Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fildişi Sahili'nde Muhalefetten, Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara'ya Karşı Eylem Çağrısı

0PAYLAŞIM

Fildişi Sahili'nde Muhalefetten, Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara'ya Karşı Eylem Çağrısı

DAKAR Anadolu Ajansı - Fildişi Sahili'nde 31 Ekim'de yapılacak cumhurbaşkanlığı tercihlerinde adaylık müracaatı yalanlanan daha önceki Cumhurbaşkanı Laurent Gbagbo sponsorları, eylem çağrısı yaptı.

Demokrasi ve Dominantlık için Birlik EDS platformu lideri Georges-Armand Ouegnin, başşehir Abidjan'da tertip ettiği basın buluşmasında, Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara'nın 3'şöhretçi yarıyıl adaylığına karşı seferberlik ve eylem çağrısında bulundu.

Basın buluşmasında konuşan Gbagbo sponsoru Fildişi Ulus Cephesi FPI Genel Sekreteri Assoa Adou da tercihleri boykot etmeyeceklerini ancak demokratik ve transparan biçimde yapılması için gayret edeceklerini söyledi.

  • 44 adaydan 4'şöhretin dosyası kabul edildi

Fildişi Sahili'nde Tüzük Komiteyi 31 Ekim'de yapılacak cumhurbaşkanlığı tercihleri için yarışacak adayların listesini 14 Eylül'de açıklamıştı.

Buna göre, tüm tepkilere karşın 3'şöhretçi yarıyılı için aday olmaktan bırakmayan Ouattara'nın dosyası kabul edilirken daha önceki Cumhurbaşkanı Gbagbo ve daha önceki Başbakan Guillaume Soro'nun müracaatları daha evvel karar giydikleri mazeretiyle geri çevrilmişti.

Ouattara'nın yanı gizeme daha önceki Cumhurbaşkanı Henri Konan Bedie, daha önceki Başbakan Pascal Affi Nguessan ve milletvekili Kouadio Konan Bertin'in adaylıkları da onaylanmıştı.

Böylece 44 müracaat içerisinden yalnızca 4 adın 31 Ekim'deki tercihlerde müsabakasına izin çıkmıştı.

  • ECOWAS içinden de ihtar gelmişti

Ouattara'nın 3'şöhretçi yarıyıl adaylığı Batı Afrikalı Devletler Ekonomik Topluluğunun ECOWAS 7 Eylül'deki sıradan doruğunda da gündeme gelmişti.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, Ouattara ve 3'şöhretçi yarıyılına aday olan Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde'yi hedefleyerek, liderlerin misyon müddetlerindeki anayasal kısıtlamalara uymaları gerektiğini vurgulamış, aksi takdirde bunun bölgede politik krize neden olacağı ihtarında bulunmuştu.

  • Ouattara, ilk yarıyılının "sayılmadığını" savunuyor

Cumhurbaşkanı Ouattara martta, partisi RHDP'den 3'şöhretçi yarıyıl için aday olmayacağını açıklamış, bunun üzerine Başbakan Amadou Gon Coulibaly, RHDP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak belirlenmişti.

Coulibaly'nin 8 Temmuz'da hayatını yitirmesinin ardından yeni bir aday arayışına giren RHDP, 29 Temmuz'da Ouattara'yı aday göstermiş, Ouattara da adaylığı kabul etmişti.

Ouattara, cumhurbaşkanının misyon müddetini 2 yarıyılla kısıtlayan tüzük farklılığının, kendisi ikinci yarıyılındayken yapıldığını, dolayısıyla ilk yarıyılının "sayılmadığını" savunuyor.

Muhalefet ise tüzüğe göre Ouattara'nın 3'şöhretçi yarıyıl adaylığının tüzüğe ters olduğunu söylüyor.

Ouattara, 2010'dan beri cumhurbaşkanlığı misyonunda bulunuyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir