Davutoğlu Guardian'a Yazdı: 'Eylemler Bizim Başarımız'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Davutoğlu: 'Tüm Türkiye'yi Temsil Ediyoruz'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gezi Parkı protestoları ile ilgili olarak Guardian gazetesine yazdığı yorum yazısında "Biz tüm Türkiye'yi temsil ediyoruz" diyor.

AK Parti'nin Türkiye'de birinci sınıf bir demokrasi yarattığını savunan Davutoğlu, "barışçıl gösterilere izin verilmesinin de başarısını yansıttığını" ifade ediyor.

Hükümetinin birçok engeli aşarak ülkeyi istikrarlı ve adil bir hale getirdiğini belirten bakan, AK Parti'nin farklılıkları takdir ettiğini yazıyor.

Ahmet Davutoğlu, yazısında, "Barışçıl protestoları demokratik sistemin bir parçası olarak görmekle birlikte, bu ilke ile kamu düzenini sağlamak arasında bir denge kurmamız da gerek" diyor.

Gezi protestolarının barışçıl çevreci bir hareket olarak başladığını ancak daha sonra şiddet ve aşırılık yanlısı grupların bu hareketin taleplerini gasp ettiğini savunan Davutoğlu, medyanın da şiddeti görmezden gelerek bu grupları demokrasi yanlısı olarak yansıttığını da belirtiyor.

Dışişleri Bakanı Guardian'daki yazısında, Reyhanlı saldırısının medyada çok az yer almasına da göndermede bulunuyor.

Bakan Davutoğlu yazısını, "Seçilmiş bir hükümeti değiştirmenin tek yolu seçimlerdir. Partimiz, birinci sınıf bir demokrasi inşa etti ve biz buna büyük değer veriyoruz. 1950 yılından bu yana dört kez hükümetler siyasi alanın dışından güçlerce devrildi. Biz halkın iradesini temsil ediyoruz ve siyasi iktidarımız tüm vatandaşlarımızın iktidarıdır" şeklinde bitiriyor.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Davutoğlu: 'Eylemler Bizim Başarımız'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İngiliz The Guardian Gazetesi'ne, Gezi olaylarını yazdı. Davutoğlu demokrasi vurgusu yaptı, "Gezi Parkı'nda barışçıl başlayan gösteriler bizim başarımızdır" dedi.

Davutoğlu The Guardian'daki yazısında, "İstanbul'daki Gezi Parkı olaylarıyla ilgili çok fazla şey söylendi, fakat tam anlamıyla anlayabilmek için daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor. İlk olarak, Türkiye'de demokrasi eksikliğinin var olduğunu iddia etmek yanlış. Ak Parti'nin iktidara geldiği andan beri, istikrarlı ve toplumun tüm kesimlerinin yasalar çerçevesinde temel haklarını yaşadığı bir sistem için uğraştık. Kendimizi ülkenin yöneticisi gibi değil, demokrasi ve halkın hizmetçisi olarak gördük. "

"Bütün barışçıl gösteriler demokratik katılım ve tartışma ortamını zenginleştirme yönündeki başarımızı ortaya koyuyor. Ne kadar fazla kişi, özellikle gençler, siyasete katılırsa o kadar Türkiye'de aykırı seslere saygı duyan gerçek demokratik bir kültür oluşacaktır. Siyasi katılımın ve muhalefetin bir tehdit olduğuna inanmıyoruz, bilakis teşvik edici, demokrasi için geliştirici bir unsurdur. "

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluGezi ParkıİngiltereİstanbulReyhanlı
Görüş Bildir