Demokrasi Referandumdan Önemli

 > 
10PAYLAŞIM

Demokrasi Referandumdan Önemli

Demokrasi Referandumdan Önemli

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Mısır’da yapılan anayasa referandumuna ilişkin “Demokrasi, herhangi bir referandum veya seçimin daha ötesindedir” dedi.

WASHINGTON

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır’da yapılan anayasa referandumu konusunda yazılı açıklama yaptı.

Kerry, Mısır’da son üç yılda katılımcı demokrasideki çalkantılı deneyimin, tek bir oyun demokrasiyi tayin etmediğini, bunun izlenmesi gereken adımlar olduğunu kendilerine hatırlattığını ifade etti. Mısır’da halk oylamasıyla anayasanın kabul edildiğine vurgu yapan Kerry, ancak bundan sonra atılacak adımın nesiller boyu Mısır’ın politik, ekonomik ve sosyal çerçevesini belirleyeceğine işaret etti.

Açıklamasında ABD’nin, Mısır halkının yararı için yeni anayasada garanti altına alınan özgürlük ve hakları uygulaması için geçici hükümete çağrıda bulunduğunu kaydeden Kerry, “Demokrasi, herhangi bir referandum veya seçimin daha ötesindedir. Demokrasi, tüm Mısır halkının, onların cinsiyetini, dinini, etniğini veya politik yakınlığını gözetmeksizin yasalar altındaki eşit hakları ve korunmalarıyla ilgilidir” ifadelerini kulandı.

Mısır’da tüm taraflara şiddeti kınama ve sona erdirme ile tüm Mısırlıların temel haklarına saygı duyan kapsamlı politik sürece doğru ilerleme çağrısında bulunan Kerry, “Geçici hükümet, demokratik hakları genişleten, sivil yönetime taşıyacak, özgür ve adil seçimlerin olacağı bir geçiş sürecinin taahhüdünü verdi. Şimdi bu taahhüdü gerçeğe dönüştürme zamanı” açıklamasında bulundu.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir