Başbakan, Saygun'un Ailesini Aradı

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Saygun'a Tahliye Kararı Ardından Kızı Konuştu

Yargılandığı Balyoz Planı davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan ve sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilen emekli Orgeneral Ergun Saygun’un kızı Ece Saygun, babasının tahliyesini geceyarısı öğrendi. Oldukça sevinçli olduğu gözlenen Ece Saygun, verilen karar ile ilgili olarak, “Babam yarın uyanacak ve ben ona diyeceğim ki; ‘Tosun paşam özgürsün artık” dedi.

Babasının yattığı Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde bekleyen Ece Saygun, haberi televizyonlardan öğrendiğini ifade ederek, büyük sevinç yaşadığını kaydetti. Duygularını aktaran Saygun, “Yani ilk duyduğumda Cemal Süreyya’nın şiiri geldi aklıma ‘Özgürlüğün geldiği gün, o günü görmek yasak’. Babam şu anda yoğun bakımda uyutuluyor. Bugün yaklaşık 10 saat süren bir ameliyat geçirdi. Yarın yavaş yavaş uyandırmaya başlayacaklar. Nasıl bekleyeceğim bilmiyorum. İnşallah gözlerini açacak ve ben ona diyeceğim ki tosun paşam özgürsün artık. Birlikte boğazı seyredeceğiz. Çok garip bir duygu içerisindeyim şu an. Babama bunu söyleyemeyeceksem hiçbir anlamı yok. Şu an en büyük duam babamın yarın gözlerini açması. Tahliye kararıyla ilgili belge henüz elime ulaşmadı. Ağabeyim cezaeviyle görüşüyor. Oraya faks gitmiş. Birazdan ceza infaz kurumu memurları gelip tahliye işlemlerini gerçekleştirecek. Babam yarın gözlerini açsa bile bir ay daha hayati riski devam edecek. Zaten bizim tahliye olmamıza imkan yok en azından kapısında jandarma durmayacak, gardiyanlar olmayacak.” Şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Ergin Saygun Tahliye Edildi

Ergin Saygun Tahliye Edildi

Balyoz davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Orgeneral Ergin Saygun'un sağlık sorunları sebebiyle tahliyesine karar verildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen kararda, Saygun'un, yeni gelişen "protez kapak infektif endokardit" tablosunun cezaevi koşullarında kalması halinde hayati tehlike yaratacağı, acil tedavi gerektiren bir durum olduğu, hastanede yatarak tedavisine devam edilmesinin uygun olduğu, tedavi süresince hayatını tek başına idame ettiremeyeceği yönündeki Adli Tıp Kurumu kararının etkili olduğu belirtildi.

Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi önünde gazetecilere açıklama yapan Ergin Saygun'un kızı Ece Saygun, mahkemenin kararının kendilerine tebliğ edildiğini kaydederek, "Babamın tahliyesiyle ilgili kararı imzaladım. Kimliğini verdiler. Cezaevinde kalan bir miktar parası varmış, onu verdiler" dedi.

Tebligatı yapmaya kimlerin geldiğinin sorulması üzerine Ece Saygun, cezaevi infaz kurumu yönetiminden geldiklerini ifade ederek, şöyle konuştu: "Karar, iki sayfalık bir karar. İmza yetkisi bende olduğu için tahliye evraklarını ben imzaladım. Şu anda o uyansın da söyleyelim derdindeyiz. Çok kısa sürdü. İmzaladık ve bitti. Büyük ihtimalle jandarma çekilecek. Sabah hastane yönetimi geldiğinde de buradaki odayı boşaltacağız. Teknik ve hukuki boyutlarını bilmiyorum ama tahliye oldu. Kimliğini, parasını her şeyini aldım. Şu anda bir tek cezaevindeki eşyaları kaldı."

Haberin Tamamı İçin:

Ergin Saygun'un Tahliyesinin Detayları

''Balyoz Planı'' davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan ve dün kalp ameliyatı geçiren emekli Orgeneral Ergin Saygun ile ilgili Adli Tıp raporunun dün saat 14.30'da mahkemeye ulaştığı ve gece saat 01.00'de tahliye kararı verildiği anlaşıldı.

