Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erdoğan, Hollanda Başbakanı'nı Kıskandı!

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Erdoğan, Hollanda Başbakanı'nı Kıskandı!

Erdoğan, Hollanda Başbakanı'nı Kıskandı!

Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Başbakanlık Merkez Bina'daki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Sözlerine, Hollanda heyetini Ankara'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek başlayan Başbakan Erdoğan, ilkbaharda Hollanda'ya iadeiziyaret yapmayı planladığını söyledi.

Hollanda Başbakanı Rutte ile görüşmelerinin oldukça verimli geçtiğini ifade eden Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin 400'üncü yıl dönümünün yaşandığı süreçte, ülkeler arasındaki üst düzey ziyaretlerin artmasının önemine değindi.

Erdoğan, 2011'de 7 milyar avroya ulaşan iki ülke arasındaki ticaret hacminin, 2012'nin ilk 7 ayındaki sonuçlara göre 4 milyar avro düzeyinde seyrettiğini belirterek, 'Temenni ediyorum ki şu kalan süre içinde bu yılı en az zararla kapatırız diyorum iki ülke açısından' diye konuştu.

Türkiye'de 2 bin Hollanda firması faaliyette-

Türkiye'de 2 bin Hollanda firmasının faaliyette bulunduğunu kaydeden Erdoğan, 'Adeta Almanya ile Hollanda arasında şirketler silsilesinin yarışı var. Almanya'nın 4 bin civarında firmasının Türkiye'de yatırımı var. Hollanda'nın 2 bin firmasının Türkiye'de yatırımının olması gerçekten anlamlı' değerlendirmesinde bulundu.

Hollanda'da 400 bin Türk vatandaşının yaşadığını hatırlatan Erdoğan, Fransa'da 500 bin, Almanya'da da 3 milyon civarında soydaşın bulunduğunu kaydetti. Erdoğan, 'Toplam 500 milyon içinde, sadece bu üç ülkede 4 milyon vatandaşımız var. Zaten Avrupa Birliği'nde aslında varız. Hollanda'nın bize Avrupa Birliği konusundaki desteğini bundan sonraki süreçte de artırarak devam edeceğine inanıyorum' ifadesini kullandı.

Hollanda Başbakanı Rutte'nin beraberinde yüze yakın işadamıyla Türkiye'ye geldiğine dikkati çeken Erdoğan, yarın İstanbul'da işadamları forumu düzenleneceğini belirtti.

NATO müttefiki olan Türkiye ve Hollanda'nın, çeşitli uluslararası örgütlerde de işbirliği halinde olduğunu söyleyen Erdoğan, Hollanda'da yaşaşan Türkler'in, Hollanda halkı ile uyum içinde yaşadığını vurguladı. Hollanda'nın da Türk vatandaşlarına bakışının çok farklı olduğunu gördüklerini dile getiren Erdoğan, 'Bunu hissediyoruz, görüyoruz. Gerek siyasi noktada aldıkları temsil yetkisiyle çok iyi konumdalar, gerekse demokratik anlamda kendilerine verilen yetkiler, hak ve özgürlükler noktasında çok iyi konumdalar. Temennimiz bunun daha iyi noktaya gelebilmesidir' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacmini geliştirmenin yanı sıra siyasi, kültürel noktalarda ve bölgesel sorunların aşılmasında da iki ülke arasındaki dayanışmanın devam edeceğini bildirdi.

Konuk Başbakan ile Suriye konusunu da değerlendirme fırsatı bulduklarını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

'BM'de bu konuya ne gibi yaklaşımımız olabilir, bunları değerlendirme fırsatımız oldu. Bütün bunların yanında da yine özellikle şu anda Hollanda'nın Türkiye'ye yönelik bakışında gerek gemi inşa sanayinde müşterek ne gibi adımlar atabiliriz, uçak sanayinde ne gibi müşterek adımlar atabiliriz, finans sektöründe yine Türkiye'ye girmek arzusunda olana bir Hollanda bankasına yönelik ne gibi adımlarımız olabilir. Savunma sanayiinde ne gibi adımlar atabiliriz. Bunları konuşma, değerlendirme fırsatını bulduk.'

