Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Diyarbakır Annelerinin Oturma Eylemine Bir Aile Daha Katıldı

0PAYLAŞIM

Diyarbakır Annelerinin Oturma Eylemine Bir Aile Daha Katıldı

DİYARBAKIR Anadolu Ajansı - Diyarbakır annelerinin dağa kaçırılan çocuklarına kavuşma ümidiyle HDP Şehir Başkanlığı binası önünde sürdürdükleri evlat nöbetine bir aile daha dahil oldu.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi mesul yakalayan Diyarbakır annelerinin 3 Eylül 2019'da başlattığı oturma eylemine Adana'dan kızı Sıla için gelen anne Hanife Akyüz de katıldı.

Kızının 2014'te 16 yaşındayken aldatılarak dağa kaçırıldığını belirten Akyüz, İstanbul'a akraba ziyaretine gittiklerini, kızının "çarşıya gidiyorum" diye konuttan çıktığını ve bir daha dönmediğini söyledi.

Kızından haber alamayınca HDP Beyoğlu ilçe binasına gittiğini anlatan Akyüz, şöyle konuştu:

"Bizde böyle biri yok dediler. Konuta geldikten birkaç hafta sonra bazı adamlar kapıya geldi ve 'merak etme kızın bizde, yerine erişmiş' dediler. Onlara tepki gösterdim ve saldırdım. Daha evvel geldim 'kızın bizde değil' dediniz, nasıl oluyor da şimdi gelip bana, yerine erişti diyorsunuz. Tepki gösterince apar topar kaçıp gittiler. Meğerse Diyarbakır'a gelmiş o zaman. Diyarbakır şehir binasına geldim, bana kızımı göstermediler 'sizi görmek istemiyor' dediler."

Senelerdir kızından haber alamadığını ifade eden Akyüz, kızının okuyup iş sahibi olması için her türlü fedakarlığı yaptığını ancak elinden alınarak dağa kaçırıldığını kaydetti.

Akyüz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"O benim tek kızımdı, nazlı geliştirdim bir kadeh dahi yıkatmıyordum ona. Beni hayal kırıklığına uğrattılar, Allahtan bulsunlar. Kızımın yaşamıyla oynadılar, onun da bir geleceği vardı. Anne vicdanını yakmak Kürtlük değil. Ben de Kürt'üm ama kimsenin vicdanını yakmıyorum. Benim vicdanımı yaktılar, onlar da Allah'tan bulsun. Neden kendi evlatlarını yollamıyorlar? Kendi evlatlarını üniversitelerde okutuyorlar. Böyle anneleri ağlatmaya ne hakkınız var?"

Diyarbakır annelerinin eylemini televizyondan gördüğünü, bebeğinin hastalığından dolayı daha evvel katılamadığını aktaran Akyüz, kızına sesini duyurmak için eyleme dahil olduğunu dile getirdi.

Çok beğendiği kızına dönmesi için çağrıda bulunduğunu vurgulayan Akyüz, evladı için sonuna kadar oturma eylemini sürdüreceğini belirtti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir