İsmail Hakkı Karadayı Serbest

 > -

Eski Genelkurmay Başkanı Gözaltında

Eski Genelkurmay Başkanı Gözaltında

Eski Genelkurmay Başkanı emekli orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’nın İstanbul’da gözaltında olduğu bildirildi.

Karadayı’nın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

'28 Şubat'ın Genelkurmay Başkanı'na gözaltı

'28 Şubat'ın Genelkurmay Başkanı'na gözaltı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İsmail Hakkı Karadayı gözaltına alındı

İsmail Hakkı Karadayı gözaltına alındı

İsmail Hakkı Karadayı, Çağlayan Adliyesi'ndeki işlemlerin tamamlanmasının ardından polis nezaretinde Ankara'ya hareket etmek üzere Atatürk Havaalanı'na götürüldü. Karadayı, saat 11.30'da adliyeden ayrıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında eski Genelkurmay Başkanlarından emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ifade vermek üzere saat 11.00 sularında polisler eşliğinde Çağlayan Adliyesi'ne getirildi.

Sabah erken saatlerde soruşturmayı yürüten TMK'nın 10. maddesi ile görevli Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin talimatı doğrultusunda Karadayı'nın İstanbul Fenerbahçe Orduevi'nin yanındaki lojmanına polis gönderildi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, yaptığı açıklamada Karadayı'nın evinde arama olmadığını, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gönderdiği talimat gereği ifadesi alınmak üzere Ankara'ya çağrıldığını söyledi. İsmail Hakkı Karadayı, Çağlayan Adliyesi'ndeki işlemlerin tamamlanmasının ardından polis nezaretinde Ankara'ya hareket etmek üzere Atatürk Havaalanı'na götürüldü. Saat 11.10'da adliyeye getirilen Karadayı, saat 11.30'da adliyeden ayrıldı.

AVUKATI: GÖZALTI YOK 'DAVET' VAR

28 Şubat soruşturması kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca ifadeye çağrılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın avukatı Erol Yılmaz Aras, müvekkili hakkında verilen herhangi bir gözaltı ve arama kararı bulunmadığını söyledi.
Karadayı'nın avukatı Aras, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında müvekkili Karadayı'nın Ankara'ya davet edildiğini ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polislerin bu sabah Karadayı'nın kaldığı Fenerbahçe Orduevi'ne giderek daveti sözle ilettiklerini söyledi.

2 polis aracının Karadayı'ya, gözaltı işlemi varmış gibi gitmesini eleştiren ve bu durumu hukuksuz bulduğunu belirten Aras, polislerin Karadayı'ya nezaketli davrandıklarını da söyledi. Polislerin Karadayı'yı davet etmek için lojmana gelmelerinin gereksiz olduğunu da kaydeden Aras, 10 gün önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na, gerekirse müvekkili Karadayı'nın ifade verebileceği yönünde dilekçeyle bir başvuru yaptığını ve buna rağmen polislerin lojmana kadar gelerek davette bulunduğunu da aktardı. Karadayı'nın evinde herhangi bir arama yapılmadığını da belirten Aras, müvekkilinin Ankara'ya götürülmek üzere en yakın havalanına doğru yola çıkarıldığını da bildirdi.

SORUŞTURMADA SONA GELİNDİ

28 Şubat soruşturmasına ilişkin iddianamenin eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın, ifadesinin alınmasının ardından son halini alacağı öğrenildi.
İddianamenin, Karadayı'nın ifadesiyle şekilleneceği ve son halini alacağı belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Gözaltından ilk fotoğraf...

Karadayı ifade verecek

28 Şubat soruşturması kapsamında ifadeye çağrılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Ankara'ya getirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin talimatı doğrultusunda eski Genelkurmay Başkanlarından emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın İstanbul Fenerbahçe Orduevi yanındaki lojmanına polis gönderildi.

Buradan polis eşliğinde geldiği Çağlayan'daki Adalet Sarayı'nda sağlık kontrolünden geçirilen Karadayı, yine geniş güvenlik önlemleri altında Atatürk Havalimanı'na getirildi.

Emekli Orgeneral Karadayı'nın bulunduğu THY ait yolcu uçağı, saat 13.50'de Esenboğa Havaalanı'na indi. Ankara Adliyesi'ne getirilen Karadayı'nın soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısına ifade vereceği öğrenildi.

Bu arada, iddianamenin, Karadayı'nın ifadesiyle şekilleneceği ve son halini alacağı belirtildi.

Ankara Adliyesi'nde güvenlik önlemleri artırıldı

Karadayı'nın, Ankara Adliyesi'ne gelmesi beklenirken, TMK'nın 10. maddesi ile görevli başsavcıvekilliğinin bulunduğu kat, güvenlik gerekçesiyle kapatıldı. Ankara Adalet Sarayı çevresinde de güvenlik önlemlerinin artırıldığı gözlendi.

Karadayı'nın savcılık ifadesine, soruşturmayı yürüten Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin'in yanı sıra, TMK'nın 10. maddesi ile görevli Başsavcıvekili Murat Esen'in de katılması bekleniyor.

Karadayı'nın avukatı: Gözaltı kararı yok

İsmail Hakkı Karadayı'nın avukatı Erol Yılmaz Aras ise müvekkili hakkında herhangi bir gözaltı ya da arama kararı bulunmadığını belirterek ''Şüpheli sıfatıyla ifade verilmek üzere Ankara'ya yapılan bir davet var" dedi.

Bozdağ: Adli süreç devam ediyor

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Karadayı'nın ifadeye çağrılmasıyla ilgili, ''Devam eden adli bir süreç. Adli süreç devam ettiği için şimdi işin özüne dair bir yorum yapmamız doğru olmaz. Süreci hep beraber görmekte fayda var'' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de ''Türkiye normalleşirken, daha güçlü demokrasiye doğru yol alınırken geçmişte yaşanmış olan demokrasi ve hukuk dışı uygulamaların hesabının sorulmaması mümkün değildir'' diye konuştu.

28 Şubat soruşturması

''Postmodern darbe'' olarak da adlandırılan 28 Şubat'a ilişkin soruşturma, Ankara Barosu'na kayıtlı avukat Yunus Akyol'un suç duyurusunun ardından başlatıldı.

TMK'nın 10. maddesiyle görevli Ankara cumhuriyet savcıları Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ilk gözaltılar 12 Nisan 2012'de gerçekleştirildi.

28 Şubat soruşturmasında bugüne kadar emekli Orgeneraller Çevik Bir, Fevzi Türkeri, İlhan Kılıç, Hikmet Köksal, Ahmet Çörekçi, Çetin Doğan, Teoman Koman; Korgeneraller Yıldırım Türker, Tevfik Özkılınç, Mustafa Bıyık ile emekli Korgeneral, MHP Milletvekili Engin Alan ve eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün de aralarında bulunduğu 62 zanlı tutuklandı.

Demirel ve Karadayı hakkında suç duyurusu

28 Şubat süreciyle ilgili dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hakkında, Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Ankara Şube Başkanı Abdurrahman Çeliker'in de aralarında bulunduğu 3 kişi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

Soruşturma kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral Çevik Bir de Karadayı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, İsmail Hakkı Karadayı'yı, 25 Haziran 2012'de Dolmabahçe Sarayı'nın yönetim binasında dinlemişti.

Karadayı, komisyon üyelerine, ''28 Şubat'ın bir darbe dönemi olmadığını, ancak sonrasında ne olduğunu bilmediğini'' söylemişti.

ANKARA/İSTANBUL - AA

Haberin Tamamı İçin:

Karadayı İfade Vermek İçin Ankara Adliyesi'nde

Eski Genelkurmay Başkanı 28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Polisler sabah saatlerinde 28 Şubat döneminin Genel Kurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın kaldığı Fenerbahçe Orduevi'ndeydi.

Emniyet ekipleri yaklaşık 4 saat burada kaldı.

İsmail Hakkı Karadayı daha sonra İstanbul Adalet Sarayı'ndaki adli tıp tabipliğinde sağlık kontrolünden geçirildi.

İstanbul'daki sağlık kontrolünün ardından Ankara Adliye'sine geldi.

Karadayı, ardından polis nezaretinde İstanbul Atatürk Havalimanı'na götürüldü.

Bu arada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine Karadayı hakkında gözaltı kararı da çıkarıldı.

28 Şubat Dönemi ile ilgili savcıya ifade vermek üzere Ankara Adliyesi'ne geldi.

Soruşturma kapsamında 62 kişi tutuklanmış bazı isimlerin de ifadesine başvurulmuştu.

