Davutoğlu: 'Seçimlerle İlişkilendirmek İhanettir'

 > -

Davutoğlu'ndan Suriye Açıklaması

Davutoğlu'ndan Suriye Açıklaması

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu düşürülen Suriye uçağının düşürülmesi ile ilgili olarak “Umarız böyle bir cürete bir daha kalkışamaz” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sınır ihlali gerekçesi ile düşürülen Suriye savaş uçağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Davutoğlu’nun açıklaması şöyle:

BM Genel Sekreteri’yle görüşme gerçekleştirdim. NATO’ya mektupla bildirimlerde bulunduk. NATO Genel Sekreteri’yle görüştük. Türkiye’nin yanında olduklarını ifade ettiler. Umarız Suriye böyle bir cürete bir daha kalkışmaz. Türkiye barışın yanında olmuştur. Barış kararlılık gerektirir. Kararlığımızdan kimsenin tereddütü olmaz. Angajman kuralı gereği düşürülmüştür.

Zamanlama konusundaki açıklamalar kabul edilemez. Hele bunların Türkiye’de olması üzücü. Hükümetimiz, ‘Gelin sınırlarımızı ihlal edin’ diye bir davetiye mi çıkarmış? Kimsenin Türkiye’nin haklılığı konusunda şüphe bırakmaması lazım. Seçim manevrası olarak yansıtmaya çalışması ciddiyetsizliktir, Türkiye’nin ilkeli tutumuna aykırıdır. Siyasi ihtilafların unutulması lazım. Tekrar olsa tekrar olacaktır.

Bazı yayın organları Suriye rejiminin sözcüsü gibi davranıyorlar. Her türlü ihlal, mukabilesini görür. Şüphe uyandıran yayınlar yapanları kamuoyumuzun takdirine bırakıyorum. Seçimlerle ilişkilendirmek basiretsizliktir, art niyetliktir, ihanettir.

Süleyman Şah Türbesi’yle ilgili kriz masası kuruldu, gelişmeleri takip ediyoruz. Yapılabilecek bir müdahale karşılığını görür. Her türlü tedbir alınmıştır, durum stabildir.”

IMC

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluBirleşmiş MilletlerNATOSavaşSuriye
Görüş Bildir