Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tekin, Deniz Baykal'ın Konuşmasını Değerlendirdi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tekin, Deniz Baykal'ın Konuşmasını Değerlendirdi

Tekin, Deniz Baykal'ın Konuşmasını Değerlendirdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, "Sayın Baykal'ın ne konuştuğu önemlidir, nereye sızdığının pek bir önemi yok. CHP olarak kapalı işlerimiz yok" dedi.

Tekin, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamada hayatını kaybeden güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu'nun ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tekin, CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın, dün kapalı grupta yaptığı konuşması ve sonrasında basına dağıtıldığı iddia edilen konuşma görüntülerine ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi:

'BAYKAL'IN KONUŞTUĞU ÖNEMLİDİR'

"Sayın Baykal'ın ne konuştuğu önemlidir, nereye sızdığının pek bir önemi yok. CHP olarak bizim çok kapalı işlerimiz yok. Sayın eski Genel Başkanımız Türkiye'nin özellikle son dönemlerde yaşamış olduğu süreci milletvekili arkadaşlarıyla paylaşmıştır. Kendisinin deneyimlerinden faydalanmışızdır. O açıdan bizim kaygılanacağımız veya kamuoyunun kaygılanacağı bir şey yok, bu konuda bir rahatsızlığımız yok."
'SAYIN GENEL BAŞKANIMIZA DESTEK ARZUSU'

Konuşmasını nasıl bulduğunun sorulması üzerine ise Tekin, "Sayın Baykal çok net ifade etti, hepimizin ulusalcı olduğunu hepimizin de yenilikçi olduğunu ifade etti. CHP'de ısrarla bir ayrıştırma çabalarının olduğunu biliyoruz, böyle bir ayrışma söz konusu değil. Türkiye'nin yaşamış olduğu bu sıkıntıları paylaşıp,bu doğrultuda da arkadaşlarımızın sayın Genel Başkanımıza destek vermesini arzu ettiğini ifade etmiştir" dedi.

'HİÇ KİMSENİN GÜCÜ CHP'Yİ PARÇALAMAYA YETMEZ'

"Başın düşerse dara, CHP'yi ara" şeklinde bir sloganları olduğunu dile getiren Tekin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sayın Gül'de CHP'yi arayarak, sıkıntısını ifade etmişti. CHP, Anayasa Mahkemesi'ne götürünce, mahkeme doğru karar vermişti. Çünkü kanunla yasayı değiştirmişler. Bu karar tabii gerek AKP yetkililerini, gerek sayın Başbakan'ı son derece rahatsız etti ve bu rahatsızlıklarını kamuoyuna ifade etmişlerdi. İkinci kararda odalarla ilgili olan karardı. Her iki karadan kaynaklı sayın başbakanın rahatsızlığı. Yoksa, 'daha özgürlükçü, daha demokratik, daha evrensel bir hukuk getireceğiz' diyorlarsa, CHP olarak biz hazırız."

"Tüm bu süreci CHP'yi parçalamaya yönelik olarak değerlendiriyor musunuz?" denmesi üzerine ise Tekin, "Hiç kimsenin gücü yetmez CHP'yi parçalamaya, siz AKP'ye bakın. Önümüzdeki süreçte AKP'yi izleyin" dedi.
CİLVEGÖZÜ SINIR KAPISINDAKİ PATLAMA

Cilvegözü sınır kapısındaki patlamanın hatırlatılarak, değerlendirmesinin sorulması üzerine ise Tekin, süreci yakından takip ettiklerini söyledi.

Tekin, şunları söyledi:

"Süreci, elbette takip ediyoruz ama bizim süreçte anlayamadığımız, kamuoyunun da sorması gereken bir şey var. Bir, siz iktidar milletvekillerine, iktidar bakanlarına, yaşanan patlamayı izletip, anamuhalefete izletmiyorsanız, bizim demokraside geldiğimiz yer ortadadır. Nereden görüyoruz biz şimdi onları? Anadolu Ajansı'nın kameralarından görüyoruz. Mayınlı bir coğrafya. Bir ay önce ben Hatay'daydım, bütün sınır boyunu gezdim. İki ülke düşünün, iki ülke arasında gerek, bizim tarafımızda, gerekse Suriye tarafında güvenlik önlemleri vardı. En azından güvenlik görevlilerinin kulübeleri vardı. Hepsi kaldırıldı.

Yeni değil, bir kere neye göre sınır diyoruz? Haberlerde sınır diye kullanıyorsunuz, neresi sınır. Üç aydır kaldırılan sınırın, sınırı mı olur? Neresi sınır? Sınır dediğiniz yerde güvenlik olur, güvenlik var mı? Güvenliğin olmadığı yerde bu sorunlar yaşanıyor. Bu sorunlar yaşanır. Eğer siz, başı boş kontrolsüz bir bölge yaratmak isterseniz, yaratırsanız, yaratacağınız kontrolsüz bölgede daha neler önümüzdeki günlerde onları da hep beraber göreceğiz."

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriAnkaraAntalyaBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiHataySuriye
Görüş Bildir