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklu bulunan dönemin Genelkurmay 2'inci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Bir, Karadayı’nın Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu’nda söylediği “Batı Çalışma Grubu’ndan (BÇG) haberim yok” sözlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtmiş ve "Yapılan icraatlardan haberinin olmadığı düşünülemez " ifadesini kullanmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

İsmail Hakkı Karadayı'nın İfade Verme Süreci Tamamlandı

Genelkurmay eski Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın ifade verme işlemi tamamlandı. Ankara Adliyesi'nde yapılan ifade alma işlemi 3.5 saat sürdü.

Haberin Tamamı İçin:

Karadayı İçin Tutuklama İstemi

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Karadayı, savcılık ifadesinin ardından tutuklanması istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

ANKARA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, savcılık ifadesinin ardından tutuklanması istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Karadayı, ifadesi alınmak üzere polis nezaretinde saat 14.30'da Ankara Adliyesi'ne getirildi.

Karadayı'nın ifadesini soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili ve TMK'nın 10. maddesiyle görevli Başsavcıvekili Murat Esen aldı. İsmail Hakkı Karadayı'nın ifade verme işlemi yaklaşık 4,5 saat sürdü.

İfadesinin ardından tutuklanması istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen Karadayı, nöbetçi hakim tarafından sorgulanacak.

Haberin Tamamı İçin:

Karadayı Serbest Bırakıldı

Mahkeme Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'yı serbest bıraktı.

Mahkeme Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'yı serbest bıraktı.

AYRINTILAR GELİYOR...

Haberin Tamamı İçin:

Karadayı Serbest

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın ifade alma işlemi sona erdi

Eski Genelkurmay Başkanı emekli orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, 28 Şubat soruşturması kapsamında İstanbul’da gözaltına alındı. Uçakla Ankara'ya getirilen Karadayı havaalanından adliyeye Genelkurmay’a ait olduğu öğrenilen sivil bir araçla getirildi. 83 soru sorulan ve yaklaşık 4 saat ifade verdikten sonra mahkemeye sevk edilen Karadayı serbest bırakıldı.

Haberin Tamamı İçin:

İsmail Hakkı Karadayı Serbest

28 Şubat şoruşturması kapsamında, savcılık sorgusunun ardından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında eski Genelkurmay Başkanlarından emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın İstanbul Fenerbahçe Orduevi yanındaki lojmanına polis gönderildi.

Karadayı, soruşturmayı yürüten TMK'nın 10. maddesi ile görevli Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin talimatı doğrultusunda polis nezaretinde saat 14.30'da Ankara Adliyesi'ne getirildi.

Karadayı'nın ifadesini soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili ve TMK'nın 10. maddesiyle görevli Başsavcıvekili Murat Esen aldı.

İsmail Hakkı Karadayı'nın ifade verme işlemi yaklaşık 4,5 saat sürdü.

Karadayı, savcılık ifadesinin ardından tutuklama istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Yaklaşık 2 saat nöbetçi hakim tarafından sorgulanan İsmail Hakkı Karadayı'nın, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verildi.

83 soru yöneltildi

Bu arada İsmail Hakkı Karadayı'nın avukatı Erol Aras, Karadayı'nın onayı olmadan böyle bir yapılanmanın (Batı Çalışma Grubu-BÇG) oluşturulamayacağı düşüncesiyle tutuklamaya sevk edildiğini bildirdi.

Aras, adliye önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, müvekkiline, soruşturmayı yürüten savcılar tarafından 83 soru yöneltildiğini ifade etti.

Mahkemede, Karadayı'nın haberi olmadan yapılanmanın (BÇG) kurulduğu yönünde savunma yapacaklarını belirten Aras, ''Herhangi bir imza, paraf, yasal belge olmamasına rağmen, Genelkurmay başkanının haberi olmadan bu tür yapılanmanın olamayacağı düşüncesiyle tutuklamaya sevk edildi'' dedi.

GÜN BOYU GELİŞMELER

"Evinde arama yok"

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "İsmail Hakkı Karadayı'nın evinde arama yok. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gönderdiği talimat gereği ifadesi alınmak üzere Ankara'ya çağrılması söz konusu" dedi.

Avukatı: "Evine iki araba polis gelmese hoş olurdu"

Karadayı'nın avukatı Erol Yılmaz Aras ise Karadayı'nın evine gelen polislerin ilk anda yazılı bir evrak göstermediğini belirterek, hakkında bir gözaltı kararı olmadığını, evinde arama yapılmadığını söyledi. Aras, "Şüpheli sıfatıyla ifade verilmek üzere Ankara'ya yapılan bir davet var. Tabii burada biz daha önce kendilerine böyle bir durumda gelebileceğimizi bildiren yazılı bir beyanda bulunmuştuk. Vekaletimizi sunup. Bu şekilde sabahın bir saatinde iki arabayla gelinmese hoş olurdu. Biz kendisini hazır edebilirdik" dedi.

