Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İhale Sonuçlandı: İşte HD Yayın Yapacak Kanallar

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Frekans İhalesini Kazananlar Belli Oldu

Frekans İhalesini Kazananlar Belli Oldu

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun düzenlediği, HD yayın yapma lisans ihalesini kazanan TV kanalları belli oldu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun, ulusal karasal sayısal televizyon yayın lisansı sıralama ihalesinde, Show TV, Haber Türk, Kanal D, FOX, Star TV, Samanyolu TV, Turkuvaz Aktif TV ve Kanal Türk, genel yayın türünde HD yayın yapma lisansını almaya hak kazandı.

Haberin Tamamı İçin:

Karasal Yayın ve HD Yayın İhalesi Sonuçlandı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından ilk kez yapılan 'Ulusal Karasal Sayısal Televizyon Yayın Lisansı İhalesi tamamlandı. Yüksek çözünürlükte lisans için 15 televizyon ihaleye girdi. Ancak ihaleden Kanal A, Cartoon Netvork, CNBC-e, TV 8, Bloomberg TV ve İST TV çekildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun, ulusal karasal sayısal televizyon yayın lisansı sıralama ihalesinde, Show TV, Haber Türk, Kanal D, FOX, Star TV, Samanyolu TV, Turkuvaz Aktif TV ve Kanal Türk, genel yayın türünde HD yayın yapma lisansını almaya hak kazandı.

RTÜK'TEN 19 YIL SONRA BİR İLK

RTÜK, 19 yıl aradan sonra ilk kez yayın lisansı verecek. Geçici izinle düzenlenen kararsal yayın ortamında yayın yapan kuruluşlara, ilk kez 10 yıl süre ile frekans için lisans verecek. İhale yüksek çözünürlü ve standart çözünürlü olmak üzere 2 kategoride gerçekleşirken, HD yayınlar için asgari 3 milyon lira, SD yayınlar için ise 1 milyon lira olarak belirlendi. 16-17 ve 18 Nisan'da gerçekleşecek ihaleye, genel yayın türünde HD yayın yapacak 8 kanal için 15, SD yayın yapacak 11 kanal için 14, tematik yayın türünde HD yayın yapacak 3 kanal için 5, SD yayın yapacak 11 kanal için 11 yayın kuruluşu katılıyor.

GEÇİŞ 2 YILDA TAMAMLANACAK

İhale ile yayıncılıkta teknolojik dönüşüm gerçekleşecek ve kararsal sayısal yayıncılık teknolojisine geçilecek. Türkiye genelinde karasal sayısal yayıncılığa geçiş iki yılda tamamlanacak. Bu süre boyunca paralel yayın dönemi yaşanacak ve aynı anda hem karasal sayısal yayın hem de karasal analog yayın devam edecek.

YENİ TELEVİZYON ALICILARI TEMİN EDİLECEK

Ulusal karasal sayısal TV yayın lisansı sıralama ihaleleri de RTÜK tarafından önümüzdeki günlerde gerçekleşecek. Karasal sayısal TV yayınlarına geçiş sürecinde, verici sistemleri ile ilgili alt yapı çalışmaları tek bir verici tesis ve işletim şirketi tarafından yürütülecek.

Karasal sayısal TV yayınlarının mevcut televizyonlarla izlenebilmesi set üstü cihazlar kullanılması ya da bu teknolojiye uygun yeni televizyon alıcıların temin edilmesi gerekecek. Tüketicilerin mağdur olmaması için bu cihazların taşıması gereken özellikler RTÜK tarafından belirlendi ve Türk Standartları Enstitüsü tarafından 'İkinci Nesil Sayısal Karasal Televizyon Yayın Sistemi (DV8-T2) için Televizyon Alıcıları-Genel Kurallar' standardı adıyla kabul edilip yayımlandı.

İZLEYİCİLER HD YAYINI ABONELİK BEDELİ ÖDEMEKSİZİN İZLEYECEK

Karasal sayısal TV yayınları, yüksek yayın kalitesine sahip olacak ve çubuk antenle alınabilecek. İzleyiciler HD yayınlar dahil, karasal sayısal TV yayınlarını herhangi bir abonelik bedeli ödemeksizin izleyebilecekler.

İHALE DEVAM EDİYOR, 3 KANAL ÇEKİLDİ

Bugün yapılan ihale ile yüksek çözünürlüklü genel ulusal TV yayın lisansı için 15 yayın kuruluşundan 8'i bu lisansı alabilecek. İhaleye Show Tv, Samayolu TV, Bloomberght TV, Habertürk TV, Kanal D TV, CNBC-E TV, Fox TV, Star TV, TV8, Turkuvaz Aktif TV, ATV TV, Kanal A ve Kanaltürk TV, Cartoon Netvork ve İST TV katıldı. Bu 15 kanaldan Kanal A, TV 8, Cartoon Netvork, Bloomberg TV CNBC-e ve İST TV çekildi.

