Demirtaş: “Ortadoğu'da Kürt Devleti Kuruluyor”

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Demirtaş: “Ortadoğu'da Kürt Devleti Kuruluyor”

Demirtaş: “Ortadoğu'da Kürt Devleti Kuruluyor”

BDP lideri Demirtaş yine Öcalan'ı adres gösterdi. Hükümete yüklenen Demirtaş'ın iddiası çok tartışılacak.

Batman'da Cezaevlerindeki açlık grevlerine destek amacıyla düzenlenen mitingde konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan'ın fikirlerini savunmanın suç olmadığını ifade ederek, " Ortadoğu'da Kürt devleti kuruluyor " iddiasında bulundu.

Batman BDP İl Başkanlığı'nca cezaevlerindeki açlık grevlerine destek amacıyla "Ölümlere sessiz kalmayacağız, taleplerimiz kabul edilsin" mitingi düzenlendi.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı mitinge yaklaşık 10 bin kişinin katıldı. Batman'ın Turgut Özal Bulvarı'nda düzenlenen mitinge BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken de katıldı.

SİZ KARGA OLDUKÇA BİZ ŞAHİN OLACAĞIZ

Mitingde bir konuşma yapan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, açlık grevlerinde artık saniyelerin bile önemli olduğu dönemlere girildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Parti olarak ilk günden çağrı yapıyoruz. Diyoruz ki; ölüm oruçları kritiktir. Hükümet sessiz kalırsa, kamuoyu sessiz kalırsa bütün bu ölümlerden sorumlu olacak diye bu söylemleri tekrarlıyoruz. Geldiğimiz aşamada sözün kıymetinin bittiği yerdeyiz. Lafla İmralı gemisinin yürümediği ortadadır. Laf söyleyecek zamanları geride bıraktık. Adalet Bakanı'nın yaptığı ilk adımın devamının gelmesini istiyoruz. Ne Adalet Bakanı'nın çağrısı ne de bizim çağrımız bu ölüm oruçlarını durdurmayacak. Onların kararlı olduklarını gördük, taleplerinin yerine gelmesini istiyorlar. Son bir buçuk yıldır, bir devlettir düşünün ki hava bozuk, koster bozuk diye Öcalan'a gidilmemesi için bahaneler üretiyor. Biz bu devlet ya da bu zihniyete karşı tutsaklar bedenlerini öne atmış. Birileri hiç utanmadan, sıkılmadan, Başbakan'a danışmanlık sıfatıyla leş kargalığı yapıyor. BDP'nin ölümden beslendiğini söylüyorlar. Vicdansızlar, sizde şu kadar ahlak olsa ölümleri durdurmak için BDP'nin yanında olurdunuz. Bizler sadece cezaevlerinde değil dağlarda, alanlarda meydanlarda miting yaparak barış çağrısı yapıyoruz. Sizin İçişleri Bakanınız panzerle karşımıza çıkıp önümüzü engelliyor. Faşist İçişleri Bakanı bizim önümüze gaz bombası, panzer ve cop olarak karşımıza çıkıyor. Leş kargalığını bırakın, siz karga oldukça biz şahin olacağız. Karşımızda çözüm zihniyeti görürsek biz barış güverciniyiz. Karga karşısında şahin oluruz. Bizimle bu işi çözmek istiyorsanız zaman kaybetmek bizim için son derece önemlidir."

ÇÖZÜMÜN ANAHTARI İMRALI'DIR

Adalet Bakanı'nın daha samimi olması durumunda onun girişimlerini destekleyeceklerini belirten Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: "Biz onun girişimlerini destekliyoruz. Çözüm üretirse biz ona daha çok destek sunacağız. Adalet Bakanı tek başına Kürt sorununu çözemez. Çözüm anahtarı İmralı'dadır. Adalet Bakanı bu konuda daha cesur olmalıdır. Leş kargaları süreci baltalamak ve çözümsüzlük için ellerinden geleni yapıyor. Biz bu leş kargalarına güvenerek yol alamayız. AK Parti de çözümden yana olanlar, barıştan yana olanlar seslerini yükseltsinler. Hava bozuk ya da koster bozuk diye görüş yapılmaz diye bir şey olamaz. Kanun buna izin vermez. 1,5 yıldır utanmadan koster bozuk deniliyor. Bu kadar haksızlığa yalana ve kanunsuzluğa karşı bu toplum sessiz kalamaz. Leş kargaları önderliğin ne demek olduğunu anlamazlar. Ama bu halk için önderlik demek liderlik demektir. Beynimizde ne varsa dilimizde o vardır."

ORTADOĞU'DA KÜRTK DEVLETİ KURULUYOR

Lozan antlaşmasının Kürtlere anadilde eğitim hakkı tanıdığını ifade eden Demirtaş, tartışılacak iddiada bulundu: "Kanunsuzluk, hukuksuzluğu bir kenara bırakıp hükümet ve devlet gibi davranın, karşınızda bir halk var. Bakın Ortadoğu'da Kürt devleti kuruluyor. Ciddi bir devlete koster bozuktur yalanı yakışır mı? Biz gidelim İmralı'ya süreci başlatalım. Müzakerelerin yeniden başlayacağı zemini yeniden başlatalım. Diyalogun önünü açın. Bu kadar basit bir yolu denemek yerine gece gündüz tutuklama, ölüm, kan, işkence, tehditle bir sonuç alamazsınız. Bunu 30 yıldır denediniz, 30 yıl daha deneseniz yine sonuç alamayacaksınız. Lozan antlaşmasını hatırlatmak istemiyoruz. Kürdistan'ı 4 parçaya bölmüş antlaşma olmasına rağmen, Kürtlere anadilde eğitim hakkı tanımıştır. Ama 2012 yılında halk bu haklardan yararlanamıyor."

ÖCALAN'IN FİKİRLERİNİ SAVUNMAK SUÇ DEĞİLDİR

Türkiye'de 59 Cezaevi'nde 600'den fazla siyasi tutuklunun açlık grevi yaptığını belirten Demirtaş, hükümete seslendi: "Bu işler illegal işler değil. Sayın Öcalan'ın özgürlüğünü ve fikirlerini savunmak suç değildir. Açık açık savunuyor belirtiyoruz. Bir halk önderleri özgür olmadan çözüm sürecine giremez. Bir halkın ana dilde eğitim hakkı olmadan, kamu kuruluşlarında anadilini kullanmadığı takdirde barış süreci yaşanmaz. 59 mapushanede 600'den fazla siyasi tutuklu bedenini ölüme yatırmış. Türk medyası barış diye haykırıyorsa ve barış için samimi ise bu talepleri ciddi şekilde anlatmalıdır. Anadilde savunma ve eğitim bir hükümetin lütfu değil. Bu talepleri kabul etmelidir."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAçlık greviAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBingölBitlisDiyarbakırİmralıSelahattin DemirtaşTurgut Özal
Görüş Bildir