Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD'den Türkiye'ye Suriye Cevabı

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

En İyi Yol Askeri Harekât Değil

En İyi Yol Askeri Harekât Değil

ABD Yönetimi, Ankara’nın Suriye’deki kimyasal silahların imhası konusunda başlayan yeni sürece yönelik eleştirilerine yanıt verdi ve Amerikan Dışişleri Sözcüsü, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun iddiasının aksine yeni girişimin kozmetik bir süreç olmadığını ve Suriye için en iyi yolun askeri harekât olmadığını söyledi.

ANKARA ve Washington’ın Suriye’deki politika farklılığı, iki tarafın kamuoyu önünde karşılıklı mesajlaşmasına kadar uzandı. ABD ve Rusya’nın Suriye’de bir savaşın önüne geçmek için ortaklaşa başlattıkları Esad Rejimi’nin elindeki kimyasal silahların imhasına yönelik girişimin Ankara’da eleştiriyle karşılanmasının ardından, ABD Yönetimi Türklere yanıt verdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun bu girşimi “kozmetik” olarak değerlendirmesinin ardından ABD Dışişleri Sözcüsü Marie Harf, “Türk Hükümeti’nin bunu nasıl karakterize ettiğini bilmiyorum ama bu kozmetik bir süreç değil” derken, “Bölgesel istikrar için uzun vadede en iyi şey askeri harekât düzenlemek değil” diye konuştu.

HER ZAMAN GÖRÜŞÜYORUZ

Günlük basın toplantısında ABD’nin yeni Suriye girişimiyle ilgili Ankara’dan gelen eleştirilerin Türk-Amerikan ilişkilerine nasıl yansıdığı yönündeki bir soruyu yanıtlayan Harf şöyle konuştu: “Bakan Kerry, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile her zaman görüşüyor. Birincisi, bölgesel istikrar için uzun vadede en iyi şey, Esad’ı silahlarını kullanmaktan caydırmak için askeri harekât düzenlemek değil, bu silahları yok etmek. Bu bölgesel güvenlik için en iyisi. Ama aynı zamanda askeri harekât seçeneğinin de masada kalacağını net bir şekilde söyledik. Önümüzdeki günlerde bu teklifin gerçek, güvenilir bir yol olup olmadığını göreceğiz. Burada zorluklar olduğu da belli. Bölgedeki Türkiye gibi müttefiklerimizle beraber çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü onların (Türklerin) burada birçok risk taşıdığı açık.”

TEK YOL SİYASİ ÇÖZÜM

Harf, Ankara’nın dile getirdiği, bu silahları yok etmenin Suriye’deki sorunu çözmeye yetmeceği yönündeki eleştiriyi ise şöyle yanıtladı: “Kimyasal silahların imhasının Suriye’deki ihtilafı sona erdirmeyeceğini biz de kabul ediyoruz. Biz Suriye’deki ihtilafı Suriye halkının yararına olacak şekilde sona erdirmenin tek yolunun siyasi bir çözüm olduğuna inanıyoruz. Siyasi bir çözüme ulaşmak için Cenevre 2 sürecine de bu yüzden yatırım yapıyoruz.

Haberin Tamamı İçin:

ABD'den Türkiye'ye Suriye Cevabı

Suriye'nin elindeki kimyasal silahları teslim etme teklifinin 'oyalama taktiği' olduğunu düşünen Türkiye'ye ABD'den 'en iyi yol askeri operasyon değil' cevabı geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Suriye 'nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne (CWC) katılma isteğine ilişkin talebini BM Genel Sekreterliği'ne iletmesiyle ilgili olarak "Bu eylem, şu anda Cenova'daki konuştuğumuz türden bir eylemin yerine geçemez" dedi.

Harf, günlük basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Cenova'da, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi ile görüştüğünü kaydetti. Kerry'nin ayrıca , Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmed el-Carba ve Özgür Suriye Ordusu Yüksek Aseri Konseyi Başkan Selim İdris ile ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptığını belirten Harf, bu konuşmalarında Kerry'nin Cenevre'deki görüşmelerde somut taahhütler aradığını ve ABD Başkanı Barack Obama'nın askeri eylem tehdinini de masada kalmayı sürdürdüğünü aktardığını dile getirdi.

Rusya 'nın teklifiyle ilgili sürecin, Cenova görüşmeleri, BM Güvenlik Konseyi ve P5 ülkelerinin New York'taki toplantısı şeklinde üç ayakta yürütüldüğünü ifade eden Harf, Suriye'nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne (CWC) katılma isteğine ilişkin talebini BM Genel Sekreterliği'ne iletmesiyle ilgili olarak da "Bu eylem, şu anda Cenova'daki konuştuğumuz türden bir eylemin yerine geçemez. CWC önemli ama bu, kendilerinin kimyasal silah stoklarını teyit etmek ve tamamen yok etmek için bizim ve Ruslarla çalışmanın yerini alamaz ve bunu oyalama taktiği olarak kullanmamalılar" dedi.

Harf, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in New York Times'da yer alan, kimyasal silahlardan Suriyeli muhaliflerin sorumlu olduğuna yönelik sözlerinin sorulması üzerine, "Biz Putin ve Cenova'daki ekipleri dahil Rusların, sadece sözler değil eylemler konusunda da ilerlemelerini bekliyoruz" dedi ve Esed rejimi dışında birilerinin kimyasal silah kullandığına dair her söylemi "absürt" olarak nitelendirdi.

Washington Post'ta yer alan CIA'in muhaliflere yönelik yardımını artırmakta olduğuna yönelik haberlerin sorulması üzerine de Harf, muhalefete yardımları konusunda ekleyebileceği yeni bir durum olmadığını kaydetti. Harf, "Zaman zaman ölümcül olmayan yardımları siyasi ve askeri kanada artırdığımızı söylemiştik. Bu hafta da ekiletişim araçları şeklinde ölümcül olmayan ek ekipman gönderdik" dedi.

Harf, bu sürece katılımının Esed'in yönetimini meşrulaştırıp meşrulaştırmadığına yönelik soru üzerine, Esed'in Suriye'nin geleceğinin bir parçası olamayacağına yönelik pozisyonlarının değişmediğini vurguladı.

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ

Harf, "Türkiye'nin müdahaleden yana olduğu ve bu nedenle yeni diplomatik sürecin ABD-Türkiye ilişkilerini nasıl etkilediğine" yönelik soru üzerine, ABD olarak Türkiye ile çok yakın ilişkilerinin olduğunu ve Kerry'nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile sürekli konuştuğunu söyledi.

Bölgenin uzun süreli güvenliği için en iyi şeyin, sadece Esad'ı kimyasal silahları kullanmaktan caydırmak için askeri eylemde bulunmak değil, bu silah stoklarını yok etmek olduğunu belirten Harf, aynı zamanda askeri eylemin de hala masada durduğunu belirttiklerini hatırlattı.

Harf, "Bu birkaç gün (Cenova'da) teklifin, ilerleme sağlamada gerçek ve güvenilir olup olmadığını görmek için görüşmeler yapacağız. Türkiye gibi (kimyasal silah konusunda) yüksek riske sahip bölgedeki müttefiklerimizle çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Kimyasal silahları yok etmenin Suriye'deki çatışmaları sonlandırmayacağı noktasında Türkiye ile aynı düşündüklerini ifade eden Harf, bunun siyasi çözümle olabileceğini kaydetti.

(aa)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBarack ObamaBeşer EsadBirleşmiş MilletlerRusyaSuriyeVladimir Putin
Görüş Bildir