Filipinler İle MILF Arasında Barış Anlaşması 15 Ekim'de İmzalanacak

 > -

Filipinler İle Mılf Arasında Barış Anlaşması 15 Ekim'de İmzalanacak

Filipinler İle Mılf Arasında Barış Anlaşması 15 Ekim'de İmzalanacak

Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında uzlaşılan taslak barış anlaşmasının 15 Ekim’de başkent Manila’daki başkanlık sarsı Malacanang’da imzalanacağı bildirildi.

Filipinler Devlet Başkanı’nın barış görüşmelerinden sorumlu danışmanı Teresita Quintos-Deles, MILF ile Filipinler hükümet arasında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da yapılan görüşmelerde taslak barış anlaşması üzerinde her iki tarafında da mutabık kaldığını açıkladı.

Deles, anlaşmanın 15 Ekim’de başkanlık sarayı Malacanang’da imzalanacağını söyledi. Filipinli yetkili, anlaşmayı her iki taraftan da barış görüşmeleri sürdüren heyetin başkanının imzalayacağını kaydetti. Anlaşmayı Filipinler hükümeti adına Marvic Leonen ve MILF adına Mohagher Iqbal imzalayacak. Anlaşmanın imzalanmasına ise Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino ve Malezya Başbakanı Mohd Najib Abdul Razak şahitlik edecek.

Teresita Quintos-Deles, imzalanacak anlaşmanın üzerinde uzlaşılan temel unsurları içerdiğini ve diğer ayrıntıların görüşmesi sonucu son anlaşmanın imzalanacağını ifade etti.

Öte yandan Filipinler Devlet Başkanı Aquino da bugün yaptığı basın toplantısında MILF ile taslak barış anlaşmasında uzlaşıldığını duyurdu. Aquino, yaptığı açıklamada, “Bu anlaşma, Mindanao’da son ve kalıcı barışın sağlanmasında temel olacaktır.” dedi. Filipinler lideri, ancak her iki tarafının da daha üstünde çalışması gereken ayrıntılar olduğunu vurguladı.

Benigno Aquino, Mindanao’da kurulacak yeni özerk bölgenin, orada yaşayan etnik grup Moro’ların adına uygun olarak Bangsamoro olacağını söyledi.

CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Filipinler
Görüş Bildir