

 > -

Coco Chanel ve İslamiyet

Coco Chanel ve İslamiyet

İngiliz Guardian gazetesinde yayımlanan Türkiye'de moda ve İslamiyet konulu bir yazıda, dergilerde boy gösteren başörtüsü modellerinin, Türkiye'nin yeni burjuvasının zenginliği ve özgüveninden istifade ettiği belirtildi.

"Coco Chanel ve İslamiyet birbirine uyar mı?" diye soran Guardian yazarı Constanze Letsch, başörtüsü modellerine yer vererek Türkiye'de bir ilke imza atan moda dergisi Ala'nın kesinlikle bu görüşte olduğunu söyledi.

Letsch, 2011 haziran ayında bayilerde satılmaya başlayan derginin sadece dört ay içersinde tirajını dört kat arttırarak 40 bine çıkardığını belirtti.

Yazar özetle şu değerlendirmeyi yaptı:

"Sonuçta işin aslı ekonomiden kaynaklanıyor. Türkiye son 10 yıl içersinde bir ekonomik patlama yaşadı ve bu daha önce de olduğu gibi laik kentsel elit tabakanın işine yaramakla kalmadı aynı zamanda iktidardaki AKP'nin muhafazakar destekçileri ile daha önce görülmemiş bir şekilde yükselişe geçen eski kırsal girişimciler de bundan faydalandı ve bu da bir İslami kentsel orta sınıfın oluşmasına neden oldu."

"Bu yeni İslami burjuvanın harcayacak parası var ve harcanacak alanlar da giderek çeşitlilik gösteriyor: dini yaşam tarzına hizmet sunan lüks kapılı cemiyetler, butikler, restoranlar, oteller ve spor kulüpleri kent merkezlerinde bitiveriyor."

Yazıda antropolog ve gazeteci Ayşe Çavdar'ın şu sözlerine yer veriliyor:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma Partisiİngiltere
Görüş Bildir