Ankara'ya götürüldü

Fenerbahçe Orduevi'ndeki lojmanından İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri nezaretinde Çağlayan'daki Adalet Sarayı'na götürülerek burada, yaklaşık 20 dakika sağlık kontrolünden geçirilen Karadayı, geniş güvenlik önlemleri altında Atatürk Havalimanı'na götürüldü. Karadayı'nın bineceği THY ait uçak, basın mensuplarının görüntü almasını engellemek için apronda boş bir alana çekildi. THY'nin saat 13.00'teki uçağında rezervasyonu görülen Karadayı, THY'nin 15 dakika kadar geç havalanan saat 12.00 uçağıyla Ankara'ya götürüldü.

Ankara Adliyesi hareketlendi

Karadayı'nın, Ankara Adliyesi'ne gelmesi beklenirken, TMK'nın 10. maddesi ile görevli başsavcıvekilliğinin bulunduğu kat, güvenlik gerekçesiyle
kapatıldı. Ankara Adalet Sarayı çevresinde de güvenlik önlemlerinin artırıldığı gözlendi. Karadayı'nın savcılık ifadesine, soruşturmayı yürüten Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin'in yanı sıra, TMK'nın 10. maddesi ile görevli Başsavcıvekili Murat Esen'in de katılması bekleniyor.

Komisyonda "darbe dönemi değildir" demişti

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, İsmail Hakkı Karadayı'yı, 25 Haziran 2012'de Dolmabahçe Sarayı'nın yönetim binasında dinlemişti. Komisyon üyelerine, "Her şeyin bir sebebi vardır" diyen Karadayı, süreçte Türkiye'de bazı yerlerde rejim karşıtı, bölücü içerikli beyanatların ortaya çıktığını, kamuoyunda rahatsızlık oluştuğunu anlatarak, Sincan'daki Kudüs gecesinin Filistin halkına destek yönünden çıkıp, rejim karşıtı olaylar haline döndüğünü belirtmişti. Sincan'da tankların yürüyüşünden haberi olmadığını söyleyen Karadayı, şu ifadeleri vermişti:

"28 Şubat bu durumda nedir, ne değildir. Sizin takdirlerine bırakıyorum. Yani inanın, 28 Şubat'ı çok özet olarak anlattım. Başında, yani Genelkurmay Başkanı olarak size çok samimi söylüyorum. Objektif olarak olayları olduğu gibi anlatmaya çalıştım. Bunlar artık sizin takdirlerinize bağlı. Şunu söylüyorum: 28 Şubat bir darbe dönemi değildir, ama ondan sonra ne oldu, onu bilemiyorum. Ben 8 ay sonra da emekliye ayrıldım, dört senemi doldurdum. 'Postmodern darbe' ifadesini kullanan fevkalade aptalca bir ifade kullanmıştır. Hani bazı insanlar vardır, ileri çıkmak, önde görünmek şeyi... Bunu kim çıkarttı, nereden çıkarttılar hala hayıflanırım ve üzülürüm."

Çevik Bir şikayetçi olmuştu

Soruşturma kapsamında geçen yıl Nisan ayında tutuklanan emekli Orgeneral Çevik Bir, tutuklanmasının ardından soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe vererek, Karadayı'dan şikayetçi olmuştu.

HÜKÜMETTEN AÇIKLAMALAR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de, 28 Şubat soruşturması kapsamında eski Genelkurmay Başkanlarından emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın ifadeye çağrılmasıyla ilgili, "Türkiye normalleşirken, daha güçlü demokrasiye doğru yol alırken, geçmişte yaşanmış demokrasi ve hukuk dışı uygulamaların hesabının sorulmaması mümkün değildir" açıklamasında bulundu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da, Karadayı'nın ifadeye çağrılmasıyla ilgili, ''Devam eden adli bir süreç. Adli süreç devam ettiği için şimdi işin özüne dair bir yorum yapmamız doğru olmaz. Süreci hep beraber görmekte fayda var'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBaşbakan YardımcısıBekir BozdağDarbeDiyetFenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüFilistinGenelkurmay BaşkanıHüseyin Avni MutluİstanbulMilliyetçi Hareket PartisiPolisSüleyman DemirelTürk Hava YollarıTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir