Bodrum'da Ezan Gerginliği

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Ezan Sesinden Rahatsız Olan Kadınlar İmama Sözlü Saldırıda Bulundu

Ezan Sesinden Rahatsız Olan Kadınlar İmama Sözlü Saldırıda Bulundu

Muğla'nın Bodrum ilçesinin Torba Mahallesi'nde bulunan bir camide ezan sesinin yüksek olduğunu iddia eden bir grup kadın, imama sözlü saldırıda bulundu.

Mahallenin Torba Camii'nde yüksek sesle ezan okunduğunu idia eoen grup site sakini iddiaya göre cami imamına sözlü saldırıda bulunarak tehdit etti. Olay, ikindi ezanında camiye giden 25 yaşındaki imam Abdullah Ece'nin ezan okuduğu sırada

meydana geldi. Bir anda camiye gelen bir grup kadın ezandan rahatsız olduklarını belirterek cami imamına sözlü saldırıda bulundu.

İmam Ece, yapılan şikayet üzerine ezan sesini kısarak kadınları sakinleştirmeye çalıştı. Sözlü saldırıya devam eden site sakinleri, Ece'yi cami avlusunda tehdit etti. Çevrede bulunan vatandaşlar tarafından kızgın site sakini bir grup bayan camiden uzaklaştırıldı. Sözlü saldırı ve tehdide maruz kalan cami imamı Ece, yapılan saldırının ardından polisi arayarak şikayetçi oldu.

Daha sonra site sakinleri ile birlikte karakola giden cami imamı alınan ifadelerin ardından şikayetini geri çekti. Yaşanan olayla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan imam Abdullah Ece, ikindi ezanı okunurken ezan sesi yüksek olduğu gerekçesi ile tepkiye maruz kaldığını belirtti. İmam Ece, "Camide ikindi namazı vakti, tam ezan okunurken oradaki bayanlardan sekiz, on tanesi bize hakaret etmeye başladı. Neden hakaret ediyorsunuz diye sorduğumda ezanın sesi çok yüksek, dediler. Bende tamam diyerek ezanın sesini kıstım. Daha sonra hakaretler ederek sürekli ağza alınmayacak şeyler söylediler. Bizde sabrettik ve polisi çağırdım. Şikayetçi olduğumu söyledim ama daha sonra dinimiz hoşgörü dini olduğu için şikayetimizi geri aldık" dedi.

Karakoldan ayrıldıktan sonra camiye dönen imam Abdullah Ece, bir grup cemaat tarafından karşılandı. Olaya tepkili olan cemaat camide sabaha kadar nöbet tutacaklarını ifade ederek yaşanan olayı kınadı. Bodrum'da bu gibi olayların sıkça yaşandığını dile getiren sendika üyesi bir vatandaş ezanların susmayacağını ve bayrakların inmeyeceğini kaydetti.

Öte yandan cami önünde cemaat ile bekleyen Ece, can güvenliğinin olmadığını belirterek eski görev yaptığı camiye döneceğini ifade etti. İmam Abdullah Ece'nin Torba Camii'nde ki görevinden ayrılmasının ardından cami yeni bir imam atanana kadar imamsız kalacak.

Haberin Tamamı İçin:

Bodrum'da Ezan Gerginliği

Muğla'nın Bodrum İlçesi Torba Mahallesi'ndeki bir camiden yüksek sesle ezan okunması mahalle sakinlerinin tepkisini çekti

Camiyi üç yıl önce yaptıran Kayserili işadamı Yılmaz Erhal da ezanının yüksek sesle okunması ve camide zikir çekilmesine tepki gösterip, "Üç yıl önce camiyi hayır için yaptırdım. Ben de sürekli burada namaz kılıyorum. Ezan sesini vatandaşlarımız rahatsız olmayacak şekilde kıstırmıştım. Caminin imamı izine gidince yeni gelen vekil imam camide zikir çektirip, ezan okunurken de sesi sonuna kadar açınca böyle bir olay yaşandı" dedi.

Bodrum’un Torba Mahallesi’ndeki Torba Camii imamı Necmi Derdiyok 10 günlük izne ayrılınca Gündoğan Camii’nden vekil imam olarak 25 yaşındaki Abdullah Ece görevlendirildi. Cuma günü ikindi namazından önce yüksek sesle ezan okunduğunu ileri süren mahalle sakinlerinden 8 kadın ve 3 erkek, iddiaya göre camiye gidip rahatsızlıklarını dile getirdi. Tartışmanın ardından imam Abdullah Ece, kendisine hakaret ve tehdit edildiği gerekçesiyle polise başvurdu. Polis, 8 kadın ve 3 erkeği, şikayet üzerine İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürerek ifadelerini almak istedi. Ancak imam Ece’nin şikayetinden vazgeçmesi üzerine site sakinleri ifadeleri alınmadan bırakıldı. İmam Ece, can güvenliği olmadığını iddia ederek Torba’dan ayrılıp Gündoğan Beldesi’ne döndü bugün ise namazları kıldırmak için Torba Camii’ne gelmedi.

YAŞLI VE BEBEKLER VAR

Site sakinlerinden N.K., "Biz 15 yıldır burada oturuyoruz, yapılan cami bize 30 metre mesafede. Daha önce de ezan sesinde oynamalar oluyordu. Uyarınca normal seviyeye indirdiler. Sitede yaşlı ve bebekler var. Hepimiz Müslümanız, dinimizin gereklerini yerine getiriyoruz. Ancak ezan sesini sonuna kadar açmanın tek açıklaması kasıttır. Çünkü bu imamı birkaç kez uyardık, sesi kısacağına daha çok açtı, vatandaşı çileden çıkardı. Tehdit iddiaları doğru değil, ses yüzünden ne diye tehdit edecekmişiz. Asıl o imam bize Müslümanlığımız ile ilgili sorgulayıcı sözler sarf etti" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BodrumMuğlaPoliskadınlarolay
Görüş Bildir