Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bursa ve Eskişehir'den Gezi Parkı'na Destek

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Cumhuriyet Bursa -Bursa Ve Eskişehir'den Gezi Parkı'na Destek

Bursa’da binlerce kişi kentin değişik yerlerinden toplanarak Atatürk Anıtı’nda buluşmak için yola çıktı. Eskişehir'de ise ADD, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk-İş, Eğitim-İş, ÇGD, CKD, TGB gibi sivil toplum kuruluşları ile CHP, İP, HEPAR gibi partilerin desteklediği yürüyüşe yaklaşık 5 bin kişi katıldı

Cumhuriyet Bursa

Bursa Barosu, DİSK, KESK, TMMOB ve Bursa Tabip Odası’nın yaptığı ortak çağrı ile Atatürk

Anıtı önünde toplanma ve Taksim Direnişi’ne destek olmak için Yıldırım, Osmangazi ve Nilüfer

ilçelerindeki değişik toplanma noktalarında “Hükümet İstifa”,”Tayyip Şaşırma Sabrımızı taşırma”,

“Her Yer Taksim, Her Yer direniş”,Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları atanlar önce AKP İl

Başkanlığı’nın da bulunduğu Haşim İşçan Alanı’nda toplandı. Burada, CHP bursa Milletvekili Sen Kaleli

ile birlikte çok sayıda kadın da eyleme destek verdi. Yıldırım’da toplananlar da Atatürk Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Resmi polis ekiplerinin uzaktan izlediği yürüyüşler sırasında ev ve işyerlerindekiler de atılan sloganlara destek verdiler.

Bursa’daki kitlesel tepki için ortak çağrı metninde , barışçıl eylemlere uygulanan şiddetin gayrimeşru olduğu öne sürülmüş, halkına zulüm eden iktidar, meşruiyetini yitirdiğini bildirilmiş

iktidardan şu istekler dile getirilmişti:

“Taksim Gezi Parkı‘nın park olarak kalacağı resmen ilan edilmelidir. Halka uygulanan şiddetin sorumluları hesap vermeli ve istifa etmelidir, bibe gazı kullanımı yasaklanmalıdır.

Ülkenin dört bir yanında gözaltına alınan binlerce kişi hakkında hiçbir soruşturma açılmayacağı ilan edilmeli, yaratılan mağduriyetler nedeniyle halktan özür dilenmelidir. Taksim başta olmak üzere Türkiye‘deki tüm meydanlarda, kamusal alanlarda toplantı ve eylem yasaklarına son verilmelidir. Bu şartlar gayet açık, net ve meşrudur. Bu taleplere karşı uygulanan şiddet ise gayrimeşrudur.

Başbakanın ifadesiyle "Kendi halkına zulüm eden iktidar, meşruiyetini yitirmiş demektir."

Buluşalım’ çağrısına uyan binlerce kişi gece geç saatlere kadar Atatürk Caddesi’ni trafiğe kapatarak,

Atatürk Anıtı önünde Başbakan Erdoğan ve iktidarı protesto etti. Dakikalarca ‘ faşizme karşı omuz omuza’, ‘gemileri yaktık dönüş yok’, ‘hükümet istifa’, ‘her yer taksim her yer direniş’ sloganları atan topluluk 22:30’a doğru halaylar çekerek gruplar halinde alandan ayrılmaya başladı. Atatürk Anıtı önünde kalan yaklaşık beş yüz kişilik gruba polis kısa sürede dağılın uyarısında bulundu. Grup eylemlerini sabaha kadar sürdürme kararı aldı.

Gezi Saldırısından Sonra Gece Yarısı Toplanma Çağrısı Polisin gezi parkına yaptığı saldırıdan sonra Bursa’da gece yarısına doğru Nilüfer’deki Üç Fidan Anıtı’nın bulunduğu parkta, halk tarafından toplanma çağrısı yapıldı. Daha önce de on binlerce kişinin katıldığı Cumhuriyet yürüyüşlerinin gerçekleştirildiği Nilüfer ilçesindeki parkta gece yarısı toplanmalar başladı.

Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin yoğunluklu olarak kaldığı Görükle Mahallesi’nde de İstanbul

saldırısı sonrasında öğrenciler protestoya başladılar.

Eskişehir de ayakta!

ADD, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk-İş, Eğitim-İş, ÇGD, CKD, TGB gibi sivil toplum kuruluşları ile CHP, İP, HEPAR gibi partilerin desteklediği yürüyüşe yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Hammayolu caddesinde başlayan yürüyüş, Espark alış veriş merkezi önünde sona erdi. Yürüyüş boyunca Eskişehirliler Türk Bayrakları ile iktidar aleyhine sloganlar atarak yürüdü.

Sivil toplum kuruluşlarının desteklediği yürüyüşe Eskişehirliler büyük ilgi gösterdi. Yürüyüşçülerin yaklaşık 2 kilometrelik yürüyüşüne çevredeki vatandaşlarda alkışlarla destek verdi. Yürüyüşçüler sık sık ‘AKP istifa’, ‘ Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’ sloganları attılar.

Espark önündeki direniş çadırlarının bulunduğu alanda yürüyüş sona ererken, burada sivil toplum kuruluşları adına bir açıklama yapan ADD Eskişehir Şube Başkanı Azmi Kerman,Atatürk’ün gençliğinin görev başında olduğunu belirterek,” Taksim Gezi Park’ını koruma amacı ile başlayan eylemler, polisin sert müdahalesi sonucu önce İstanbul sonrasında bir çok ilimizde iktidar karşıtı toplumsal bir direnişe dönüşmüştür. Bu süreçte yaşanan olaylarda, binlerce yurttaşımıza karşı orantısız güç kullanılmıştır. Demokratik hakkını kullanarak tepki gösterirken yaşamını yitiren yurttaşlarımızın yanı sıra çok sayıdaki insanımızda yaralanmıştır” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Eskişehir'de toplanmış grup.

Bursa'da insanlar Heykel'de buluştu. Marşlar ve şarkılar söyleyen gruba polis müdahalede bulunmadı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanBursaCumhuriyet Halk PartisiEskişehirGezi ParkıİstanbulPolisRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir