Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

E-Kitaplar Enflasyon Sepetinde

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

E-Kitaplar Enflasyon Sepetinde

E-Kitaplar Enflasyon Sepetinde

İngiliz Ulusal İstatistik Bürosu, kullanımı giderek artan e-kitapların enflasyon sepetine katılmasına karar verdi.

İlk erotik gerilimleri e-kitap olarak yayınlanmamış olsaydı dünya E. L. James ve Grinin Elli Tonu’ndan haberdar olmayabilirdi. İngiliz kamu istatistikçileri de James’in okurları arasındaydı belli ki: Dijital kitap satışlarındaki artışı dikkate alan istatistikçiler e-kitapların yıllık enflasyon oranının hesaplanmasında kullanılan enflasyon sepetine sokulmasını kararlaştırdı.

İngiliz Ulusal İstatistik Bürosu’ndan (ONS) yapılan açıklamada kitapları dijital formda okumayı seçen okur sayısının giderek arttığı hatırlatılarak Amazor’un Kindle’ı ve Kobo eReader gibi aygıtlarda okunan e-kitapların “önemli ve giderek büyüyen piyasa” oluşturduğuna dikkat çekildi.

Nielsen ve Kantar Worldpanel araştırma şirketlerinin verilerine göre, İngiltere’de e-book satışları 2012’de bütün kitap satışlarının hacim anlamında yüzde 13-14’ünü, değer anlamında ise yüzde 6-7’sini oluşturdu.

İngiltere’de önümüzdeki 12 ay boyunca hayat pahalılığını ölçmek üzere kullanılacak olan yeni mal sepeti aynı zamanda tüketicilerin güncel olarak neleri satın aldığı ve nelerden vazgeçtiğine ilişkin etkili bir barometre de oluşturuyor.

Tüketiciler paralarını halen e-kitapların yanı sıra dijital televizyon kaydedici-alıcılarına harcıyor. Standart Freeview alıcılarını değiştirme eğilimi gösteren tüketicilerin giderek artan bir şekilde canlı TV yayınını durdurma, kaydetme ve geriye almaya imkân veren aygıtları tercih ettikleri görülüyor.

İlk kez 1914’te yayımlanan perakende fiyat endeksinde gıda ve barınma ihtiyacına yönelik mal kalemleri hakimdi. Bugünse ONS hayat pahalılığını İngiltere’nin 150 ayrı bölgesindeki 700 ayrı mal ve hizmetin fiyatını izleyerek ölçmeye çalışıyor. Son yıllarda 2012’de tablet bilgisayarların eklenmesiyle hızla yayılan dijital teknoloji de artık bu konuda önemli fırsatlar sunuyor.

Enflasyon paketinin yenileri

• E-kitaplar

• Dijital TV kaydedicileri

• Eğitim amaçlı elektronik oyuncaklar

• Beyaz rom

• Sıcak çikolata

• Yabanmersini

• Şarküteri ürünleri

• Sofra tereyağı

• Atılabilir günlük kontakt lensler

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇikolataİngiltereKitapTercihtereyağı
Görüş Bildir