CIA, Türkiye - Suriye Sınırında Cirit Atıyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Evrensel Gazetesi - Cıa Sınırda Cirit Atıyor

Evrensel Gazetesi
 - Cıa Sınırda Cirit Atıyor

İran medyası, Washington’un Suriye politikasını sert dille eleştiren yayınlarına devam ediyor. ABD’li Tarihçi ve Yazar Webster Griffin Tarpley, İran devlet kanalı PressTV’ye yaptığı açıklamada, CIA özel kuvvetlerinin Türkiye-Suriye sınırında cirit attığını söyledi.

PressTV, Washington’un dış politikasına yönelik eleştirileri ile tanınan Tarihçi ve Yazar Webster Griffin Tarpley ile konuştu. Webster Griffin Tarpley, Suriye’de ateşkesin imkansız olduğunu savunduğu değerlendirmelerinde ABD’nin Suriyeli muhalefete silah gönderdiğini “aylarca” bildiklerini söyledikten sonra şu iddialarda bulundu:

“Silahlar, NATO’nun Türkiye’deki İncirlik Üssü üzerinden geliyor, sınıra yakın bölgede de trafik polisi gibi faaliyet gösteren ABD’li CIA özel kuvvetleri ve diğer görevlilerimiz var. Bunun da, silahları muhalefet güçlerine iletebilmek için olduğunu söylüyorlar. Silahları El Kaide’nin en agresif unsurlarına verdiklerini düşünüyorum çünkü bunlar elbette ki Suriye’de faaliyet gösteriyor.”

ABD: TÜRKİYE’YE ASKER GÖNDERDİK

ABD’nin Avrupa’daki silahlı kuvvetlerinden sorumlu komutanı Mark Hertling Türkiye’ye asker gönderdiklerini açıklamıştı. Washington’da yaptığı açıklamada bu askerlerin görevlerinin istihbarat olduğunu belirten Herting Türkiye’nin ihtiyaç duyması halinde tahliye hallerinde kullanılmak üzere asker, helikopter ve benzeri lojistik destekte bulunacaklarını ifade etmişti.

TSK: ABD ASKERİ YOK

Genelkurmay Başkanlığı ise bir açıklama yaparak bu yöndeki iddiaları reddetti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında, Türkiye-Suriye sınırında yaşanan gelişmeler kapsamında Türkiye’ye ABD tarafından asker yollandığının ifade edildiği hatırlatıldı. Açıklamada şöyle denildi: “Dost ve Müttefikimiz ABD Silahlı Kuvvetlerinin 11 Aralık 1980 tarihinde imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması (SEİA) kapsamında İncirlik/Adana’da, 14 Eylül 2011 tarihinde imzalanan protokole göre Kürecik/Malatya’da ve ABD’nin Ankara Büyükelçiliği nezdinde faaliyet gösteren Savunma İşbirliği Ofisi (ODC) Başkanlığında askeri personeli görev yapmaktadır.”

Açıklamada, belirtilen askeri personelin dışında, Suriye’de meydana gelen gelişmeler kapsamında Türkiye’de görevlendirilen ABD askeri personeli ve birliği bulunmadığı ifadelerine yer verildi. (ANKARA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraİranMalatyaNATOSuriyeTürk Silahlı Kuvvetleritahliye
Görüş Bildir