Haberin Tamamı İçin:

İhale Sonuçlandı: İşte HD Yayın Yapacak Kanallar

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ulusal karasal sayısal televizyon yayın lisansı sıralama ihalesinde, genel yayın türünde HD yayın yapma lisansını almaya hak kazanan kuruluşlar belli oldu.

İhale Komisyon Başkanlığını, RTÜK Başkan Yardımcısı Aslan Narin'in yaptı. İhaleye, başvuru yapan ve koşulları uygun toplam 13 yayın kuruluşu katıldı. Katılımcı kuruluşlardan KTV Yayıncılık ve Reklamcılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Kanal A) ihalenin taban rakamı olan 3 milyon lira üzerinden artırım yapmayarak ilk elenen kuruluş oldu. Sonraki fiyat artırımlarında, C Görsel Yayınlar Anonim Şirketi (Bloomberght), Enformasyon Reklamcılık Film Sanayi Ticaret Anonim Şirketi (CNBC-E), MNG TV Yayıncılık Anonim Şirketi (TV 8) ve Turkuvaz Radyo TV Habercilik ve Yayıncılık Anonim Şirketi (ATV) ihaleden çekildi.

Fiyat arttırımı ile yapılan ihalede digital yayına geçildikten sonra kumandada sırasıyla Kanal D, Fox, Star Tv, Atv ve KanalTurk ilk 5’te yer alacak

RTÜK tarafından hazırlanan, lisans sürelerinin 10 yıl öngörüldüğü ihaleyle, genel yayın türünde HD yayın yapma lisansı alan yayın kuruluşları şunlar oldu:

AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik Anonim Şirketi (Show TV)

Ciner Medya TV Hizmetleri Anonim Şirketi (Haber Türk)

DTV Haber ve Görsel Yayıncılık Anonim Şirketi (Kanal D)

Huzur Radyo TV Anonim Şirketi (FOX)

Işıl Televizyon Yayıncılık Anonim Şirketi (Star TV)

Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Samanyolu TV)

Turkuvaz Aktif TV Prodüksiyon Anonim Şirketi (Turkuvaz Aktif TV)

Yaşam Televizyon Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Kanal Türk)

Yüksek çözünürlüklü televizyon ya da yüksek tanımlamalı televizyon (İngilizce:High-definition television, kısaca HDTV) geleneksel TV yayın standartlarından (PAL, SECAM, NTSC) daha yüksek çözünürlük sağlayan bir yayın standardıdır.

HD yayın sistemi, Japonların keşfettiği ve yüksek çözünürlükte analog yayın seviyesinden 6 kat daha fazla veri aktarmaya yarayan yayın şeklidir.

Mevcut HDTV yayınları DVB (Europe) ve ATSC (US) standartlarını kullanırken Dolby Digital(AC-3) formatında 5.1 kanal ses sistemi desteğini içermektedir.

HD teknolojisi, yayıncılık anlayışının ulaştığı son noktalardan biri olarak kabul edilmektedir. HD size daha kaliteli görüntü, ses ve izleme keyfi sağlar. HD yayınlara ulaşabilmek için gerek yayıncı kuruluş, gerekse kullanıcı tarafından daha gelişmiş cihazlar kullanılması gerekmektedir.

HD yayın alışılmış televizyon standartlarının (şu an kullanılan SD) 4-5 katına kadar daha kaliteli görüntü sunar. Şu an kullanılan yayınlar SD (720x576i formatında) çarparsak 414.720 piksel yani 0,4 Mega piksel çıkar. HD yayın (1920x1080i formatında) yani 2.073.600 piksel bu da 2 Mega piksel eder ki bu değerde SD yayının yaklaşık 5 katı daha netlik demektir.

Yüksek çözünürlüklü HD yayınların başlamasıyla, televizyon ile yayın arasındaki bu kalite farkı kapanacak ve bu durumda, HD televizyonunuzun gerçek kapasitesine ulaşabilecek ve kaliteli yayının tadını çıkarmaya başlayacaksınız.

HD standartları size daha geniş görüş açısı (16:9 geniş ekran) da sağlar.

HD yayın sadece görüntü kalitesini iyileştirmekle kalmaz, çeşitli ses standartlarını destekleyerek yüksek kaliteli ses iletimine de imkan sağlar. HD yayınlar ile ses yayını standardı stereodan 5.1 Dolby Digital ses sistemine yükseliyor.

'Blueray' izlerken ulaşabildiğiniz surround ses sistemine televizyon izlerken de kavuşabileceğiz. Bunun için tek yapmanız gereken HD destekli uydu alıcısı ve full HD bir televizyon almaktır. Tabii ki yayıncı kuruluşta HD bir yayın yapması gerekmektedir.

Haberdesin

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AtvKanal DShow tvStar tv
Görüş Bildir