İstanbul- İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından yazılan tahliye kararında, Saygun'un avukatı Sedat Küçükyılmaz'ın 25 Aralık 2012'de sağlık gerekçeli tahliye talepli dilekçesinin incelendiği ve Adli Tıp Kurumu'ndan Saygun'un sağlık durumuyla ilgili rapor istendiği hatırlatılarak, kurumun 3. İhtisas Kurulu'nun 6 Şubat'ta hazırladığı raporun dün saat 14.30'da mahkemeye ulaştığı bildirildi.

''İyileşinceye kadar..''

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 16/2. maddesinde, ''Hapis cezasının infazı, mahkumun hayatı için kesin bir tehlike teşkil ediyorsa mahkumun cezasının infazı, iyileşinceye kadar geri bırakılır'' şeklinde bir düzenleme bulunduğu ve aynı kanunun 116/1. maddesi gereğince 16. maddenin tutuklular hakkında da uygulanabileceği belirtilen kararda, 21 Eylül 2012'de nihai karar vererek dosyadan el çeken mahkemece, ilk olarak bu taleple ilgili mahkemenin mi yoksa Yargıtay Ceza Dairesi'nin mi yetkili olduğuna yönelik bir değerlendirme yapıldığı ifade edildi.

Kararda, dava dosyasının gerekçeli kararının tebligat aşamasında olması nedeniyle halen mahkemede bulunması, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesinin zaman alacak olması, rapor kapsamına göre yaşam hakkının söz konusu olması ve bu yönde verilecek kararın esas hakkındaki nihai kararı etkilemeyecek olması gerekçeleriyle, mahkemece karar verilebileceği sonucuna varıldığı dile getirildi.

''Tedaviden sonra yeni rapor''

Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu'nun ''hayati tehlike'' kararı nedeniyle, Saygun hakkında Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 116/1 ve 16/2-3 maddeleri gereğince tutuklama infazının ertelenmesine hükmedilen kararda, tedavinin tamamlanması süreciyle ilgili de şu ifadeler yer aldı:

''Hükmen tutuklu sanığın tedavisinin hastanede tamamlanmasını müteakip ceza infaz kurumu şartlarında (cezaevi) kalmasının, hayatı için kesin bir tehlike teşkil edip etmeyeceği konusunda tekrar Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu'ndan rapor alınarak tutuklama müzekkeresinin infazının ertelenmesinin devam edip etmeyeceğinin değerlendirilmesine,Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne müzekkere yazılarak, hükmen tutuklu sanığın yatarak tedavisini tamamlamasını müteakip Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınmak üzere tüm hastane evraklarının mahkememize gönderilmesinin, başka bir hastaneye sevk edilmesi halinde mahkememize bilgi verilmesinin istenilmesine, 1 yıl içerisinde yatarak tedavisinin tamamlanmaması halinde 5275 sayılı kanunun 16/3. maddesi gereğince 1 yıllık sürenin sonunda Adli Tıp Kurumu'ndan tekrar rapor alınmasına karar verildi.''

Yurt dışına çıkış yasağı

Sanık Saygun'un yatarak tedavisinin sona ermesi halinde kalacağı adresinin derhal mahkemeye bildirilmesine de hükmedilen kararda, Saygun'un yatarak tedavi gördüğü hastanede ve tedavisinden sonra kalacağı evinde, mahalli güvenlik görevlileri tarafından izlenmesine ve düzenlenecek izleme raporlarının aylık olarak mahkemeye gönderilmesine de karar verildi.

Kararda, Saygun için yurt dışına çıkış yasağı konulduğu da belirtilerek, Saygun'un karardaki yükümlülükleri yerine getirmemesi durumunda hakkında çıkarılan infazın ertelenmesi kararının geri alınacağı uyarısı da yer aldı.

Erdoğan'dan Saygun'a telefon

Tayyip Erdoğan, dün akşam saatlerinde Saygun’un kızı Ece Saygun’u telefonla aradı. Tüm aileye geçmiş olsun dileklerini ileten Erdoğan, en kısa sürede Ergin Saygun’a şifa diledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Balyoz DavasıBaşbakanİstanbulRecep Tayyip ErdoğanYargıtaytahliye
Görüş Bildir