Enerji sektörüyle ilgili Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile Shell'in ne gibi girişimlerde bulunabileceğiyle ilgili Shell Yönetim Kurulu Başkanı'nın Türkiye'yi kısa bir süre önce ziyaret ettiğini ifade eden Erdoğan, 'Kendileriyle görüşmelerimizi yapmıştık. Bu alanda da yoğun bir çalışmanın içine bakan arkadaşlarımız girmek suretiyle inşallah burada da hayırlı neticeler alacağız. Gerek Akdeniz'de gerek Karadeniz'de yapılabilecek yatırımların olabileceğine inanıyoruz' diye konuştu.

'Çok genç, kıskanıyorum'-

Ortak basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında 'havacılık ve uzay alanında inovasyon ve işbirliği mutabakatı' imzalandı. Anlaşmaya Türkiye adına Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım imza koydu.

Başbakan Erdoğan, basın toplantısının ardından, Hollanda Başbakanı Rutte'yle tokalaşma fotoğrafı çektirirken, Rutte'yi göstererek, 'Çok genç, kıskanıyorum' esprisi yaptı.

Sorular-

Toplantıda açıklamaların ardından, önce Hollandalı ardından Türk gazetecilerin soruları yanıtlandı.

'Hollanda AB ülkeleri arasında ilk kez Türk iş adamlarına vizeyi kaldıran bir ülke. Türkiye olarak siz de Hollanda gibi dostlarınız vasıtasıyla AB'ye yönelik neler yapmak istiyorsunuz' sorusuna Başbakan Erdoğan, şu yanıtı verdi:

'Bu konuda Türkiye olarak bizim yaklaşımımız şu: Bildiğiniz gibi Avrupa Birliği'nde şu anda AB ile yakından uzaktan alakası olmayan Latin Amerika ülkeleri dahi adeta Schengen vizesi kullanır gibi rahatlıkla girip çıkabiliyorlar. Türkiye, müzakereci bir ülke olduğu halde şu anda hala vize muafiyetinden istifade edemiyor. Bu konuyu Avrupalı bütün birlik üyesi dostlarımıza hep anlattık, anlatıyoruz. Öyle zannediyorum ki bu iş aşılacak ama bizi biraz yoruyorlar, terletiyorlar.'

Hollanda'nın AB sürecinde Türkiye'yi her zaman desteklediğini, bu konuda da destekleyeceğine inandığını dile getiren Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

'Bizim Hollandalı dostlarımıza yönelik vize konusunda bir zorlaştırma olmadığı gibi aramızda şöyle bir olumlu yan var. Çifte vatandaşlıkta Hollanda ile Türkiye arasında bir sıkıntı yok. Mesela Almanya ile çifte vatandaşlık konusunda geçmişte sıkıntı yoktu ve 700 bin soydaşımız Alman vatandaşı da olabildi. Ama ondan sonra bir engel koydular maalesef 2 milyon 300 bin insanımız şu anda hala bunun mücadelesi içinde. Fransa'da da aslında vatandaşlık noktasında sorun yok. Orada bizimkilerde sorun var. Çünkü bizimkiler vatandaş olmak istemiyor. 100 bin civarında orada Türk'ün aynı zamanda Fransa vatandaşlığı var. Hollanda'da böyle bir sorun yok. Bizde bir sorun yok. İsteyen Hollandalı dostumuzu biz vatandaş yapabiliriz yeter ki teröre vesaireye bulaşmamış olsun.'

Toplantıya, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik de katıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAlmanyaAnkaraAvrupa BirliğiBaşbakanBinali YıldırımBirleşmiş MilletlerFransaİstanbulNATOÖmer ÇelikSuriyeTaner YıldızUzayZafer Çağlayan
Görüş Bildir