Çin'de Sansüre Karşı Gazetecilere Destek

 > -

Çin'de Sansüre Karşı Gazetecilere Destek

Çin'de Sansüre Karşı Gazetecilere Destek

Çin'de bir başyazısının sansüre uğradığını söyleyerek greve giden haftalık bir gazetenin çalışanlarına Çin medyasından bir tür destek geldi.

Önde gelen Çin internet siteleri Sina, Sohu ve Tencent bir yandan hükümetin onayından geçmiş, gazetecileri eleştiren bir başyazı yayınladılar, ama bir yandan da altına, yayınlamanın, yazıda ifade edilen görüşlere katıldıkları anlamına gelmediğini belirten bir çekince koydular.

En az dört önde gelen gazetenin -Xiao Xiang sabah postası, Shanghai Sabah Postası, Çin Gençlik Gazetesi, Doğu Gazetesi- günlük baskılarında ise eleştirel resmi başyazıya hiç yer verilmediği görüldü.

Bu arada hazırladığı titiz araştırma dosyalarıyla saygınlık kazanmış haftalık Güney gazetesinde çalışan gazeteciler AP'nin haberine göre anlaşmazlıkla ilgili olarak propaganda bürosu denilen denetim masasıyla editoryal konuların nasıl ele alınacağı konusunda müzakereler yürütüyor.

Gazete binası önünde bekleyen bir Reuter muhabiri polisin gazeteyi destekleyen ve kınayan iki grup arasındaki itiş kakışa, araya girerek müdahale ettiğini söylüyor.

Anlaşmazlık gazetenin temel haklar konusunda anayasal güvence taleplerinin dile getirildiği yeni yıl mesajının gazetelerin yayınlarının Komünist Parti yönetiminin çizgisine uygunluğunu denetleyen propaganda bürosu tarafından değiştirilmesi üzerine patlak vermişti.

Bir kısım gazete çalışanı propaganda görevlisi Tuo Zhen'i istifaya çağıran iki mektup yazmış daha sonra bir günlük grev yapmışlardı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Çin
Görüş Bildir