Taksim'deki Miting İçin Binlerce İnsan Meydana Aktı

 > -

Gezi Parkı Direnişi'nde Büyük Gün

Gezi Parkı Direnişi'nde Büyük Gün

Taksim'de 13 gündür devam eden Gezi Parkı Direnişi'nde bugün önemli bir miting gerçekleşecek. Taksim Dayanışması saat 16.00'da yapacağı miting için 'Milyonlar Taksim'e çağrısı yaptı.

Taksim Dayanışması’nın dün yazılı açıklamayla duyurduğu çağrı metninde şu ifadeler yer aldı: “5 Haziran günü Taksim Dayanışması’nın ve alanın taleplerini Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a ilettik. O günden bu yana taleplerimizin hiçbiri karşılanmadığı gibi bu hususta herhangi bir somut adım da atılmadı. Polis şiddeti ülkenin birçok ilinde halen sürüyor. Hükümeti sorumlu davranmaya, taleplerimizi dinlemeye ve bu taleplerin erçekleştirilmesi yönünde somut adımlar atmaya bir kez daha davet ediyoruz.”

Öte yandan bazı gruplar da Taksim’in değişik noktalarında buluşarak seslerini duyurmaya çalışacak. O buluşmalar da şu şekilde gerçekleşecek:

  • Sinemacılar, Emek Sineması için bugün saat 13.00’da Emek Sinema’sı önünde toplanlanma çağrısında bulundu.

  • Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi de meslektaşlarını Taksim Dayanışması’nın çağrısı için İmam Adnan Sokak’taki dernek binasında saat 15.00’da toplanma çağrısı yaptı.

  • Adalet Arayan Mahalleler adlı bir grup da, yayınladıkları şu metinle bugün saat 13.00’da Tünel Meydanı’nda toplanma çağrısında bulundu: “İstanbul’da başlayan ve dünyanın yakından tanık olduğu bir “sahiplenme” yaşıyor, izliyoruz. İnsanlar siyasi görüş, etnik aidiyet, dini ve mezhebi inanç, cinsel yönelim ve yaş farkı gözetmeksizin bütün İstanbul’a ait Gezi Parkı’nı ve ağaçlarını sahipleniyor. Bizler mahallesini, evini ve komşuluğunu savunan insanlar olarak bu hali anlıyoruz. Şimdi de bu halimizi anlatmak için meydanlara çıkıyoruz. Diyoruz ki, yıllardır yaşadığımız alın terimizle kurduğumuz mahallerimizi adı ister ’dönüşüm’, ister ‘riskli alan’ olsun rantçı emellere teslim etmeyeceğiz. Bu mücadelemizi anamız, babamız, kardeşimiz, çocuğumuz ve eşimizle, hep beraber mahalleler olarak cümle âleme ilan etmek için toplanıp yürüyoruz.”

DERENİŞÇİLER NE İSTİYOR?

Taksim Dayanışması’nın 5 Haziran’da hükümetle yaptığı görüşmede taleplerini şöyle sıralamıştı:

  • Gezi Parkı, Park olarak kalmalıdır. Taksim Gezi Parkına Topçu Kışlası adı altında ya da başka herhangi bir yapılaşma olmayacağını, projenin iptal edildiğine dair resmi bir açıklamanın yapılmasını, Atatürk Kültür Merkezinin yıkılmasına ilişkin girişimlerin durdurulması,

  • Taksim Gezi Parkı’ndaki yıkıma karşı direnişten başlayarak halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan, binlerce, insanın yaralanmasına, üç yurttaşımızın ölmesine neden olan sorumlular, başta İstanbul, Ankara, Hatay Valileri ve Emniyet Müdürleri olmak üzere tüm sorumluların görevden alınmasını, Gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanılmasının yasaklanması,

  • Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını, haklarında hiçbir soruşturma açılmayacağına ilişkin açıklama yapılması,

  • 1 Mayıs alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarımızda, kamusal alanlarımızda toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmesini; ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması,

Haberin Tamamı İçin:

© REUTERS/Yannis Behrakis

Taksim'de Büyük Miting Başladı

Gezi Parkı eyleminin 13. gününde, Taksim Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen büyük miting başladı.

Protestoların başladığı günden bu yana en büyük kalabalığın yaşandığı T...

Haberin Tamamı İçin:

Taksim I Canlı İzle

Taksim'deki Miting İçin Binlerce İnsan Meydana Aktı

Taksim Meydanı'nda saat 16'da başlayan miting için binlerce kişi alanda toplandı.

Gezi Parkı olaylarından dolayı Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine düzenlenen miting başladı. Taksim Meydanı’nda adım atılacak yer kalmadı Gruplar İstiklal Caddesi ve Harbiye üzerinden gelmeye devam ediyor.

Meydanın ortasına kurulan sahneden konuşmalar yapılıyor. Binlerce insan ‘Her yer Taksim, her yer direniş’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları atıyor. Meydanda kadın hakları örgütlerinden, siyasi partilere, işçi sınıfı hareketlerinden, öğrenci hareketlerine, Sivas Yağmurluseki Köyü’nden Kazdağları’ndaki yerel direnişçilere kadar çok sayıda topluluk bulunuyor.

Taksim Meydanı ilk bakışta bir zamanların Eminönü’ne benziyor. İşportacılar her yeri doldurmuş durumda. Karpuz satanlar sucular, çay ocakları, ananasçılar, tişörtçüler.... Saymakla bitmez. Meydanda bir tarife bile oluşmuş durumda. Arabasına Che Guera afişi asan karpuzcuda bir tabak karpuz 4 lira, üzerinde TOMA, Çapulcu yazar tişörtler 10 lira, muz 1 lira...

Sivil toplum örgütleri ve siyasi oluşumlar da alanda stantlar açmış broşür dağıtıyor. Kimiyse ‘direnişe destek’ kutularıyla bağış topluyor. Bazı stantların polis barikatlarından oluşması ise kayda değer bir detaydı.

Haberin Tamamı İçin:

Gezi Parkı'nda Büyük Buluşma

Taksim Dayanışması tarafından düzenlenen miting, Bandista müzik grubunun konseriyle başladı.

Öğlen saatlerinden itibaren mitinge katılan gruplar, Beşiktaş, Tünel ve Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı'na yürüdü.

Taksim Dayanışması üyeleri, Sıraselviler ve Kazancı Yokuşu'nda göstericiler tarafından önceden kurulan barikatları kaldırdı.

Barikatların grupların, Sıraselviler ve Kazancı Yokuşu'ndan ulaşımının rahat sağlanması amacıyla kaldırıldığı bildirildi.

Bu güzergahlardan araç geçişine izin vermeyen gruptakiler, mitingin ardından yola yeniden barikat kurulacağını söyledi.

Taksim Meydanı'na çıkan diğer güzergahlarda göstericiler tarafından önceden kurulan barikatlar ise kaldırılmadı.

Grupların meydana gelişinin ardından miting, saat 16.00 sıralarında başladı. Mitingde,

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısAnkaraArda TuranBaşbakan YardımcısıBeşiktaş Jimnastik KulübüBülent ArınçGezi ParkıHatayİstanbulPolisSinemaTürk Kızılayıçaymüzik
Görüş Bildir