Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Doğu Anadolu'da Kovid-19 Tedbirleri Denetlendi

0PAYLAŞIM

Doğu Anadolu'da Kovid-19 Tedbirleri Denetlendi

ERZURUM Anadolu Ajansı - Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan'da yeni tip koronavirüs Kovid-19 önlemleri sorgulandı.

Erzurum Valisi Okay Memiş, kentin yoğun yerlerinden Gez Semti ve Çaykara Sokağı'nde maske, mesafe ve hijyen teftişi yaptı.

Vali Memiş, ardından gazetecilere, dünyada ve Türkiye'de Kovid-19'da kısmi çoğalışların yaşandığını söyledi.

Alınan ihtiyatlara dikkat edildiği sürece salgının gelişmesini önleyeceklerini ifade eden Memiş, şöyle konuştu:

"Erzurum'da bu çoğalışı durdurduğumuzu düşünüyoruz. İnişe geçtik ama hadise rakamlarımız yüksek. Devletimizi temsil eden herkes büyük gayret veriyor. Yurttaşımızı kırmadan, incitmeden bu kaideleri uygulamak istiyoruz. Bazen öyle gidişatlarla karşılaşıyoruz ki zoraki ceza yazmak gidişatında kalıyoruz. Kendim bizzat habersiz teftişler yapıyorum. Şehirdeki maske takma oranı yüzde 95'lerin üzerinde. Alınan ihtiyatlara dikkat ettiğimiz sürece bu salgının gelişmesini önleyeceğiz. Yaşamın basmakalıpa dönmesi salgının iyi idarenmesine bağlı."

  • Ardahan

Ardahan'da ise Vali Hüseyin Öner başkanlığında yapılan Kovid-19 teftişinde, Kurultay Sokağı ile Pazar mevkisi sorgulandı, yurttaşlar salgına karşı bilgilendirildi.

Vali Öner, gazetecilere, teftişlerin şehir genelinde geniş kapsamlı süreceğini belirtti.

Bugünkü teftişlere de bizzat kendisinin katıldığını aktaran Öner, "Bizler bu önlemleri 'sıhhat için hepimiz için' sloganıyla başka bir deyişle sıhhatimiz için devamlı sürdüreceğiz. Şehrimizde bu geniş çaplı olarak yapılan 5. teftiştir. Yurttaşımızdan çok şey istemiyoruz, kendi sıhhati için bazı kaidelere uymasını istiyoruz. Neticede bunu kendi geleceğimiz için yapıyoruz." diye konuştu.

Öner, Ardahan'ın hadise ve zatürreye tutulma mevzusunda genel mantıkta iyi şehirlerden biri olduğunu ifade ederek, bunun daha iyi olması için çalıştıklarını laflarına ekledi.

Teftişlerde Vali Öner, yurttaşlara maske de dağıttı.

  • Ağrı

Ağrı'da da Vali Osman Varol, Belediye Başkanı Savcı Sayan, Şehir Jandarma Komutanı Mehmet Çimen ve Şehir Emniyet Müdürü Nihat Özen Kovid-19 teftişine katıldı.

Beraberindekilerle Nevzat Güngör Sokağı'ne giden Vali Varol, iş yerlerini dolaşarak esnaf ile sohbet etti.

Esnaf ve sokaktan geçen yurttaşlarla görüşen Varol, Kovid-19 salgınına karşı daha dikkatli olmaları istikametinde ihtarlarda bulundu.

Vali Varol, teftişin ardından gazetecilere, şehir merkezi ve ilçelerde çok geniş takımlarla teftişlerin sürdürüldüğünü anlattı.

Kovid-19 önlemleri noktasında farkındalık oluşturmak istediklerini ifade eden Varol, "Teftişlerde öncelikli gayemiz, bu riskin hali hazırda geçmediği mevzusunda yurttaşın ikna edilmesidir. Onların ihtiyatlara uymaları noktasında telkinlerde bulunulmasıdır ve kasvetin gelişmemesi için yurttaşlarımızın mesullük alması sağlanmalıdır." diye konuştu.

  • Kars

Polis ekipleriyle kentin yoğun noktalarından Atatürk ve Prof. Dr. Metin Sözen sokaklarında teftişe katılan Vali Türker Yetim, iş yerlerini sorguladı ve maskesiz gezenleri uyardı.

Vali Yetim, teftişin ardından gazetecilere, pandemi sebebiyle alınan karar ve ihtiyatlara uyulup uyulmadığını sorguladıklarını söyledi.

Salgın sürecinde kentte 30 yurttaşın yaşamını kaybettiğini ve 77 hastanın ise rehabilitasyonunun sürdüğünü belirten Yetim, şunları kaydoldu:

"Yoğun bakımda rehabilitasyon gören hastalarımız da var. Biz bunların hiçbirinin yaşanmasını istemiyoruz. Her yurttaşımız caddede yürürken, rastgele bir faaliyet içerisinde bulunurken lütfen bu can veren, yoğun bakımda soluk eforluğu sürükleyen yurttaşlarımızı düşünsünler. Bu hem vicdani hem de legal bir mesullüktür. Şehrimizin sıhhatini düşünmeyen yurttaşımız, karantinada olması gerekirken yalıtım kaidelerini ihlal ederek basmakalıp yaşamına devam etmeye çalışıyor. Bunlara asla izin vermeyeceğiz. Şu anda yurtlarda 9 birey var, kaidelere uymadıkları için kendilerini yurtlarda lüzumlu konuk ediyoruz"

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir