Darbe Karşıtı Göstericilere "Ölüm Fetvası"na Yalanlama

 > -

Darbe Karşıtı Göstericilere "Ölüm Fetvası"na Yalanlama

Darbe Karşıtı Göstericilere "Ölüm Fetvası"na Yalanlama

Mısır eski Müftüsü Cuma, darbe karşıtı göstericiler hakkında ölüm fetvası verdiğine ilişkin basında çıkan haberlerin doğru olmadığını, "devlete isyan edenlerin öldürülmesi" yönünde fetva verdiğini açıkladı.

KAHİRE

Mısır eski Müftüsü Ali Cuma, darbe karşıtı gösteriler düzenleyenler hakkında ölüm fetvası verdiğine ilişkin basında yer alan haberlerin doğru olmadığını belirterek, "devlete isyan edenlerin öldürülmesi" yönünde fetva verdiğini açıkladı.

Cuma, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır'da darbe karşıtı gösterilere müdahaleyle görevli güvenlik birimiyle bir araya geldiği ve ordu tarafından görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek gösterisi düzenleyenlerin öldürülmesi yönünde fetva verdiği iddialarını yalanlayarak şöyle konuştu:

"Güvenlik yetkilileriyle görüştüğüm, İhvan üyelerinin hedef alınması tavsiyesinde bulunduğum doğru değil. Daha önce yaptığım bir konuşmada, ülkede güvenlik ve istikrarın sağlanması için görev yapan asker ve polisi hedef alan silahlı kişilerin öldürülmesinin caiz olduğunu belirttim, devlete isyan edenlerin öldürülmesi fetvasını verdim" dedi.

Cuma, daha önce Mısır televizyon kanalı "CBC"ye verdiği demeçte de ordu tarafından görevinden uzaklaştırılan Mursi'nin "artık meşru cumhurbaşkanı olmadığını" ifade etmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DarbeMısır
Görüş Bildir